Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Průvodce dopravou v Mexiku

Mexiko patří k jedné z nejlidnatějších zemí světa. Každý cestovatel, který se rozhodne tuto zemi navštívit, by měl předem nejprve zvážit, jakým stylem chce cestovat, od čehož se bude dále odvíjet jeho cesta často nejroztodivnějšími dopravními prostředky napříč Mexikem. V neposlední řadě bude způsob dopravy záviset na hloubce vaší peněženky.

 

 

Na téma dopravy v Mexiku kolují legendy a má nepříliš pozitivní nálepku. Já bych se rád zaměřil na levné („batůžkářské“) způsoby přepravy v Mexiku a poradil, jak cestovat levně, efektivně a přitom se vyhnout nebezpečí a případným nepříjemnostem.

 

Metro

Mexico City má rozsáhlou síť metra. Je to jednoznačně nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak se v třicetimilionovém hlavním městě přepravovat. Lístek stojí pouhých 5 pesos a kupuje se v okýnkách u vstupních turniketů do metra. Metro má několik linek, ale systém orientace je velice podobný jako u nás například u pražského metra, pouze je tu mnohem více stanic (včetně těch přestupných). Negativem je obrovské množství lidí (metro denně přepraví přes 4 miliony lidí!) a ve špičce neuvěřitelné tlačenice na perónech i v metru. Budete muset mít ostré lokty, aby se vám podařilo včas nastoupit a posléze vystoupit z přecpaného vagónu. Dalším negativem jsou kapsáři – vždy si sundejte batoh a mějte ho nejlépe na břiše či mezi nohama. Pokud cestujete s opravdu velkým batohem nebo jinými rozměrnými či atypickými zavazadly, hrozí, že vás ostraha u vstupu do metra nepustí.

 

Nadzemka

Je obdobou metra. V hlavním městě navazuje na konečnou stanici metra. Je nutné si na ni extra koupit za 10 pesos kartu a na tu si následně nahrát kredit. Cena je podobná jako u metra, jedná se o pár drobných.

 

Městské autobusy

Často jsou nazývané „camiones“. Jedná se o další levný způsob přepravy po městech. Velmi podobné jako naše městské MHD, avšak rychle se plní a jsou jen o něco málo méně přervané, než pověstné metro. Většinou se platí při nástupu přímo řidiči. Cena závisí na ujeté vzdálenosti, ale v zásadě téměř nikdy nezaplatíte více než 10 pesos. Cestu vám často zpestří nejrůznější přistoupivší hudebníci, vypravěči či pouliční herci. Často možná nepochopíte, o co se jedná, většinou je ale podobné představení opravdový zážitek. Jedná se o místní tradici a všimnete si, že i opravdu chudí spolucestující zachrastí pár drobnými a přihodí umělcům do klobouku. Nenechte tradici zemřít, a pokud vám účinkující alespoň trochu zpestřili jízdu, přihoďte pár pesos také…

 

 

 

Colectivos

Jedná se o něco mezi taxíkem a autobusem a v Mexiku je pravděpodobně nejrozšířenější dopravní prostředek po městě. Též operují na kratších trasách mezi okolními městy a vesnicemi. Mají podobu dodávek či minibusů. V posledních letech jsou čím dál častěji k vidění velmi nová a kvalitní auta (Toyota). Cena se odvíjí od vzdálenosti, ale rámcově zaplatíte pár pesos, maximálně pár desítek pesos (většinou se ale vždy vejdete do rozmezí 8 – 20 pesos).

 

 

Autobusy

Mexiko disponuje rozsáhlou autobusovou sítí a je opravdu z čeho vybírat - luxusní třída, autobusy 1. a 2. třídy… Od třídy se samozřejmě odvíjí cena, poskytovaný komfort a rychlost. Avšak i autobusy druhé třídy nejsou do vzdálenosti 200 kilometrů špatnou volbou, pokud nevyžadujete klimatizaci, televizi a další vymoženosti. Řidiči často zastavují prodejcům všeho možného (zejména občerstvení), takže pokud jste si nestihli při dobíhání busu nic koupit k jídlu na dlouhou cestu, hlady jistě neumřete.

Každé trochu větší město má navíc svůj „bus terminal“. Cenově vychází autobusy stejně nebo o trochu levněji než u nás.

 

Člun

Obdoba colectivos na vodě. Pokud cestujete s místními a je špička, bude vás stát přívoz kolem 30 pesos, pokud jste ale sami (a ještě cizinec), může se cena vyšplhat k několika stovkám pesos!

 

 

 

Cyklorikša

Dozajista nejzábavnější metoda, kdy spíše než o přepravu samotnou jde o zábavu a „nasátí“ místní atmosféry. Přesto se jedná o vcelku efektní metodu přepravy v přecpaných ulicích a může vám ušetřit čas i pár našlapaných kilometrů. Cena je většinou zanedbatelná, rámcově téměř vždy do 20 pesos.

 

 

 

Taxi

Je nejdražší možností ze všech výše uvedených, tak jako všude ve světě. Ceny se mohou velice lišit. V zásadě je důležité se domluvit na ceně předem nebo přinutit taxikáře zapnout taxametr. Nejdůležitější věcí je používat pouze licencované taxi! V žádném případě nenastupujte do jakkoliv podezřelého vozidla.

 

 

 

Závěrem

Ať už v Mexiku zvolíte jakýkoliv způsob dopravy, nezapomínejte být obezřetní, dejte na selský rozum a snažte se cestovat „ultralight“, tedy s co nejmenším zavazadlem (40 l batoh do 10 kg).

Snažte se cestovat po placených úsecích dálnic. Raději se vyvarujte stopování. Únosy a přepadání autobusů je bohužel v odlehlejších oblastech druhořadých dálnic na denním pořádku. Snažte se přepravovat ve dne.

Naučte se španělsky. Uvědomte si, že anglicky umí v Mexiku mluvit jenom velice málo lidí. I s úplnými základy dokážete více, než si myslíte a místní vaši snahu náležitě ocení.

Autor: David P.

 

Čtěte také:

Chiapas: kouzelný stát v horách na jihu Mexika

Rady a tipy na cestu do Mexika

Když Mexiko, tak Cancún

Yucatán – tak trochu jiné Mexiko

Objevte yucatánské pobřeží bez turistů

Yucatán: po stopách místních obyvatel v Méridě

Lahodná a pestrá yucatánská kuchyně

Campeche, yucatánské město plné barev

Mexický poloostrov Yucatán

Tulum: yucatánské město na pobřeží Karibiku

Letiště Cancun (CUN) v Mexiku

Letiště Acapulco (ACA)

Letiště Mexiko (MEX)

Měna v Mexiku

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.