Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Po cestách Islandu

Dvanáctá hodina odbila, lampa ještě svítila, zněla mi v uších dětská říkanka. Půlnoc sice odbila, ale lampa ještě zdaleka NEsvítila. Naopak, byt byl pořád ještě prozářený sluncem a my se chystali na vyjížďku na kole. Takhle večer, hmm - vlastně v noci, si i věčný vítr dá na chvíli pohov, oceán je jak zrcadlo a všude klid. To jsou prostě ideální podmínky pro krátkou projížďku kolem pobřeží. Místo? Island – Reykjavík, koncem června.

Dojeli jsme k vyhlídce na maják na Seltjarnarnes, sedli si na kameny a sledovali, jak se slunce přeci jen, i když neochotně, spustilo za obzor. Nebude mu to ale dlouho trvat, tak tři hodinky a kousek dál zase vyleze. Stejně se nesetmělo, jen je takové modrofialové šero a příroda předstírá, že spí. Poslechli jsme ji tedy také a vydali se k domovu. Ráno přece musíme do práce... Když jsem islandské léto zažívala poprvé, nemohla jsem na konci července přijít na to, proč se najednou cítím tak unavená, když mi zrovna skočila dovolená, je vlastně tak krásně a vše v pohodě. Došlo mi to posléze, když jsem se kolegy Richarda, který mě trochu vyděsil počínajícím zombie vzhledem, zeptala, jaký byl večírek. Upřel na mě své ztrápené opuchlé rudé oči. „Jo, kdybych alespoň flámoval, ale já od května nespím. Mám sice doma totální zatemnění, v ložnici tmu tmoucí, ale moje hlava tuší, že venku je venku světlo a já prostě nezaberu a nezaberu.“

 

 

Naštěstí netrpím Richardovým syndromem. Pokud se rozhodnu jít spát, usnu prakticky kdekoli a kdykoli. Ať je světlo nebo tma, ticho nebo party. Můj problém je jinde. Jde hlavně o rozhodnutí jít spát. Protože proč, když je venku tak pěkně. A čtyři hodiny spánku denně celé léto evidentně nestačí. A tak v létě tady žijeme nonstop, nasáváme vitamín D a vytváříme si spánkový deficit, který dorovnáme až v zimě. Ke konci září a hlavně v říjnu se tma začne plížit ze stínů a světla je každého dne méně a méně. Až si jeden na kolo musí pořídit světlomet a odrazky. A nakonec přijde chvíle, kdy ona lampa ze říkanky svítí vlastně nepřetržitě. A večer se rozsvítí všechna světla v domě a uspořádá se nějaký ten večírek. Protože chlad a lezavo se musí vyhnat z domu. Slunce se tu v prosinci vydrápe nad obzor maximálně na čtyři hodinky a jen lenivě velmi nízko. Když je navíc zataženo, má islandský zimní den stejnou světelnost jako ona letní noc. Ale barevnost je jiná, je šedobílá, mlhavá a taková rozmazaná. Nejspíš kvůli množství vody ve vzduchu, prší často.

 

 

 

Ráno do práce na devátou, člověk si připadá, jak do kolbenky minimálně na šestou. Naštěstí šéf má porozumění. Při setkání u kávovaru, středobodu každé islandské kanceláře, starostlivě povídá, že pokud chci chodit do práce později (znamená ale zůstávat déle), stačí říct, že to chápe, že je to v zimě na Islandu těžké. No potkali byste takového šéfa v Praze? Nicméně já s díky odmítla. Je to vlastně jedno v kolik vstáváte, když tma je s trochou nadsázky prakticky pořád. To se to pak jednoduše říká: pracuji od nevidím do nevidím.

Také je vtipné zimní plánování: Jedete v zimě někam na výlet do přírody? Pak nepodceňovat přípravu a časový harmonogram. Dobré je dorazit na místo určení pokud možno za světla. :-) Procházet se po tmě, sice taky dobrý zážitek, ale díky sporadické zástavbě je v islandské krajině opravdu tma tmoucí. Báječná scéna pro polární záři. Vypraví se historky o tom, jak nebylo vidět na špičky lyží nebo o záchvatech klaustrofobie ze tmy. Spousta lidí od nás doma ze středu Evropy se ptá, jak to můžeš vydržet, tmu celý den. Tma ale není nejhorší. Stejně většinu dní trávíme v práci, zavření v kanceláři. Podle mě je horší délka období nevlídného počasí a zimy, která prakticky bez jara přejde v severské léto. S jarem chybí známé vůně a tráva se začne zelenat snad někdy v půli května. Ale dost strašení, momentálně jedeme se Zeměkoulí tím správným směrem, rozednívá se každým dnem čím dál víc a bude ještě líp. Tak neváhejte a hurá na sever. ;)

Autorkou článku je Blanka Pöschlová, která průvodcuje zájezd na Island pro cestovní kancelář Mundo a také další poznávací zájezdy.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Akční letenky na Island jen za 5 427 Kč

Kde leží Island?

Proč letět na Island?

Tipy a rady na cestu na ostrov Island

Doba letu na Island

Měna na Islandu

 

 

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.04.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.