Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Spišský a Oravský hrad - klenoty slovenské historie

Na Slovensko jezdí většina z nás spíše za krásami přírody než za kulturními památkami, ale když se počasí tak úplně nevydaří, nastane čas zkoumat, kam jinam by se dalo také vyrazit.

 

A nabízí se bohatá nabídka velkolepých hradů, kterých je zde možné nalézt nespočet. Bezpochyby mezi ně patří i Spišský hrad, který je nejen největším hradním komplexem na Slovensku, ale také přemožitele nemá ani v celé střední Evropě.

 

 

Spišský hrad

 

Pyšně se vypíná nad krajinou a dává tušit, že zažil mnoho historických událostí a skrývá nejedno tajemství. Vždyť jeho historie sahá až do 11.-12. století, kdy se zde objevil první hrad, ale dějiny osídlení spišského kopce jsou mnohem delší, protože první známky osídlení sahají až do doby kamenné.

 

 

Když přijdeme blíž a spatříme mohutné hradby, které hrad obklopují, už nikoho nepřekvapí, že odolal i obléhání Tatarů.

 

 

Hrad nabízí návštěvníkům možnost prohlédnout si velmi zachovalé pozůstatky původní monumentální stavby a také vystoupat na věž, odkud je nádherný výhled do celého okolí.

 

 

Součástí hradu je také muzeum, které poskytuje informace o minulosti hradu i o historii osídlení tohoto místa. Mimo to jsou zde k dispozici i zajímavé interiéry, jako hradní kaple, ukázka hradní kuchyně nebo mučírny.

Spišský hrad však není jediným lákadlem, které návštěvníky do městečka Spišské Podhradie přivádí. Významnou historickou památkou je také Spišská kapitula s nádhernou románskou katedrálou sv. Martina.

 

 

Kromě katedrály jsou zde k vidění také historické kanonické domy a biskupský palác. Při procházce tímto místem doslova cítíte atmosféru dávných časů. 

 

 

Od katedrály je také možné se vydat na křížovou cestu nebo chcete-li kalvárii, známou jako Spišský Jeruzalém, protože se snaží kopírovat jeruzalémskou kalvárii Calvario Jerusalem a vede nedalekou krajinou kolem několika kapliček.

 

Oravský hrad

Neméně známým je pak Oravský hrad, který je dominantou oravské oblasti. Tyčí se nad obcí Oravský Podzámok, ale přístup k hradu je překvapivě pohodlný a ačkoliv se zdá, že stojí na vysokém kopci, dá se sem dorazit za necelých deset minut a bez zadýchání.

 

 

Malým zklamáním pro návštěvníky je, že jakmile dorazí k hradu, čeká je zavřená vstupní brána a nezbývá než počkat na výzvu průvodce, který vás vpustí do hradu. Objekt je opravdu roozsáhlý a než se návštěvníci dostanou do jeho centra, musí projít několika branami.

Samotný hrad je tvořen několika samostatnými objekty a než je všechny navštívíte, vystoupáte několik hodně desítek schodů, z nichž některé jsou docela strmé.

 

 

 

Odměnou jsou však nejen nádherné výhledy do krajiny, ale také zajímavé interiéry, z nichž část je zasvěcena muzeu přírody, takže se zde návštěvníci seznámí i s flórou a faunou zdejší krajiny.

Prohlídka hradu trvá přes dvě hodiny, ale rozhodně stojí za to.

 

 

Alespoň já jsem si odnesla hluboký zážitek. A ještě něco, dobrodružnější povahy se k Oravskému hradu mohou vydat po vodě, protože pod hradem protéká řeka Orava, po níž se pořádají vyhlídkové plavby na pltích. To už ale zase spíš za lepšího počasí.

Autor: P.U.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pohádkový svět slovenských jeskyní

Slovenské zámky - pohádková romantika

Nejrozsáhlejší česká zřícenina-Rabí

Hrad Svojanov – zážitek pro děti i dospělé

Tip na výlet: hrad Houska

Hrad Tolštejn a okolí

Hrad Castello Sforzesco v Miláně

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.