Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Malý, ale neokoukaný Dugi Rat

Šumění vody omílající drobné oblázky pláže zalité letním sluncem, to je současný Dugi Rat. Malé letovisko pouhých 6 km od turisticky oblíbené Omiše toho ale může nabídnout mnohem víc. Skvělou dovolenou si zde užijí ti co touží po nevšedních zážitcích, stejně jako ti, kteří prahnou po relaxaci na pláži.

 

Poloha Dugi Rat, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

 

Kde hledat malý ráj

Vesnice se krčí při moři pod  pohořím Perun pojmenovaném podle slovanského boha bouře. Podle jména by člověk očekával, že se jedná o velikána, ale v porovnání s ostatních chorvatskými vrcholy je to drobeček. Vystupuje pouhých 533 m nad moře.

Nejvýše k nebi se pne pohoří právě nad letoviskem. Nabízí se z něho daleký výhled na vzdálené hory, ostrov Brač i dolů do údolí plného zeleně a staveb se světlého kamene. Celkovou atmosféru dodává panoramatu temně modré moře, jehož hladinu brázdí turistické i nákladní lodě.

 

Historie

Podle archeologických nálezů byla oblast osídlena již v době kamenné. První lidská obydlí vznikala ve vyšších nadmořských výškách. Původní osada vznikla více než 200 m n. m. S rostoucím turistickým ruchem se osídlení posouvalo dolů k moři. Vznikaly tu nejen stavby určené k rekreaci, ale i domy místních. Obydlí výše nad mořem postupně zpustla.

 

Život při moři

U moře zatím život jen kvetl a dnes se tu nachází malé letovisko s pláží. Nežije to tu jen díky turistům. V místě stále přebývá přibližně 7 tis. obyvatel a s nimi i  chorvatská kultura a gastronomie. Pořádají se zde různé kulturní akce, na kterých nechybí tradiční hudba ani místní gastronomické speciality.

 

Hudba pro chuťové buňky

Během dovolené můžete ochutnat typická chorvatská jídla připravená z lokálních surovin. Nesmí chybět dary moře jako jsou  ryby, mušle, mořské slávky, nebo humři, ani lokální plodiny. Stejně jako jinde v Chorvatsku můžete na místních trzích zakoupit různé druhy zeleniny a ovoce. Za zmínku určitě stojí sladké fíky, hroznové víno, ale také olivy, ze kterých se vyrábí olej.

Doplňte to také dobrým pitím. Neváhejte okusit místní  víno, a kdo chce poznat tuto oblast blíž, nesmí určitě zapomenout na rakiji. Tento alkoholický nápoj je oblíbeným suvenýrem, který poslouží za dlouhých zimních večerů jako vzpomínka na krásné letní dny. Jeho příprava je charakteristická vždy pro danou oblast. Vyrábí se z různých druhů ovoce. Nejvíce se využívají švestky, ale také hrušky, meruňky nebo hroznové víno.

 

Co podniknout

Kdo tráví rád dovolenou aktivně, pak ho určitě potěší nabídka aktivit v místě nebo blízkém okolí. Samozřejmostí je  plavání a potápění při pobřeží. Díky příznivému větru se můžete těšit také na windsurfing a pokud máte zájem poznat krásy této země trochu jinak, navštivte historické památky v okolí. Krajina je plná kapliček, kostelů a dalších historických staveb.

 

Když slunce zapadá

Ať už jste strávili svůj den jakkoliv, vždy se můžete večer zastavit v centru a podělit se o něj s ostatními. Nočním životem to tu žije v restauracích a  kavárnách. Kdo si chce večerní atmosféru vychutnat ještě víc, vyrazí do nočních ulic osvětlených lampami a zaposlouchá se do zvuků moře. Co vypráví? Těžko říct, tenhle jazyk prostě neumíme přeložit.

 

     
                             Předpověď počasí - Dugi Rat  
     

 

Apartman pro 4 v této lokalitě přes booking.com

 

 

Více informací o této lokalitě čtěte na www.visitdugirat.eu (český jazyk)

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

  Placení v Chorvatsku
 

Seznam letišť v Chorvatsku

  Doba letu do Chorvatska
   

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.07.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.