Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Slunná Kampánie, oblast kolem Neapolského zálivu

Kampánie se rozkládá v jihozápadní  Itálii, konkrétně mezi pohořím Apeniny a Tyrhénským mořem. Typický je pro ni hornatý povrch, byť území na severu a jihovýchodně od Salerna je rovinaté. Jméno oblasti se odvozuje od Římanů, kteří ji nazývali Campania felix. Jejím nejdůležitějším centrem je město Neapol.

 

 

 

Historie, kam se podíváš

Bývá považována za jeden z nejkrásnějších regionů nejen v Itálii, ale i v celém Středomoří. Jde tak o oblíbenou prázdninovou destinaci. Ostatně, odpočívat sem jezdili již římští císaři. Zdejší moře je díky svojí čistotě vhodné pro koupání, skalnatá pobřeží vytvářejí charakteristické nádherné panorama.

 

 

Historie osídlení sahá až do starověku, kdy se tu usazovali Oskové. Po nich přišli zhruba kolem roku 770 př. n. l. Řekové, které se pokusili vytlačit Etruskové. To se jim však nakonec nepodařilo. Dále se významným způsobem o rozkvět území zasadili i Římané.

Z dlouhých dějin se tady dodnes zachovalo mnoho stop. Mezi ty nejzajímavější patří například pozůstatky starořímských Pompejí, města, které bylo v roce 79 pohřbeno nedalekou, stále činnou, sopkou Vesuv pod nánosy popela. Díky tomu se také dochovalo.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Cookie & The Hayden's, Vesuv

 

 

Přehled ubytování v této oblasti - čtěte zde

 

 

Antika však ani zdaleka není jediným obdobím, které se do tváře Kampanie výrazně zapsalo. Na památkách v této krajině se odrážejí archtektonické slohy od gotiky po baroko. Mezi nejkrásnější barokní stavby patří zaručeně královský palác Caserta. Původní šlechtické sídlo rodu Bourbonů se řadí k nejrozhlehlejším zámkům Evropy.

Svůj vliv na tomto místě zanechaly i další národy - Arabové i Turci. I v současnosti se zde střetávají evropské a orientální vlivy, což je zvláště patrno například při návštěvě Amalfského pobřeží. Jeho dominantu tvoří vykládaná saracénská věž s chrámem.

 

 

    Zdroj mapy - openstreetmap.org  

 

 


Když chcete svoji dovolenou rozhýbat

Tato část Itálie je ideální pro aktivní i pasivní odpočinek. Typické jsou vodní sporty jako jachting, rybaření, dále potápění, beach volejbal, ale také například  tenis. Národní park Cielnto, Vallo di Diano a Alburni poskytuje ty nejlepší podmínky pro milovníky turistiky.

Nádherné písečné pláže ukrývá například členité pobřeží národního cilentského parku. Současně patří nedaleká Azurová jeskyně k zajímavým přírodním pozoruhodnostem této lokality.

 

 

   Mapa - oblast Kampánie  

 

 

Ochutnejte typickou Kampánii

Ujít byste si neměli nechat ani atmosféru lokálních trhů. Nabízí se na nich mnoho druhů ovoce, zeleniny, různých domácích produktů od místních zemědělců nebo třeba  ryby.

Milovníci sýrů nezapomenou na ricottu nebo mozzarellu, které se vyrábějí z buvolího mléka. A ještě jednou typickou specialitou se tyto končiny chlubí: Kořeny v Kampánii má rovněž proslulá italská pizza. Zapíjíme, jak jinak, než proslulým italským  vínem. Nejvěhlasnější červenou odrůdou je bezesporu Taurasi, jeho bílým protějškem je Fiano di Avellino, případně Greco di Tufo. Pokud holdujete něčemu ostřejšímu, nevynechte známý citrónový likér limoncello.

 

Mohlo by vás zajímat:

Kde šnorchlovat? Zkuste pobřeží Kampánie

Slunné letovisko Marina di Camerota

Italské letovisko Positano a blízké Sorrento

Neapol je plná historie, ale i odpadků

Praha – Neapol a zpět za 1792 Kč

Wizzair: Praha - Neapol za 1 598 Kč

Last minute zájezdy - Kampánie

Doba letu do Kampánie

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.