Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

KDE JE VLASTNĚ PEVNOST BOYARD?

Příběh historické budovy, kterou zachránila až televizní soutěž.

Kdo by neznal legendární televizní soutěž Pevnost Boyard, která se nedávno dočkala i své české verze. Málokdo však zná příběh, který se skrývá před vznikem této dobrodružné soutěže plné odvahy.  Stavba této neuvěřitelné budovy, ležící mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d’Antioche na západní straně Francie, je spojena s velkými jmény jako je Ludvík XIV. či Napoleon I. Bonaparte.  Dá se tedy říci, i když s velkými uvozovkami a malým úsměvem, že tito velcí muži se zasloužili mimo jiné i o vznik mediální soutěže.

 


Na pevnost ležící na moři a obklopenou pouze oceánem si myslel už  francouzský panovník Ludvík XIV., který svou vládou započat tzv. zlatý věk Francie.  Na jeho přání však pevnostní stavitel Sébastien Vauban nestačil a údajně králi rozmluvil myšlenku se slovy: „Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“  I přesto však Ludvík XIV. obohatil Francii nespočtem velkolepých staveb, jakou je například Versailles. 

O necelých 200 let později se myšlenky na z pevniny nedobytnou tvrz chytá Napoleon I. Bonaparte, francouzský vojevůdce, císař a brilantní stratég, který je známý svou neúnavnou snahou o ovládnutí velké části Evropy.  V roce 1801 začíná stavba budovy, která má původně vojenský účel, ale později rozvine mediální svět, protože se do ní budou sjíždět různé národnosti, aby zde natočily pořad sledovaný stovkami tisíců diváků.

Ani Napoleon si však neporadí s problémy týkající se pískovcových základů a tak pozastaví stavební práce. Ty jsou obnoveny až v roce 1837 Ludvíkem Filipem, posledním francouzským králem. Dokončení stavby se však král nedožije, umírá roku 1848 v exilu v anglickém městě Claremont House u Esheru.  Pevnost byla dostavěna roku 1857. V této době však už povolilo napětí mezi Anglií a Francií a pevnost, určená původně k ochraně proti britským flotilám, pozbyla smyslu. Z oválné budovy se stalo vězení, jehož údržba postupem času upadla.  Později byla dlouhodobě opuštěna a na konci 1. poloviny 20. století zapsána na seznam historických památek.  Historicky významnou, ale zchátralou, pomalu se rozpadající budovu koupil belgický zubař, který ji následně prodal producentovi televizních her Jacquesovi Antoineovi.

Toto je tedy cesta, kterou si musela tato mohutná, na nepřístupném místě vystavěná, pevnost projít, než se z ní stala jedna z mediálně nejznámějších budov. Dále byla prodána pouze za symbolickou částku jednoho franku departementu Charente-Maritime, který se postaral o veškeré úpravy, jako bylo zpevnění materiálu nebo zacelení vydrolených zdí.

 

Pevnost se rozprostírá mezi ostrovy Aix a Oléron v úžině Pertuis d'Antioche 

 

A jak vznikla televizní soutěž?

Stejnojmenná televizní soutěž se začala vysílat v televizi v roce 1990 a brzy dosáhla velkého ohlasu. Původem francouzský koncept hry v této době vlastní před 40 zemí, mezi které patří například Švédsko, Belgie, Švýcarsko, Maroko, Libanon a Česká republika. Ta hru vysílá od roku 2016 pod názvem Klíče od pevnosti Boyard, který je zároveň doslovným překladem původního francouzského názvu Les clés de Fort Boyard. Britská televize si pak název zkrátila pouze na název stavby Pevnost Boyard (Fort Boyard). Tyto dvě soutěže jsme také mohli sledovat v české televizi.

Už více než 25 let departement Charente-Maritime utratí několik set tisíc eur za údržbu pevnosti, je to však jen malá částka, kterou hojně doplňují turisté, tážící se „Kde je pevnost Boyard?“

Autor: Julie Fiedlerová

 

 

Le Fort Boyard (Pevnost Boyard) - mapa


Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

           
        Mohlo by vás taky zajímat:  
       

Kde se natáčel seriál Dva a půl chlapa?

 
       

Kde se natáčel seriál Teorie velkého třesku?

 
       

Thajsko - dovolená v zemi stříbrného plátna

 
       

Řecký ostrov z filmu Mamma Mia

 
           

 Vložil/a: Daniel Česák 11.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.