Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Když dovolená v Itálii nebo Chorvatsku omrzí tak zkuste polské pláže

Polské mořeKaždý známe naše severní sousedy. Tak proč se většina lidí na dovolenou v Polsku dívá skrz prsty? Je to tím, že jsme ovlivněni médii. Co si vybavíte, když se řekne Polsko? Určitě to nebudou písečné pláže a šumějící moře.

Většina si vybaví historku o tom, jak se v Polsku používá do jídla posypová sůl. Předsudky! Kdo Polskem alespoň projížděl, dá mi za pravdu, že pokud jde o jídlo je zde specifické, našemu velice podobné, a velmi chutné. Doporučit mohu ryby. Pokud si koupíte jakoukoliv rybu, na severu, můžete si býti jisti, že ryba je čerstvá. Ještě lépe uděláte, když si jí koupíte uzenou. Mezi další pochoutky patří také tzv. gofry čili vafle. Naservírované s ohromnou dávkou šlehačky polité čokoládou, nelze odolat.

Jednou z mnoha předností Polska je moře. My moře nemáme, ležíme si v klidu ve středu Evropy a  necháváme ostatní, aby přes nás projížděli z jihu na sever či naopak a u nás se alespoň zastavili. Pokud jste někdy byli u moře v Německu, pak vás mohu potěšit, že pobřeží Polska vypadá stejně. Dokonce sem němečtí občané jezdí více na dovolenou, jelikož je zde levněji. Mimochodem 1 Polský zlotý je přibližně 6 Kč.

Jestliže budu pokračovat ve srovnání s Českou republikou, musím uznat, že naše hory jsou hory. V Polsku je rovina. (nejvyšší polská hora) Spoustu lesů, přírodních rezervací, kostelů, jezer (např. v těsné blízkosti polsko českých hranic leží Nyskie jezero), přístavů, lodí, majáků.

Když navštívíte pobřeží, města vám mohou připadat podobná, jako například u nás na Máchově jezeře. Centrum měst většinou tvoří tržnice, kde konkurence je veliká a zákazníků tolik, že zde něco málo vydělá každý. Pokud se zde ocitnete ve slunečném počasí, budou na vás prodavači koukat s úsměvem na rtech. V opačném případě, kdybyste chtěli něco koupit v počasí ne příliš příznivém, může se z drobného nákupu vyklubat velký problém. Samozřejmě řešením jsou supermarkety.

To, že lidé jsou laskaví a snaží se pomoci, jsem si vyzkoušela na vlastní kůži. Našeho psa poranil velký vlčák. Paní v lékárně se sice smála nad naším jazykem, který vypadal tak, že česká slova trochu více zatočíte a změkčíte na konci. Ale pochopila a ihned poskytla adresy veterinářů. Je zvláštní, že polštině v celku rozumíte, ovšem oni češtině moc nerozumí.

 

Polské moře

 

Jestliže chcete objevovat krásy severního polského pobřeží, mohu vřele doporučit destinaci mezi lázeňským městem Międzyzdroje a městem Kołobrzeg. Pláže jsou zde písečné. Moře neklidné. Počasí proměnlivé. Plachtící rackové nebojácní. Pokud vás neodradí název města Dziwnów, můžete zde najít spoustu zábavy pro malé i velké. Pronajmout si čtyřkolku, kolo, zajít na skákací hrad, pořádně se najíst a provětrat peněženku zde není žádný problém. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších přímořských oblastí.

 

Výběr ubytování

 

Pokud jde o obavu, že voda bude studená a z vodních radovánek nebude nic, nemusíte se obávat. Voda je velice příjemná v létě se pohybuje okolo 19°C. Pro někoho lepší než 36°C ve stínu. Nožky si smočí každý, a když se nevykoupete, nevadí, vzduch u moře je přece ten nejzdravější.

 

Polské moře 

 

Seznámit se zde můžete se hrou, kterou naleznete snad v každé restauraci a poznáte jí podle zvuku. Zní  jako cinkání skleniček. Postaví se dva hráči naproti sobě ke stolu, který vypadá jako kulečník. A po kluzké ploše si posílají něco jako minci a ta se odstřeluje speciálním "držátkem".

Tak zbalte kufry a hurá do Polska!

Autor: Adéla

 

     
 

Čtěte také: Polská jezera v blízkosti našich hranic

 
     


Přehled ubytování v Miedzyzdroje na booking.com

Miedzyzdroje

 
Noclech v kempech hledejte zde
 
Vložil/a: Daniel Česák 03.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.