Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Křižovnické náměstí

Při poznávání Prahy se dříve či později dostanete na Křižovnické náměstí.  Když chcete přejít přes Karlův most, buď na tomto náměstí cestu začnete, anebo – v případě, že na most vstupujete z Malé Strany – na něm skončíte.

 

          Socha českého krále a císaře Karla IV (vpravo) a gotická Staroměstská mostecká věž (vlevo) od Petra Parléře

 

 

Tohle malé náměstíčko je součástí královské cesty (cesta, kudy projížděli čeští králové ke korunovaci) a pojmenováno bylo podle kláštera rytířského řádu křižovníků.

Současná podoba náměstí se zachovala od roku 1848, kdy zde byla, mimo jiné, odhalena socha českého krále a císaře Karla IV. Pomník je novogotický a je zapsán a chráněn jako kulturní památka.

 

 

Staroměstská mostecká věž

Vystavěna byla, na příkaz Karla IV. a podle návrhu významného gotického architekta a sochaře Petra Parléře, jako vstupní brána (fortna) na most a zároveň představuje druh vítězného oblouku. Věž patří k nejkrásnějším gotickým stavbám v Evropě.

Její výška je 47 metrů a chcete-li vyjít až na její ochozy, musíte vyšlapat 138 schodů. Z ochozů je překrásný výhled na celou historickou část Prahy.

 

 

Kostel svatého Františka z Assisi

V těchto místech stál původní kostel svatého Ducha, jenž byl vybudován současně s Konventem křižovníků s červenou hvězdou a špitálem. Rytířský řád křižovníků byl katolický církevní řád, který byl sice mužský, ale údajně ho založila žena.

V roce 1348, kdy došlo k požáru Konventu, byl kostel svatého Ducha poškozen, ale díky opravám zůstal zachován.

V 17. století byl vystavěn kostel svatého Františka z Assisi (zvaného též svatý František Serafínský). V roce 1688 byl kostel vysvěcen pražským arcibiskupem Janem Bedřichem z Valdštejna.

Pod hlavním kostelem, v jeho suterénu, je další kostel, v němž jsou náhrobky důležitých osobností řádu. Přístup k dolnímu kostelu je z chodby kláštera a s horním kostelem je propojen zamřížovaným otvorem v podlaze.

Vstup do sakristie zdobí obrázek, údajně originál od El Greca.

Na Křižovnickém náměstí si ještě můžete v Muzeu Karlova mostu prohlédnout expozici, která se věnuje historii a významu této stavby. Spatříte zde také model Prahy z roku 1000.

 

Křížovnické náměstí, pohled na Staroměstskou mosteckou věž

 

Poloha náměstí, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

 

 

 

 


Čtěte také:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Kam vyrazit v Praze?

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.