Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Měna a ceny v Austrálii

Chcete se vydat na dovolenou, anebo na pracovní cestu do Austrálie? V tom případě byste měli něco vědět o tamní měně, platbách a cenách.

Oficiální měnou na tomto světadílu je australský dolar – AUD. Jeden dolar se dělí na 100 centů.

 

 

Mince, používané v oběhu: 5, 10, 20 a 50 centů; 1 a 2 dolary. Bankovky mají hodnoty: 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. Austrálie jako první na světě zavedla bankovky z polymeru.

 

     
  O měnu se stará centrální banka Austrálie (anglicky: Reserve Bank of Australia) webové stránky této instituce: www.rba.gov.au  
     

 

Kurz australského dolaru k české koruně se pohybuje kolem 16 Kč za 1 AUD.

Australské dolary u nás nakoupíte bez problémů – v bankách i ve směnárnách. Nejlepší je pořídit si hotovost jen pro první dny, abyste s sebou nevozili příliš velké množství peněz. Pokud chcete směňovat až v Austrálii, můžete hned na letišti, v hotelech, v bankách i ve směnárnách na ulici.

Bez problémů můžete používat platební kartu, neboť s ní zaplatíte skoro všude - bezkontaktní terminály jsou naprostou samozřejmostí. Rovněž tak ATM bankomaty.

 

A ceny v této zemi? Ve většině případů jsou vyšší než u nás. Nejdražší je pravděpodobně ubytování. Potraviny koupíte nejlevněji (ostatně jako i v jiných zemích) v supermarketech, například Aldi. Ke konci pracovní doby se ceny pečiva, ovoce i masa snižují, aby se zboží vyprodalo, zkuste tedy nakupovat v tuto dobu.

Jestliže se chcete stravovat v restauraci, vyhledejte jídelny „food court“ – ty jsou levné a jídlo je při tom chutné. Před zavírací dobou jsou ceny jídel také nižší. Tyto jídelny najdete většinou v přízemí kancelářských a nákupních center.

 

 

A ještě ukázka cen některého zboží:

  • mléko, 1 litr – 2,5 AUD
  • toustový chléb – 3,5 AUD
  • kuřecí prsa, 1 kg – 11 AUD
  • ovoce, zelenina, 1 kg – více než 5 AUD
  • pivo 0,5 litru – 5,5 AUD
  • krabička cigaret – více než 15 AUD
   
   
  Čtěte také:
 

Cesta do Austrálie

 

Hlavní město Austrálie - Canberra

 

Austrálie plná zážitků

 

Chyťte správnou vlnu v Austrálii!

 

Hořkosladký život v Austrálii

 

Největší letiště v Austrálii

 

Tipy a rady na cestu do Austrálie

 

Australský deník – přílet

 

Nejvyšší hora Austrálie

   
   
Vložil/a: Daniel Česák 11.12.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.