Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Nomádi - pracující cestovatelé. Podlehnete kouzlu kočovného života?

TuristéOsmihodinová pracovní doba, často i přesčasy. K tomu brzké ranní vstávání, čas na dopravu do místa výkonu práce a pozdě odpoledne návrat v dopravní špičce domů. Co zbývá z života? Nic.

Volný čas padá na řešení osobních starostí a víkend se tak stává jedinou možností, jak na chvilku vypnout. Pět týdnů dovolené? Výsměch. Zvlášť, když i během ní drnčí v jednom kuse telefon s nutností vyřizovat další problémy – ať již doma nebo opět v práci. Také máte pocit, že vám život utíká mezi prsty? Že ho vlastně ani nestíháte žít? Pak je na čase začít přemýšlet o změně. Anebo rovnou striktně konat a převrátit svůj dosavadní, nudný styl žití, na jeden velký, strhující zážitek!

 

Řešením je nomádství!

No-no-nomádství? Co to je? Co to znamená? Možná to slovo slyšíte poprvé a možná vás i zajímá jeho význam. Ostatně není divu, vždyť jak již ve svém podvědomí tušíte, za těmi devíti písmeny se skrývá něco skutečně vzrušujícího. Ano, je tam ukrytá svoboda, právě ta volnost, kterou musíte mít proto, abyste zase našli potřebnou životní motivaci a nespokojili se s tím málem, co nyní máte. Že je vlastní byt a stálá práce málo? Jak pro koho, někdo volí pohodlnost a nudu, jiný zábavu a nezapomenutelné zážitky. Radost, kterou bude prožívat a na kterou bude jednou s láskou v srdci vzpomínat. A kdo ví, třeba zůstane nomádem ještě o svých stých narozeninách!

 

Turista

 

Nenapínejte nás!

Trochu vás trápíme a testujeme vaši zvídavost. Že máme pravdu, když řekneme, že nepovolila, naopak se ještě vygradovala? Že toužíte být nomádem, aniž byste tušili, o čem je konkrétní řeč? Paráda, vnitřně jste naladěni na tu správnou vlnu a nyní už vám nemusíme nic tajit: pod pojmem nomádství se ukrývá nový životní styl. Styl úzce spojený s cestováním po takřka celém světě a přitom s vyděláváním balíků peněz! No, dobrá, to druhé bude záviset především na vaší píli, talentu, vzdělání, odhodlání a trochu i štěstí, to první je ale samozřejmost, kterou si žádný nomád neodepře. Říkáte, že milujete cestování a nejraději byste prošlapali křížem krážem celou zeměkouli? Pak vězte, že k spuštění svého nomádského životního projektu potřebujete už jenom pár drobností…

Mít co prodávat!

Ano, bez toho se žádný nomád neobejde. Musíte mít v rukávu eso. Eso, které se stane vaší obživou a zajistí vám tok finančních prostředků. Tok na váš účet a do vaší kapsy. Nemusí to být mnoho, ale musí to být tolik, abyste si ten lákavě vyhlížející phat tai na jednom z thajských tržišť mohli také poválet na jazyku a ne jen vyfotit! Co se tedy může stát způsobem obživy nomáda? Nejčastěji virtuální svět – šikovný nomád prodává, jako když bičem práská, svoje služby v podobě tvorby grafiky, údržby webu a provozování vlastního e-shopu, kódování, programování, online marketingu, obchodování s reklamou i psaní textů. Uživí ho ovšem i trochu raritnější pracovní náplň – natáčení cestovatelských videí, výuka sportů, prodej vlastních výrobků či dokonce psaní kritik o místních eventech nebo naservírované večeři. Fantazii se meze nekladou a uživit se dá ledasčím. Stačí být dobrý a nabídnout svým klientům či fanouškům kvalitu!

Zbavit se zbytečností!

Vysypat obsah šuplíků, skříní, botníku, nahrnout to všechno na kupu a škrtnout zápalkou. No, tak zase až tak radikální být nemusíte, avšak věřte, že toho nomád na cestu moc nepotřebuje. A hlavně, ani by to nepobral. Základem pro přijetí nomádského života je odpoutání se od zbytečností, které člověk nutně nepotřebuje ke svému přežití. V podstatě stačí batoh, notebook, kreditka, mobil a pár kousků trenýrek či kalhotek, mýdlo, oblíbené pletené ponožky od babičky… A brzdit! To stačí! Minimalismus ve všech ohledech by měl být pro nomáda příznačný! Šťastný nomád s sebou netáhne půl spíže, šťastný nomád si potřebné pokoupí po cestě či uloví při své vycházce džunglí. Avšak pozor na dosah wifi! Ta jediná je opravdu potřeba – minimálně na bookování letenek.

Tip: Pokud disponujete vlastním bytem, pak jej neváhejte po dobu svého pracovního cestování pronajímat – zajistí vám další finanční prostředky, aniž byste hnuli prstem!

Co budeme jíst? Co budeme pít? A kam hlavu složit?

Trápí vás existenční problémy při cestě? Zbytečně! Veškeré jídlo si pohodlně nakoupíte v oblasti svého působení. Vyberete si Asii? Výborně, nudlí a čerstvých plodů bude hojnost, hlady řvoucí žaludek nehrozí!

Vodu raději kupujte balenou, ale co se týče bydlení, už tak sterilní být nemusíte. Zkuste využít služeb nejen hotelů a ubytovacích zařízení, ale též možnost zarezervovat si svůj pokoj u soukromých pronajímatelů nebo skrz tzv. Couchsurfing. Zajímavým a finančně nenáročným způsobem bydlení je též přespávání v obytném vozu. S karavanem za hranice? Žádný problém! Kočovný život je neuvěřitelně barvitý – zkuste to také!

 

Turisté Turisté

Kam se vydat?

No přece tam, kam vás potáhne vaše srdce. Žádná omezení nejsou, snad s výjimkou skutečně odlehlých oblastí – ale kdo by chtěl nomádovat na Antarktidě, že? Velice populární jsou oblasti Asie jako Thajsko či Vietnam, a to nejen pro své krásy, ale i pro levnější životní náklady. Otevřenou náruč však nastavuje i Amerika a rovněž není ostudou zůstat v matičce Evropě. Ano, i Evropa nabízí řadu atraktivních míst, které se vyplatí prozkoumat, a navíc – cesta na návštěvu k babičce bude přeci jenom rychlejší. Pokud se necítíte hned na výjezd do zahraničí, zkuste si nomádství nanečisto z tuzemska – vytáhněte paty z města a pracujte na čas z malé vesničky třeba kdesi v českých horách. Lépe poznáte sami sebe a budete vědět, zda je nomádství vaším ideálem!

Zaujalo vás nomádství? Chcete se dozvědět víc? Vyberte si jeden z četných kurzů či přednášek, rady zkušenějších a zcestovalejších kolegů zaručeně přijdou vhod. Zbaví vás posledních a mnohdy zbytečných obav a ukážou vám cestu k novému, lepšímu a aktivnějšímu životu. Nepromrhejte svůj čas stáním na jednom místě, pokud jste nespokojeni, rychle jednejte. Někdy je radikální změna tím nejlepším řešením!

Autor: Michaela Koutná

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Bydlete na cestách zdarma pomocí CouchSurfing

Služba Airbnb

 

 Vložil/a: Daniel Česák 29.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.