Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Chios

Chios je jedním z  řeckých ostrovů. Leží na severovýchodě Egejského moře, poblíž poloostrova Malá Asie. Žije na něm téměř 52 000 obyvatel a celková rozloha činí 842,5 km².

 

 

 

 

 

 

Od bouřlivé historie do poklidné současnosti

První zmínky o ostrovu jsou poměrně pohnuté. Odehrála se tu totiž bitva mezi Rhoďany a makedonským loďstvem. Stalo se tak v roce 201 př. n. l. Zdaleka to nebyla poslední krvavá událost v jeho historii, mnoho obětí na životech si vyžádala i řecká válka za nezávislost, konflikt, který si mezi lety 1821 a 1830 kladl za cíl svrhnout tureckou nadvládu.

Dnes je Chios poklidným turistickým letoviskem, kde se ještě nestačil v masovém měřítku rozvinou cestovní ruch. Zatím tady nenajdete rozsáhlé hotelové komplexy. Jde tedy o ideální destinaci pro klidnou dovolenou. A to na prvním místě pro svoje nádherné oblázkové pláže.

Poblíž hlavního města se nacházejí například pláže Karfas, Mega Limnionas či Aghia Fotia. Vzhledem k příhodným povětrnostním podmínkám se též jedná o oblíbenou lokalitu pro provozování windsurfingu či plachtění. Místní příroda skrývá ještě jednu zajímavost - keř řečík lentišek.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Des Racines et des Ailes, Chios

 

Ubytování v této lokalitě

Tip na hotel: Emporios Bay Hotel

   
Cena na noc pro dva od 1 620 Kč

 

Kulturní i přírodní bohatství

Z něj se získává pryskyřice zvaná masticha. Ta se používá v potravinářství, lékařství i v kosmetickém průmyslu. A odedávna spolu s mořeplavbou zajišťovala obyvatelům Chiu obživu a to poměrně dobrou, neboť ostrov v průběhu svých dějin vždy patřil k lokacím, které na tom byly ekonomicky velmi dobře.

 

 

Na ostrově roste také několik desítek druhů orchidejí, v hojné míře se zde pěstují pomeranče, citrony a mandarinky. Populárním artiklem jsou i bylinky a koření, které se používají k dochucování mnoha pokrmů. Ve zdejších tavernách stojí za ochutnání především grilované maso,  ryby či zelenina, hlavně artyčoky nebo dýně.

Na ostrově byste našli stejně tak celou řadu zajímavých památek, a to zejména kostelů a klášterů. Tím asi nejzajímavějším je klášter Nea Moni, který pochází z 11. století. Pozoruhodná je předně jeho mozaiková výzdoba. Dnes je tato památka součástí seznamu UNESCO.

 


                     
         

Mohlo by vás zajímat: Přehled 5 největších  řeckých ostrovů:

1. Kréta - více informací zde

2. Euboia - více informací zde

3. Lesbos - více informací zde

4. Rhodos - více informací zde

5. Chios - více informací zde

         
                     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.