Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Palma de Mallorca

Město se oficiálně jmenuje jen Palma, ale u nás je známější jako Palma de Mallorca (katalánsky Ciutat de Mallorca).  Tento přístav leží u velké zátoky v jihozápadní části ostrova Mallorca a je zároveň také hlavním městem autonomního společenství Baleáry, které patří  Španělsku. Baleárské ostrovy se nachází ve Středozemním moři a jedná se vlastně o dvě skupiny ostrovů: Baleáry (Mallora, Menorca a několik menších ostrovů) a Pityuské ostrovy (Ibiza, Formentera a menší ostrovy). Baleáry jsou oblíbeným turistickým cílem.

 

 

        Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Historie
První zmínky o městě Palma pocházejí už z 2. století před naším letopočtem z výpravy Římanů proti námořním lupičům, kteří přepadávali římské obchodní lodě. Římané se vylodili na východním pobřeží a založili tam osadu (dnešní město Alcudia) a už za rok ovládli celý. A právě tehdy vznikla Palma. Doba prosperity pod vládou Římanů skončila začátkem 5. století, kdy ostrov obsadili Vandalové. Jejich krátká nadvláda za sebou zanechala zkázu, včetně zničení Palmy. Roku 533 převzala vládu nad ostrovem Byzantská říše, dokud nepodlehla útokům islámských nájezdníků, kteří Mallorcu dobyli v roce 902. Město pak přestavěli dle svých zvyklostí.

 

Palma de Mallorca

Zdroj videa: YouTube CC Ulrich Berning,

 

 

Další zkázu přinesla nová okupace, tentokrát křesťanská v roce 1229, kdy město získal král Jaume I., a stejně jako jejich předchůdci, také křesťané opět vymazali z podoby města doklady o předchozích vládcích. Palma se pak rozvíjela hlavně jako obchodní centrum a rychle bohatla. V roce 1521 byla opět poničena při povstání. Současná podoba Palmy je výsledkem dalších menších či větších zkáz a následných obnov města. Dnes je hlavně turistickým centrem a mimo jiné i letním sídlem  španělské královské rodiny. V roce 2016 přesáhl počet obyvatel města Palma 403 000.

 

 

Zajímavosti
Bouřlivá historie za sebou zanechala ve městě řadu krásných památek. Kousek od přístavu najdete jednu z největších evropských katedrál – katedrálu Panny Marie (jinak zvaná také La Seu). Vyrůstala na místě zbořené mešity od roku 1230, ale dokončena byla až v roce 1601. Postihlo ji zemětřesení v roce 1851, kdy se zřítila její západní část. Obnovena byla začátkem 20. století a na její rekonstrukci spolupracoval

Dělo - Palác Almundaina

slavný architekt Antoni Gaudí. Nedaleko katedrály najdete krásný doklad maurské nadvlády nad ostrovem, palác Almudaina, který byl sídlem maurských vezírů. Později se stal rezidencí mallorských panovníků a ještě později guvernéra. Dnes je v něm muzeum.

Další významnou stavbou je bazilika sv. Františka vybudovaná v 13. a po zásahu blesku přestavěná v 17. století. Nad západní stranou zátoky stojí na 112 m vysoké vyvýšenině gotický hrad Bellever postavený začátkem 14. století. Má kruhový tvar a 4 věže, z nichž největší je samostatná. I v tomto objektu s krásnými arkádami a antickými sochami je dnes muzeum a je z něj krásný výhled na město i moře. Další výhledy nabízí rozhledna ve sportovním areálu na severním okraji města.

 

 

Hrad Bellever

Zdroj videa: YouTube CC - Mircea Costiniuc

 

V centru je řada dalších zajímavých míst, jako je Diecézní muzeum v Biskupském paláci s archeologickou a uměleckou sbírkou, burzovní budova, Arabské lázně, palác Solleric, muzeum Pueblo Espaňol s miniaturami významných španělských staveb, řada kostelů a dalších krásných staveb. Milovníci umění by neměli vynechat ani Muzeum Nadace Miró a galerii moderního umění Es Baluard.

Můžete se samozřejmě i jen tak toulat městem, zastavit se v některé z místních restaurací či  kaváren, nebo třeba jen sedět na lavičce v parku a kochat se ruchem města s bohatou historií i současností.  

 

 

Zdroj videa: YouTube CC - amichorizonte

Catedral de Palma de Mallorca - La Seu

 

Jak se tam dostat
Palma je propojená  letecky s řadou evropských měst a díky čilé námořní dopravě se sem můžete dostat i lodí z evropských nebo severoafrických přístavů. Letecké spojení zajišťuje Letiště Palma de Mallorka (PMI), které se nachází 9 km od města. Přímé linky z Prahy do této lokality provozují aerolinky ČSA a Smartwings ( přehled spojů), délka letu trvá 2h 30m.

 

 

         
      Dříve napsáno (tipy na letenky):
 
     

Bratislava – Mallorca za 1 575 Kč

 
     

Palma de Mallorca z Lipska za 1 620 Kč

 
     

Vídeň - Palma de Mallorca za 1 465 Kč

 
         

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.