Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

SOLNÝ DŮL HALLSTATT

Někteří do ZOO, jiní do aquaparku a my do solného dolu Hallstatt. Jde o nejstarší solný důl na světě a nekonečný zdroj archeologických objevů. Navíc se jedná o doslova pohádkovou lokalitu v rakouských Alpách zapsanou roku 1997 na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Webové stránky dolu v němčině a angličtině https://www.salzwelten.at/en/hallstatt/

 

Město Hallstatt

 

 

Část solného dolu (Hallstatt) z doby železné, zdroj: D. Groebner - Hans Reschreiter - Naturhistorisches Museum Wien [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

 

Krystaly halitu (NaCl) na prohlídce solného dolu u městečka Hallstatt, Salzkammergut (Solná komora)

 

Těžilo se zde již před 7000 lety a ložiska soli jsou tu takřka nevyčerpatelná. Díky soli byla tato oblast od pradávna nejbohatší v kontinentě. Tehdy se tu vytěžila až tuna soli za jediný den. Solí se z místního dolu zásobovala polovina Evropy.

Dnes důl Hallstatt zaměstnává přibližně 40 lidí. Vytěží se zde cca 250 000 tun soli ročně a to těžbou pomocí vody pod vysokým tlakem.

 

DO DOLU HALLSTATT

Do této půvabné krajiny se dostanete z Prahy po trase dlouhé zhruba 370 kilometrů. Krásy Hallstattu a teď myslím jak dolu, tak i samotného městečka obdivuje v letní sezóně na 7000 nadšených turistů denně. To již o mnohém vypovídá.

Do magického podzemního světa se můžete nechat vyvézt pozemní lanovkou právě z městečka Hallstatt. Přednost můžete dát ale také procházce a vystoupat k solnému dolu za necelou hodinku.

Návštěva dolu se nedoporučuje dětem mladším 4 let. Otevírací doba dolu je od dubna do listopadu a své auto můžete ponechat za poplatek v městečku Hallstatt.

 

Trasa autem z Prahy do Hallstattu, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

PROHLÍDKA V NITRU ALP

  • pod zemí strávíte přibližně hodinu a půl
  • využít lze českého audio průvodce
  • před vstupem oblečete ochrannou kombinézu a dobré je mít pevnou obuv
  • zažijete sjezd na hornické skluzavce (kde budete vyfoceni)
  • čeká vás poutavé video a hry světel díky projekci nad podzemním jezerem
  • poslechnete si zajímavý výklad o těžbě soli
  • netradiční zážitek zakončíte v obchůdku kde si můžete zakoupit nejen mnoho nádherných produktů vyrobených ze soli, ale také svou fotografii z této báječné výpravy

 

Mimo jiné vás nahoře u solného dolu určitě přiláká vyhlídková plošina (Skywalk), která se tyčí nad jezerem ve výšce 360 metrů. A ten pohled, ten neomrzí. Pochopíte, že jste se ocitli na čarokrásném místě obklopeni romantickou krajinou, jeskyněmi a jezerem a vše máte jako na dlani.

Až si tedy dosyta užijete a prozkoumáte solný důl Hallstatt, nezapomeňte se na cestě zpět zastavit i v půvabném městě Hallstatt.

Jediná vaše návštěva tady vás přesvědčí o tom, že tu jistě nejste naposledy.

Autor: Michaela Částková

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Vydejte se do Hallstattu, dobře skrývaného klenotu ...

   

Halštatské jezero - informace

   

Rakouské Alpy levně: Hallstatt za 200 korun

   

10 míst, která musíte navštívit v Rakousku

     

 


Vložil/a: Daniel Česák 13.06.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.