Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše důležité, co byste měli vědět o Suezském průplavu

Foto, en.wikipedia.orgPrůplav najdeme v Egyptě. Spojuje Rudé moře se Středozemním a měří sto devadesát tři kilometrů. Hloubka se po všech úpravách dostala na čtyřiadvacet metrů.

Stavební práce začaly roku 1859, ke slavnostnímu otevření mohlo dojít až po dlouhých deseti letech. Celý projekt se také oproti původně plánovanému rozpočtu citelně prodražil, stál nakonec víc než dvojnásobek. Znamenal však průlom v námořní dopravě a Evropanům značně usnadnil cestu do Asie.

 

 

 

Nejnovější rozšiřování průplavu se také někdy nazývá Nový Suez. Má délku třicet pět kilometrů, bylo dokončeno roku 2015 a Egypt vyšlo na skoro osm miliard dolarů.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

Taková investice se však rozhodně vrátí ve výrazném ekonomickém přínosu zemi. Délka cesty by se totiž pro lodě měla zkrátit o polovinu, ze současných dvaadvaceti hodin na pouhých jedenáct. A ty nejoptimističtější odhady hovoří o tom, že krok povede ke zvýšení zisků až o deset miliard (z aktuálních pěti na patnáct).

Novinka však nemá jen samá pozitiva, dočkala se kritiky především ze strany ekologů. Problémem už v původní verzi bylo, že hladina Rudého moře je výše a průplav nemá žádné bariéry. Dochází tedy k nežádoucí migraci živočichů do Středozemního moře.

 

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.orgZdroj: wikipedie, Suezský průplav - mapa Google

 

 

 

 


Poloha průplavu,zdroj mapy - openstreetmap.org

Zdroj videa: YouTube CC, SusieBradley826777, Suez Canal

 

         
    Za proplutí singapurského obřího ropného tankeru Armada Kraken v roce 2016, který má délku tři sta metrů a šířku padesát metrů (patří mezi deset největších tankerů na světě) byl zaplacen rekordní poplatek v dějinách Suezského průplavu. Majitel plavidla zaplatil čtyři a půl milionů dolarů, zprávu oznámil šéf Suezského průplavu Mohab Mamiš.    
         

 

 

     
  Přes tento průplav se realizuje cca deset procent světové námořní přepravy. Každý den se přes něj přeplaví v průměru padesát lodí. Příjmy z provozu Suezského průplavu tvoří velkou část egyptského státního rozpočtu. V roce 2015 tyto příjmy přesáhly pět miliard dolarů.  
     

 

 

 


 

 

     
    Čtěte také:
   

NEJVĚTŠÍ PRŮPLAVY A KANÁLY NA SVĚTĚ

   

Seznam moří

   

10 největších světových jezer

   

Velké mořské zálivy

   

Kde leží Suezský záliv?

     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.