Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Trnava - královské město

Trnava je jedním z nejdůležitějších  slovenských měst ležících v úrodné nížině Trnavské pahorkatiny. Právem se muže pyšnit titulem královského města, protože to bylo první město na území dnešního Slovenska, které získalo výsady svobodného královského města. Dostalo je v roce 1238 od uherského krále Bela IV. Původní zemědělské centrum se postupně začalo stávat centrem výroby, obchodu a řemesel.

 

 

 

 

Mimořádné postavění města posílili i další uherští králové. O důležitom postavění města svědčí i skutečnost, že se Trnava stala místem setkání králů. V 16. století převzalo město roli kulturního a náboženského centra krajiny.

Mapa města Trnava - na webu openstreetmap.org

V 17. století se Trnava stala univerzitným sídlem díky založení Trnavské univerzity. V této době byly postaveny budovy, které jsou dnes národní kulturní památkou. Trnava je také známá tím, že má větší počet římsko-katolických kostelů, a proto nese název Malý Řím.

Milovníci historie a architektury si rozhodně přijdou na své díky řadě nádherných památek, které připomínají bohatou historii města.

Návštěvníci si mohou prohlédnout Městskou věž - strážkyni Trnavy, radnici, barokní komplex budov Trnavské univerzity a zejména známé kostely. Nejznámější sakrální památky jsou Bazilika sv. Mikuláše a Katedrála sv. Jana Křtitele.

Toto krajské město je hrdé na skutečnost, že právě zde významný římskokatolický kněz a lingvista Anton Bernolák v 18. století povýšil trnavské nářečí na spisovný slovenský jazyk.

 

 

 

 

O nic méně zajímavé není ani současné město. Mnoho zdejších akcí přesahuje svým významem hranice města. Každý rok v létě se koná Dobrofest v Trnavě, který je jediným festivalem na světě věnovaným resofonické hudbě. Od roku 1972 je zde pravidelně pořádána Mezinárodní pěvecká soutěž Mikuláše Schneidera-Trnavského a varhanové dny.

 

 

Velkým lákadlem pro turisty je tradiční trnavský veletrh, který město každoročně pořádá každý druhý víkend v září. V těchto dnech do Trnavy přijíždí velké množství obchodníků, řemeslníků, umělců a hudebníků, aby ukázali své dovednosti a postarali se o příjemnou atmosféru a zábavu hostů. Samozřejmostí je také lahodná občerstvení ve formě cikánské pečeně a trnavského burčáku nebo chutné medoviny.

 

Ubytování v této lokalitě

 

Hotel SPECTRUM

Cena na noc pro dva - 966 Kč
 

Penzión Lux

Cena na noc pro dva - 986 Kč
 

Hotel Premier

Cena na noc pro dva - 1 023 Kč

 

Trnava je místem, kde pulzuje bohatý společenský, kulturní a sportovní život. Nechte se zlákat krásami starobylého města, historickými památkami, stejně jako chutnou kávou nebo obědem v jedné z místních restaurací nebo kaváren.

Autor: Beáta B.

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Skanzeny na Slovensku - zpět do historie

Dovolená v Trnavě - přehled zájezdů

Slovenské lázně Velký Meder

Nejvyšší hora Slovenska

Košice – metropole východu Slovenska

Pohádkový svět slovenských jeskyní

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.