Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vídeň: město valčíku, kaváren a umělců

Foto, en.wikipedia.orgMenší sestra Prahy - tak by nazvali Vídeň naši předkové. Centrum habsburské monarchie se dočkalo zásadní přestavby až v průběhu 19. století a nešetřilo se na monumentálnosti, přesně tu pocítíte, když procházíte nejslavnější vídeňskou třídou Ringstrasse.

V roce 2011 se město vídeňské kávy, Sacheru a Schnitzelu stalo podle žebříčku sestaveného firmou Mercem nejlepším městem k žití na světě.

 

 Foto, en.wikipedia.org

By MrPanyGoff (Own work) [CC BY-SA 3.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

 

Turci viděli ve Vídni bránu do Evropy

Římané pojmenovali svou vojenskou pevnost, kterou si vybudovali v místech, kde se dříve nacházela keltská osada, Vindobona. Položili tak základy dnešní Vídně. Hlavním městem Rakouska se stala až v průběhu 12. století. Město ležící na Dunaji symbolizovalo bránu do Evropy, tak jej viděli v 16. a 17. století Turci, dvakrát ho bezúspěšně obléhali. Podle legendy během svého ústupu navíc zapomněli u Vídně pytle se zrnky kávy, a tak se tento nápoj dostal do Evropy.


Nejbližší aeroport: Mezinárodní letiště Vídeň

Web: www.viennaairport.com/cz

Kód: VIE

Foto, en.wikipedia.org

By Of the individual pictures, Gryffindor, of the panorama, Roland Geider (Ogre) [GFDL (www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Vídeňský řízek je telecí a přes celý talíř

Foto, en.wikipedia.orgPoznávejte Vídeň i dalšími smysly, rozhodně nebudete litovat. Zkuste tradiční kuchyni. Neměli byste vynechat čokoládový zákusek Sacher a telecí řízek zvaný Wiener Schnitzel, obvykle svou velikostí zabere celý talíř. Jako přílohu zvolte bramborový salát, pod kterým byste si však neměli představovat náš český s majonézou.

 


Cestujte po Vídni výhodně s časovými jízdenkami

Ve městě se budete snadno přemísťovat hromadnou dopravou. Vyplatí se vám pořídit si časovou jízdenku na 24, 48 nebo 72 hodin za 7,60 nebo 13,30 nebo 16,50 eur. (více info zde)

 
                  Mohlo by vás zajímat: Jak a s kým se můžete dopravit do Vídně
 

Foto, en.wikipedia.org

By User:My Friend (Own work) [GFDL (www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)],  Wikimedia Commons

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Jan Doležalik  Zámek a zámecký park BELVEDÉR - Vídeň 1.5.2018

 

Mapa

Zdroj: openstreetmap.org

 

Minimum návštěvníka Vídně: co nevynechat

HOFBURG – palác v centru Vídně, který byl dříve rezidencí Habsburků, je od roku 1945 sídlem rakouského prezidenta. Odsud řídili svou říši panovníci jako František Josef I. či Marie Terezie. V komplexu, který byl nazýván zimním sídlem, najdete i národní knihovnu a muzea. Můžete si prohlédnout reprezentační sály, pracovnu nejpilnějšího a nejdéle vládnoucího rakouského monarchy Františka Josefa I. nebo nahlédnout do koupelny císařovny Sissi. 

SCHÖNBRUNN– barokní palác, který je označován jako letní císařské sídlo. Přiléhají k němu rozsáhlé zahrady a zoo. Po roce 1830 tu sídlil František Josef I. trvale a v roce 1916 tu i umírá.

TIERGARTEN – zoologická zahrada se šťastnými zvířaty zní její motto a má proč. V roce 1906 se tu narodilo první slůně v zajetí na světě a narodila se tu přirozenou cestou i první panda v Evropě. Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie, který ji založil v roce 1752, by na ni byl určitě pyšný.

RINGSTRASSE – česky nazývaná okružní jízda, je silnice ve středu Vídně, podél které byly v 2. polovině 19. století postaveny budovy radnice, parlamentu, státní opery, a to v historizujícím slohu.

WURSTELPRATER – dominantou největšího zábavního parku ve Vídni je ruské kolo z roku 1897. Prátr slouží veřejnosti jako centrum oddychu a zábavy již od 18. století. Dostanete se sem pohodlně metrem (linka U1, U2 zastávka Praterstern)

STEPHANSDOM – obdobu katedrály svatého Víta mají i ve Vídni. Ta vídeňská je zasvěcena svatému Štěpánovi. Její rozměry jsou založeny na číslech 3 a 4 či jejich násobku, hledejme za nimi křesťanskou symboliku Svaté Trojice, čtyř evangelií a dvanácti apoštolů.

BELVEDERE– barokní zámecký komplex. V Horním Belvederu najdete muzeum s největší sbírkou Klimtových děl na světě, jeho ikonický obraz Polibek je právě zde. Dolní Belveder je věnovaný Evženovi Savojskému, slavnému vojevůdci a obránci Vídně proti Turkům. Prohlédnout si můžete princovy komnaty a také reprezentační prostory.

Autor: Darina Kováčová


Přehled ubytování ve Vídni na booking.com

Foto, en.wikipedia.org


* Autor úvodní fotky - By Gryffindor (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons


 

Mohlo by vás zajímat:

Kam ve Vídni s dětmi

Letiště Vídeň (VIE)

Na skok do Vídně

Doprava do Vídně

10 míst, která musíte navštívit ve Vídni

Vídeň – Nové Dillí za 7 700 Kč

Do Rakouska za historií: Hrad Hofburg

Vídeň – Tenerife za 2 133 Kč

 

 

 

   
Do Vídně z Brna, Prahy a jiných českých měst můžete vyrazit na palubě autobusového dopravce Student Agency, přímý spoj vás taky dopraví na vídeňské letiště Schwechat.
   

 

 

 

 

 

 

 


 


Vložil/a: Daniel Česák 27.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.