Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Putování po Slovinsku

bledLéto už je za dveřmi a vy přemýšlíte, kam vyrazit za poznáním, odpočinkem a zábavou? Pokud jste milovníci pohádkové krajiny, hor, moře a dobrého jídla a vína, tak Slovinsko Vás určitě nezklame. Všechno je tu „coby kamenem dohodil“. Dopoledne se můžete procházet v Alpách a odpoledne už být třeba u moře. A co byste určitě neměli při svém výletě na Slovinsko opomenout?

 

Soutěska Vintgar

Nachází se nedaleko Bledského jezera. Pokud máte auto, nejsnadněji se tam dostanete, když pojedete z Ljubljany směrem na sever po dálnici A2. Cestujete-li vlakem, potom můžete jet do stanice Blejska Dobrava a odtamtud pokračovat pěšky.

Soutěska leží na pomezí Triglavského národního parku. Řeka Radovna zde vytváří 1600 metrů dlouhou a 100 metrů hlubokou soutěsku s četnými vodopády a průzračnými tůňkami. Soutěska je zpřístupněna veřejnosti. Návštěvníci jsou soutěskou provedeni po dřevěných chodnících a mostech. Je možné procházet v obou směrech, ať už přicházíte směrem od Bledského jezera nebo z Triglavského národního parku.

 

Bled

Jižně, pár kilometrů od soutěsky Vintgar se nachází Bledské jezero. Část břehu je upravená s hotely, restauracemi, plovárnou a půjčovnou loděk. Lodičkou se můžete zavézt až do středu jezera, kde je malý ostrůvek s kostelíkem. Na břehu jezera se na skále tyčí dominantní biskupský hrad z 11. století. Určitě stojí zato se na něj vypravit, výhled je úžasný. Pokud byste se chtěli v jezeře koupat, tak mimo plovárny je to zakázáno.

 

vintgar

 

 

 

Bohinjské jezero

V Triglavském národním parku také můžete navštívit Bohinjské jezero. Stejně jako Bledské jezero je ledovcového původu, pyšní se průzračnou vodou a nádherným okolím. Jezero je obklopené Julskými Alpami a při dobré viditelnosti uvidíte i nejvyšší Slovinskou horu Triglav (2864 m).

 

Bohinj

 

Ljubljana (Lublaň)

Hlavní a největší slovinské město velikostí a počtem obyvatel odpovídá spíš našim krajským městům. Hlavní turistické zajímavosti a krásy města naleznete v okolí řeky Lublanice, která městem protéká. Nábřeží a známé Trojmostí byly vybudovány architektem Jožem Plečnikem (v Praze kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad). Trojmostí vede na Prašerenovo náměstí s kašnou a barokním chrámem. Na břehu řeky je také známá Plečnikova tržnice. Po většinu roku se zde konají trhy. Můžete zde koupit víno, slovinský med a medovinu, a také ochutnat nějaké dobroty. U tržiště stojí Dračí most z roku 1901. Draci jsou typickým symbolem města.

Za zmínku určitě stojí Kongresové náměstí s Ljubljanskou univerzitou a sochou Jože Plečnika. Nad městem se tyčí Ljubljanský Hrad, na který můžete vyjet lanovkou. Staré město pod hradem je tvořeno malými uličkami a náměstími. Na náměstíčku Mestni trg najdete obchody, kavárnami a butiky.

 

lublan

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pohled na Slovinsko z raftu

Slovinsko je turistickým rájem

Praha – Lublaň za 2 615 Kč

Letiště Lublaň (LJU)

Bohinjské jezero

Průvodce - Maribor

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.05.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.