Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Putování po Slovinsku

bledLéto už je za dveřmi a vy přemýšlíte, kam vyrazit za poznáním, odpočinkem a zábavou? Pokud jste milovníci pohádkové krajiny, hor, moře a dobrého jídla a vína, tak Slovinsko Vás určitě nezklame. Všechno je tu „coby kamenem dohodil“. Dopoledne se můžete procházet v Alpách a odpoledne už být třeba u moře. A co byste určitě neměli při svém výletě na Slovinsko opomenout?

 

Soutěska Vintgar

Nachází se nedaleko Bledského jezera. Pokud máte auto, nejsnadněji se tam dostanete, když pojedete z Ljubljany směrem na sever po dálnici A2. Cestujete-li vlakem, potom můžete jet do stanice Blejska Dobrava a odtamtud pokračovat pěšky.

Soutěska leží na pomezí Triglavského národního parku. Řeka Radovna zde vytváří 1600 metrů dlouhou a 100 metrů hlubokou soutěsku s četnými vodopády a průzračnými tůňkami. Soutěska je zpřístupněna veřejnosti. Návštěvníci jsou soutěskou provedeni po dřevěných chodnících a mostech. Je možné procházet v obou směrech, ať už přicházíte směrem od Bledského jezera nebo z Triglavského národního parku.

 

Bled

Jižně, pár kilometrů od soutěsky Vintgar se nachází Bledské jezero. Část břehu je upravená s hotely, restauracemi, plovárnou a půjčovnou loděk. Lodičkou se můžete zavézt až do středu jezera, kde je malý ostrůvek s kostelíkem. Na břehu jezera se na skále tyčí dominantní biskupský hrad z 11. století. Určitě stojí zato se na něj vypravit, výhled je úžasný. Pokud byste se chtěli v jezeře koupat, tak mimo plovárny je to zakázáno.

 

vintgar

 

 

 

Bohinjské jezero

V Triglavském národním parku také můžete navštívit Bohinjské jezero. Stejně jako Bledské jezero je ledovcového původu, pyšní se průzračnou vodou a nádherným okolím. Jezero je obklopené Julskými Alpami a při dobré viditelnosti uvidíte i nejvyšší Slovinskou horu Triglav (2864 m).

 

Bohinj

 

Ljubljana (Lublaň)

Hlavní a největší slovinské město velikostí a počtem obyvatel odpovídá spíš našim krajským městům. Hlavní turistické zajímavosti a krásy města naleznete v okolí řeky Lublanice, která městem protéká. Nábřeží a známé Trojmostí byly vybudovány architektem Jožem Plečnikem (v Praze kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad). Trojmostí vede na Prašerenovo náměstí s kašnou a barokním chrámem. Na břehu řeky je také známá Plečnikova tržnice. Po většinu roku se zde konají trhy. Můžete zde koupit víno, slovinský med a medovinu, a také ochutnat nějaké dobroty. U tržiště stojí Dračí most z roku 1901. Draci jsou typickým symbolem města.

Za zmínku určitě stojí Kongresové náměstí s Ljubljanskou univerzitou a sochou Jože Plečnika. Nad městem se tyčí Ljubljanský Hrad, na který můžete vyjet lanovkou. Staré město pod hradem je tvořeno malými uličkami a náměstími. Na náměstíčku Mestni trg najdete obchody, kavárnami a butiky.

 

lublan

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pohled na Slovinsko z raftu

Slovinsko je turistickým rájem

Praha – Lublaň za 2 615 Kč

Letiště Lublaň (LJU)

Bohinjské jezero

Průvodce - Maribor

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.05.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!