Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co byste měli vědět o městě Bukurešť

en.wikipedia.orgBukurešť, hlavní a především největší město  Rumunska rozhodně stojí za vaši návštěvu. Jedná se o přední politické, kulturní a hospodářské centrum země, které je rovněž nejbohatším místním regionem. Díky jeho významu se zde kumuluje mnoho odvětví průmyslu.

 

Jistě vás potěší také jeho přívětivá dopravní situace, která je podepřena existencí dvou letišť.To hlavní, Henri Coandă International Airport leží zhruba 16 km od centra města.

 

 

Při návštěvě Rumunska vás možná překvapí, že někteří lidé, většinou příslušníci starší generace, jsou velmi pozitivně orientováni na Francii. Panuje zde jistá jazyková spřízněnost, kdy mnoho místních ovládá skvěle francouzštinu. Díky tomuto faktu si Bukurešť právem vysloužila přezdívku malá Paříž.

 

Mapa

   Zdroj mapy: openstreetmap.org


Krásou vás jistě ohromí zdejší široký bulvár Unirii, který se honosí bohatou zelení, florou a více než 40 fontánami.

 

en.wikipedia.org

   Stefanjurca [CC BY-SA 2.0 creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, Wikimedia Commons


en.wikipedia.org

 

Hlavním lákadlem je však Parlamentní palác, který je místní dominantou. Jeho velikost vás jistě ohromí, jedná se totiž nejen o největší stavbu Evropy, ale na světě ji už předčí jen jediná budova a tou je americký Pentagon. Může se pyšnit počtem sálů ve výši dvou tisíc. Jedná se o megalomanskou stavbu spojovanou s Ceaušeskem, generálním tajemníkem Komunistické strany Rumunska, který se zasadil o její vybudování. Chodby tvoří několika kilometrové avšak skvostně dekorované bludiště.

Nejedná se však o milovanou dominantu města, díky její historii spojenou s komunisty a také díky tomu, že jejímu růstu bránila část historické Bukureště, která musela být zbourána. Budova, i přes její ne moc přívětivý odkaz, je využívána hned pro několik funkcí. Samozřejmě je používána k potřebám parlamentu. Také se zde pořádá mnoho kongresů, konferencí, koncertů, výstav apod. Nebo zde můžete zavítat do místní galerie.

 

 

Budova parlamentu však není jedinou stavbou rumunské metropole, která by vás mohla zaujmout. Jedná se např. o budovu filharmonie, na kterou narazíte v místním parku. Interiér, i když je směsicí mnohých stavebních slohů, působí velmi synchronně. Je tedy tím ideálním místem pro mnohé kulturní akce. Možná se na jednu dostanete i vy a budete mít možnost si prohlédnout panoramatickou nástěnnou malbu, která je uchovatelkou rumunských dějin. Celá je ukryta pod bohatě dekorovanou kupolí.

Další památkou, která je přístupna veřejnosti, je zámek Cotroceni. V roce 1977 byla stavba poškozena zemětřesením a díky tomu prošla rekonstrukcí. Jsou zde k vidění vzácné dekorace, historický nábytek, obrazy apod. Nesmí chybět ani pravé české sklo a tzv. norská světnice. Na své si zde přijdou rozhodně milovníci umění a historie.


Průměrná maxima teplot ve °C

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
2 4 10 18 23 26 28 28 24 18 10 4


Zajímavostí na závěr je jistě tip na pivnici, která se proslavila díky tomu, že byla místem, kde lidé pod svýma holýma rukama tvořili historii. Např. se zde scházelo bratrstvo, které připravovalo sjednocení země. Sám král Carol I. ocenil rodinu Mirceů, kteří jsou vlastníky známé pivnice, řádem Hvězda Rumunska a Koruna Rumunska, za jejich přínos městu. Dnes se zde můžete těšit z vynikajícího piva, prvotřídní gastronomie a atmosféry starých časů.

 

Ubytování přes booking.com:

Bukurešť ubytování

Mapa

Trasa přímého letu z Prahy, letenky si můžete vyhledat na Kiwi.com

 


* autor úvodní fotky: By European People's Party (EPP_Congress_2361) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Mohlo by vás zajímat:

Letiště Bukurešť (OTP)

Aerolinka TAROM navýší počet letů z Prahy do Bukurešti na 5 týdně ..

10 důvodů, proč jet na dovolenou do Rumunska

Pujčovna automobilů v Bukurešti

Jak dlouho trvá let do Bukurešti

Přeprava do Rumunska

MHD - Bukurešť

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.