Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Larnaca vás uchvátí svými zlatými plážemi a extra dlouhou historií

cs.wikipedia.orgDo předního přímořského letoviska na Kypru možná zavítáte proto, že je tu hlavní mezinárodní letiště. Ale byla by škoda se tu nezdržet: soudržné staré město ukrývá nádherný kostel svatého Lazara, stejně jako rozpadající se tureckou čtvrť. Z Larnacy se snadno dostanete na ty nejkrásnější pláže ostrova na jihu nebo do malebných vesniček a atrakcí ve vnitrozemí.

 

Larnaca je nejstarším městem na Kypru a patří k nejstarším městům na světě – vystavěli ji na troskách antického Kitionu. Vzhledem k její dlouhé historii a dobré poloze přímo u moře možná nebudete vědět, kam dřív. Inspirovat se můžete podle následujících tipů.

 


Kostel svatého Lazara

Na hlavním náměstí stojí kostel svatého Lazara (Agios Lazaros), který je na tomto místě podle legendy také pohřbený. Kostel pochází už z 9.století a obnovili jej v 17.století, takže uvnitř si můžete prohlédnout nádherné barokní dřevořezby i vzácné byzantské ikony. Naproti kostelu je Byzantské muzeum shromažďující sbírku náboženských ikon a relikvií.

 

en.wikipedia.org 

   Kostel svatého Lazara


Larnacská pevnost

Na konci přímořské promenády stojí pevnost z osmanské éry, postavená v roce 1625. Předtím na tomto místě byla středověká tvrz, ze které ale nic nezůstalo. Pevnost sloužila i jako vězení a teď je domovem malého středověkého muzea. Vyšplháte-li nahoru na hradby, odmění vás úchvatný výhled na Středozemní moře.

 

en.wikipedia.org

   Pevnost

 

Turecká čtvrť

Nejzajímavější částí města k prozkoumání je stará turecká čtvrť, někdy nazývaná Skala, začíná u larnacské pevnosti a ve změti úzkých uliček se táhne směrem na jih. Po turecké invazi na Kypr v roce 1974 zůstala čtvrť opuštěná a začala chátrat, ale v nedávné době opět ožila díky řemeslné komunitě pořádající zde keramické dílny.

 

en.wikipedia.org

 

Muzea

Muzeum Pierides sídlí ve zrenovovaném zámku z 18.století vystavuj přes 2500 exponátů od neolitu až do středověku a pozoruhodnou soukromou sbírku kyperských starožitností. V Archeologickém muzeu vystavují velkou sbírku nálezů z celého okolí, od neolitu do římského období.

 

en.wikipedia.org

   Pierides Museum

 

Akvadukt

Vybudovaný v roce 1746, akvadukt Kamares zásoboval město vodou až do roku 1930. Dodnes ale 33 oblouků akvaduktu poskytuje impozantní pohled, buď přes den s pasoucími se ovcemi nebo večer s romantickým osvětlením.

 

cs.wikipedia.org

   Akvadukt

Slané jezero a mešita

Oblast, kde později vznikla mešita, považují muslimové za své významné poutní místo, protože zde měla spadnout z osla a zabít se teta proroka Mohameda. Mešita Hala Sultan Tekke leží na kraji slaného jezera a dostanete se k ní po jedné ze stezek. Slané jezero v létě vysychá a v zimě jej obývá vzácný druh růžových plameňáků. Na toto místo, vzdálené 3 kilometry západně od centra města, je nejlepší se dostat pomocí vlastní dopravy, vzhledem k chaotickému systému hromadné dopravy.

 

en.wikipedia.org

   Hala Sultan Tekke

 

Pláže

Larnacské pláže s oblibou obsazují místní i turisté, kteří si užívají ochlazení ve vodě od května až do září. Pláž Finikoudes se táhne podél hlavní promenády a i když má výhodnou polohu, je trochu nudná a v hlavní sezóně se tu budete mačkat jako sardinky.  

Pláž Mackenzie, 2 kilometry jižně od centra, je mnohem hezčí a opalujícím se poskytuje daleko víc prostoru. Máte-li vlastní dopravu, vůbec nejlepší zajet si na Cape Kiti, 15 kilometrů jižně od Larnacy, nebo na pláž Perivolia (1 km od Cape Kiti), které jsou překrásně zasazené do odlehlých zátok a zřídka kdy je obsadí víc než pár lidí.

 

en.wikipedia.org 

   Pláž Faros v Pervolii

 

Tipy na hotely z bookingu

 

Larco Hotel

Cena na noc pro dva - 698 Kč
 

Elysso Hotel

Cena na noc pro dva - 982 Kč

 

 Jak se sem dopravíte?

Larnaca

Larnaca

  Trasa letu z Prahy s přestupem v Athénách, přehled tarifů na Kiwi.com

 

Autor: Kristýna Hašková

 

Zdroj videa: YouTube CC,Přístav  Larnaca, AdrianN650

 

Zdroj videa: YouTube CC, THE TRAVEL SNAP


 

Čtěte také:

Kypr - jih proti severu

Doba letu do Larnaky

Kypr – Nemusíte utratit mnoho jen proto, že jste na ...

Víte, kam vyrazit na podzim? Kyperská Ayia Napa je ...

Kde leží Kypr?

Teplota moře

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.