Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Ostrov Folegandros – ostrov pestrosti a krásy

Území  Řecka tvoří jednak pevnina, a jednak množství ostrovů. Na celkovou rozlohu Řecka připadá přibližně jedna čtvrtina na ostrovy, kterých je více než tři tisíce. Z nich je 167 stále obydleno a jedním z nich je ostrov Folegandros ležící ve východní části souostroví Kyklady v Egejském moři.

 

 

Základní údaje o ostrovu

Folegandros je malý a hornatý. Mnoho lidí, zvláště z řad výtvarníků a jiných umělců jej považují za dokonalý co do pestrosti a celkové krásy. Není zde ani letiště, takže mezi českými turisty není příliš znám. Dostat se na ostrov lze například trajektem například z pevninského přístavu Pireus, odkud plavba trvá devět hodin. Trajekt jezdí párkrát za týden a spojuje Folegandros s ostrovy Sifnos, Milos, Santorini, Sikinos a Ios.

Na ostrově Folegandros, který má pouze 14 km na délku a 4 km na šířku žije asi 700 stálých obyvatel v pouhých třech obcích. Karavostatis, což je přístav je to odsud asi tři kilometry do Chory. Poslední vesničkou, kam vede asfaltková silnička je Ano Meria.

Díky své poloze a horším přírodním podmínkám byl od římských dob až do 20. století využíván pro politické vězně, kteří museli žít ve vyhnanství. Dnes turisté obdivují výjimečnost tohoto místa.

 

 

Hlavní město Chora

Jedná se spíše o vesnici, či chcete-li městečko postavené vysoko na kopci těsně na hraně 200 m vysokého útesu, aby se její obyvatelé ubránili nájezdům pirátů. Každého návštěvníka zaujmou především uzounké uličky.

Patrně největším lákadlem je středověké Kastro ze 13. století, což je úzká ulička lemovaná tradičními domy zářícími typickými řeckými barvami, tedy bílou a modrou. Dřevěné balkóny zdobí pestrobarevné bugenvilie a ibišky. Procházka tudy vás okouzlí ve dne i v noci.

Důležitým místem Chory je kostel Aghia Panaghia, který je dominantou města. Odtud je i nejúchvatnější výhled na vesnici na útesem a na moře, zvláště večer při západu slunce.

 

Ubytování najdete např. v pětihvězdičkovém hotelu na okraji přístavu Karavastis, ale také v apartmánech a cenově přijatelnějších penzionech.

Dalští tipy na ubytování v této lokalitě

 

Paraporti

Cena na noc pro tři - 2 202 Kč
 

Marianthi Studios

Cena na noc pro dva - 2 301 Kč
 

Studios Artemis

Cena na noc pro dva - 2 408 Kč


Jak se na ostrov dostat

Výše zmíněná cesta trajektem z Pirea je příliš dlouhá. Mnohem jednodušeji se lze na ostrov dostat ze Santorini. Pokud budete trávit dovolenou na tomto pohádkovém ostrově, udělejte si alespoň dvoudenní výlet na Folegandros.

Trajektem ze Santorini je to do přístavu Karavostatis pouhé dvě hodiny. Druhou variantou je koupit si letenky na Santorini a odtud si dovolenou naplánovat podle sebe. Lístky na trajekt stačí koupit 1-2 dny předem například ve Fiře.

 

 

Cestování po ostrově

V přístavu čekají na příjezd trajektů autobusy, kterými se můžete vypravit buď do Chory nebo do Ana Merie. Ideálním dopravním prostředkem je zde autobus kombinovaný s pěšími výšlapy.

Ostrov je opravdu malý a je protkán sítí kozích stezek vedoucích k plážím. Půjčení auta se vyplatí pouze větší skupině lidí, levněji vyjde čtyřkolka.

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam letišť v Řecku

 

Přehled - řecké ostrovy

   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.