Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Souostroví Sporady - ostrovy mnoha tváří

Sporadské ostrovy jsou méně známou destinací v severozápadním Egejském moři. Geograficky se nachází mezi řeckou pevninou a  řeckými ostrovy severovýchodního Egejského moře.

 

 

Podle legendy byly Sporadské ostrovy vytvořeny bohy, kteří vhodili do Egejského moře barevné oblázky. Jméno ostrovů, Sporades, pak znamená „rozptýlené ostrovy“.

 

 

Jde o čtyři malé ostrovy, které nabízí báječnou kombinaci skalnaté krajiny a čistého modrého moře. Každý z ostrovů má svůj vlastní osobitý charakter. Objevovat skryté krásy ostrovů a následovat kroky velkých spisovatelů, jako je Alexandr Papadiamantis, mohou návštěvníci při procházkách hustými lesy a olivovými háji. Příznivci přírody pak nesmí vynechat cestu slavným lesem Koukounariés kolem jezera Strofilia, nebo klidnou a nenáročnou procházku kolem poloostrova Kabapitsa.

Kromě působivé přírody pak je možné navštívit i historická místa, jako kostely sv. Harálambos, sv. Apóstol a sv. Dimitrios nebo klášter Evagelistrias.

Jeden z ostrovů, Alonissos, je sídlem Národního námořního parku a navíc je sídlem jednoho z největších druhů tuleňů. Vychutnat si zde v plné kráse můžete drsnou přírodní krajinu a přitom se tento ostrov nedá označit za nepohodlný. Nejmalebnější vesnicí tohoto ostrova je Chora, která se nachází na kopci a umožňuje tak překrásný výhled na Egejské moře.

 

Další z ostrovů, Skópelos, je pak cílem všech, kdo touží po klidné rodinné dovolené. Pohádkové prostředí bohatých, zelených borovicových lesů, křišťálově modré mořské vody a písečných pláží. Tomu už může konkurovat pouze výhled na moře z některé ze zdejších taveren a ochutnávat u toho slavný sýrový koláč Skópelos. Kromě toho se zde nachází skalní Ioannisova kaple, kde se uskutečnil svatební obřad ve filmu Mamma Mia. Toto místo přitahuje zejména rodiny a romantické páry.

 

Skópelos

 

Nejoblíbenějším a také nejrušnějším členem souostroví je pak Skiáthos, nejkosmopolitnější ostrov, který je doslova rájem na zemi. Proslulý je také intenzivním nočním životem, proto je hojně navštěvován hlavně mládeží. Kromě toho je také proslulý svými nezapomenutelnými plážemi, kterých je zde více než 65, a také romantickými zátokami.

 

Skiáthos

 

Ostrov Skyros, který je ze Sporadských ostrovů asi nejméně známý, je dle mytologie místem, kde byl zavražděn král Theseus a také místem, kde se ukryl Achilles, aby se vyhnul Trojské válce.

 

Skyros

 

Zdroj videa: YouTube CC, BioAlex, Skyros

 

 

Zkrátka Sporadské ostrovy jsou pestrým čtyřlístkem, kdy každá část nabízí specifické zážitky a prožitky a určitě je velmi lákavé je všechny prozkoumat. Mezi ostrovy funguje lodní doprava, takže je možné libovolně cestovat mezi nimi. Nicméně například na Skiathos je možné se dopravit kromě lodi také trajektem či letecky.

Kromě čtyř hlavních ostrovů tvoří skupinu i další desítky ostrůvků, které jsou však z velké části neobydlené či opuštěné.

Autor:  P.U.

 

 

    Čtěte také:
   

Řecký ostrov z filmu Mamma Mia

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.