Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

St. Gallen: Město, v jehož srdci proudí historie

Hledáte ideální místo pro dovolenou, místo, kde rozšíříte své obzory a pochutnáte si na výborné kuchyni? Proč nevyrazit do  „země helvetského kříže“, konkrétně do malebného St. Gallen? Do města, které toho může tolik nabídnout.

 

     Mapa - openstreetmap.org

 

 

 

Co musím vědět?

Městečko St. Gallen, nesoucí jméno stejnojmenného kantonu, získalo své jméno po irském misionáři, který působil na březích Bodamského jezera, tedy po Svatém Havlu. V městečku, označovaném jako bráno do Appenzellských Alp, žije přibližně 77 tisíc obyvatel. Lokalita patří mezi hojně navštěvované místa díky své středověké kultuře, stavbám a nepopsatelným zážitkům blízko Bodamského jezera.

 

  Bodamské jezero

 

V šlépějích historie

Pro milovníky architektury je právě St. Gallen ideálním místem. Jedná se o středověké šarmantní místo, v jehož žilách proudí vzdělanost a kultura. Do podvědomí návštěvníků spadá především jako univerzitní město se zaměřením na ekonomické vědy s dominantou v podobě klášteru Svatého Havla, který je od roku 1983 zařazen mezi nejvýznamnější památky celého světa, tedy na seznam UNESCO. Součástí je i knihovna, která je místem pro latinské spisy, které byli překládány do němčiny, dokumenty a knihy nevyčíslitelné historické hodnoty. Listiny mohou být právem označovány za „psané klenoty“, jelikož jejich stáří dosahuje až tisíc let. Klášterní knihovna skrývá ve svých prostorách jeden z nejskvostnějších interiérů, které může návštěvník spatřit.

 

 

 Interiér knihovny v St. Gallen, By Stiftsbibliothek St. Gallen (Transferred from de.wikipedia to Commons.) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Samotný klášterní komplex tvoří centrum proslulého městečka. Po staletí opatství až dodnes patří dominanta k nejvýznamnějším střediskům církevní vzdělanosti ve středověké střední Evropě. Ptáte se, jak došlo k položení základního kamene? Církevní stavba byla vystavěna na památku, již zmíněného irského misionáře Svatého Havla, který si na místě kláštera založil tehdy na počátku 7. století poustevnu. Na počest jeho nezapomenutelné a obětavé práce, která vedla k rozkvětu tehdejšího středověkého města, bylo postaveno opatství, které dodnes ukrývá a ochraňuje jeho ostatky a nesmazatelný odkaz. Nejstarší částí stavby je beze sporu románská krypta, v jejíchž místnostech se nacházejí ostatky opatů řádu Benediktinů, kteří jako příslušníci řádu západního křesťanství klášter obývali a zpravovali. Interiér byl vyzdoben dech beroucími malbami umělci z celé Evropy. Pohled turistů bude věnován předně obrazu Nanebevzetí Panny Marie, nebo nádherným nástěnným freskám.

 

   

 

Jak to u středověkých městeček bývá, i St. Gallen má svou hlavní historickou třídu plnou středověkých měšťanských a cechovních domů. Pro st. gallenské domy jsou typické bohatě zdobené arkýře, pestrými malbami plné ozdoby s domovními znameními. Arkýře sloužili jako způsob demonstrace bohatství vlastníka domu. Čím honosnější arkýř, tím movitější majitel domu.

 

 

Historie zůstala do dnešních dnů zachována a bude žít nadále. I přestože v minulosti význam opatství upadal, došlo k přívalu zahraničních obchodníků, kteří učinili ze St. Gallen „město textilu“. Krajky z města Svatého Havla zachvátily celý svět a dodnes se objevují na předních módních molech v Paříži a Londýně. Začátky krajkářského průmyslu, někdejší techniky a opěvovanou slávu připomíná jedinečné Textilní muzeum, které se specializuje na výšivky staré mnoho století. Milovník umění si přijde na své i v muzeích orientovaných na historii a celou škálu uměleckých exponátů.

 

Ubytování v této lokalitě

 

Hotel Weisses Kreuz

Cena na noc pro dva - 2 420 Kč
 

Hotel am Ring

Cena na noc pro dva - 3 259 Kč
 

Hotel Dom

Cena na noc pro dva - 2 520 Kč

Jak se sem dostanete? Autobusový dopravce Eurolines začal v prosinci tohoto roku nabízet spoje z odjezdem Praha a Plzeň, ceny jednosměrných jízdenek začínají na 660 Kč

 

Lze snad něco dodat?

Kvůli své unikátní poloze mezi sousedními zeměmi se St. Gallen stalo vyhledávaným cílem návštěvníků, kteří dychtí po životem oplývající historii, kultuře a neobyčejném klidu. Ptáte se, jestli je místo pravým místem pro oslazení života? Jistě že ano. Vždyť se zde nachází továrna na výrobu jemné švýcarské  čokolády. A kdybyste čokoládu odmítali, co by to bylo za  Švýcarsko bez jedinečné chuti domácího sýra. Labužnické St. Gallen plné architektonických jevů stojí za zastávku na cestách.

 

 

                          Zajímavá muzea v St. Gallen
  Textile Museum Muzeum textilu, jeho výroby

www.textilmuseum.ch/en/textile-museum

  Naturmuseum St Gallen Přírodovědecké muzeum

www.naturmuseumsg.ch

  Museum im Lagerhaus Moderní umění

www.museumimlagerhaus.ch/en

  Kunstmuseum St.Gallen Muzeum umění

www.kunstmuseumsg.ch

 

Autor: Jan Petele


 

 

 

 

 

     
  Mohlo by vás zajímat:  
 

Seznam měst - Švýcarsko

 
 

Seznam letišť ve Švýcarsku

 
 

Jak dlouho trvá cesta letadlem do Švýcarska?

 
 

10 největších jezer ve Švýcarsku

 
 

Jak vypadá švýcarský frank?

 
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.