Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Stříbrné město Aberdeen

AberdeenMěsto Aberdeen bývá nazýváno jako stříbrné město díky žulovým budovám, které jsou pro celé město charakteristické a které se často třpytí pod paprsky krátkých slunečních paprsků. Ačkoli je Skotsko svým počasím pověstné a často prší, Aberdeen svou opravdovou krásu nabírá právě pod rouškou deště.

 

Je to šedivé město s hluboce vtisknutou historií, kterou reprezentuje především pátá nejstarší univerzita v anglicky mluvícím světě – University of Aberdeen.

 

Jak se sem dopravíte?

Trasa letu z polské vratislavi s přestupem ve Varšavě


Tip: Vratislava - Aberdeen přes vyhledávač Kiwi.com, za zpáteční letenku zaplatíte celkově 1 629 Kč.

 


Histore, památky a poloha města

Aberdeen bylo původně královské město a dnes je třetím největším městem v celém Skotsku. Leží na východním pobřeží Severního moře, vzdáleně přibližně dvě stě kilometrů od Edinburghu, takže na mapě to může připadat skoro jako konec světa, ale ve skutečnosti je Aberdeen samotným centrem všeho dětí v severovýchodním Skotsku.

 

Největší historickou památkou je University of Aberdeen. Ve skutečnosti má Aberdeen univerzity dvě, ta druhá se nazývá Robert Gordon University, avšak ta se oficiálně stala univerzitou až v devadesátých letech, zatímco první zmíněná univerzita byla založená už v roce 1495. Od té chvíle studenti univerzitní kampus neopustili, dnes jich tam ročně studuje kolem čtrnácti tisíc a pokud máte rádi historii a třeba i Harryho Pottera, chvilkové proplétání mezi studenty na historickém kampusu a atmosféra úchvatné architektury z 16. století každého okamžitě vtáhne. Nejstarší jádro univerzity opravdu připomíná Bradavice ze slavné kouzelnické série.

 

Aberdeen

 

Místo, kde University of Aberdeen leží, se nazývá Starý Aberdeen a výrazně se liší od rušného centra, kde je hlavní třídou Union Street, což je místo s největší koncentrací obchodů a obchodních center.

Starý Aberdeen a společně s tím i univerzita leží na místě bývalého pivovaru. Typicky britské kamenité uličky se táhnou napříč celou čtvrtí a staré kamenné domy umocňují pocit, jako kdyby se člověk vrátil o několik století v čase.

Jedinou moderní budovou, kterou lze ve starém Aberdeenu vidět, je Royal Duncan Library. Sedmipatrový skleněný obr je knihovna, jenž vlastní přes milion výtisků a některé i několik století staré.

 

 

V blízkosti kampusu je také St Machar´s Cathedral, která byla založená už v roce 1136. Ačkoli její dnešní podoba pochází ze šestnáctého století, protože vyhořela, její útroby i tak nabízí dech beroucí zážitek staré architektury s keltskými kořeny. Kromě toho je katedrála obklopena hřbitovem, na němž odpočívají někteří významní obyvatelé Aberdeenu a britští vojáci, kteří padli v bitvě na Sommě.

Aberdeen leží na pobřeží studeného Severního moře, ale ani to nezabraňuje místním nadšencům plavat nebo dokonce surfovat. Písčitá pláž se táhne tak daleko, jak jen můžete zahlédnout, podél zelených golfových hřišť až k městské části, kde leží zábavný park Codonas, kde si můžete zahrát bowling, zážitkový golf nebo vyzkoušet horskou dráhu.

Divoká skotská příroda v okolí Aberdeenu nabízí nekonečné množství možností na výlety. Na pobřeží leží desítky zřícenin nebo hradů a jedna zmínka za všechny je Dunnottar Castle, jenž leží na pobřeží za vesnicí Stonehaven, do které se dá dostat z Aberdeenu pohodlně vlakem za patnáct minut. Turistická cesta vede ze Stonehavenu podél skalnatého pobřeží kolem válečného memoriálu, až vás dovede k úchvatné scenérii hradu na útesu s doširoka rozprostřeným mořem.

 

     
                               Předpověď počasí - Aberdeen  
     

 

Aberdeen

 

Skotská pobřeží občas připomínají teplou sluneční Itálii, obzvláště, když vysvitne sluníčko, které bývá zřídka zato ale intenzivní, jen ledový ostrý vítr pokaždé připomene, že Aberdeen leží daleko na Severu. Kromě Dunnottaru z Aberdeenu není daleká cesta do skotské vysočiny, města Inverness nebo St Andrews, které má rovněž krásnou starou katedrálu.

Autor: Karolína S.

 

 Přehled hotelů v této lokalitě


 


Mohlo by vás zajímat:

Základní informace na cestu do Skotska

Skotsko a jeho mnoho tváří

Skotská vysočina z pěší perspektivy

Levné letenky do Skotska za 3000 Kč

Letiště Aberdeen (ABZ)

 

 

 


 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.