Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Větrný Viganj

Úplně na jihu Chorvatska se z pobřeží táhne útlý poloostrov Pelješac. Téměř na jeho konci je na pobřeží nalepené městečko Viganj. Mezi Pelješacem a ostrovem Korčulou se nachází úzký průliv, kterým dopoledne vane vítr k severozápadu a odpoledne k jihovýchodu. Přes stálost větru se zde ale nevytváří velké vlny, jak tomu z vnější strany ostrovů bývá, protože je v tomto místě poloostrov kryt přes 300 m n. m. vysokými kopečky Korčuly.

Právě pro stabilní vítr je Viganj vyhledávanou lokalitou všech milovníků windsurfingu a kitesurfingu. Dlouhé oblázkové pláže jsou tu a tam vyztuženy betonovými bloky, na kterých si surfaři připravují a skládají svoje plavidla. Ve Viganji se dokonce pořádají několikrát ročně různá mistrovství a závody ve windsurfingu. Často sem zavítají také milovníci potápění či jachtingu.

 

   

 

Život v městečku

Dříve skrz centrum vedla hlavní cesta po poloostrově. Nyní je ale již funkční obchvat, a tudíž je ve Viganji vícce klidu a ticha. Vzniklá promenáda láká k večerním procházkám s výhledem na modromodré moře a Korčulu.

Na ubytování jsou nejvyhledávanější kempy s přístupem k moři, Antony Boy, Liberal či Maestral. Hotely zde nejsou, ale pokud nechcete spát ve stanu, dá se domluvit nocleh u místních doma.

 

  Tip na hotel: Apartmani Jadranka  Cena na noc pro pět  - 2 420 Kč
  Tip na hotel: Apartment Vista Viganj Cena na noc  -

 

Nachází se tu také několik pujčoven kol, člunů a skútrů, které můžete využít k prohlídce okolí.

O noční život tu není nouze. Bary, restaurace i "konoby" – tradiční dalmatské hospody, jsou otevřené dlouho do noci. Především v letních měsících tu není nouze o slavnosti a koncerty, které se pořádají přímo na pláži.

 

 Mapa lokality


 

Zajímavosti v okolí

Přímo v městečku se nachází kostel panny Marie (Gospa od Rozarije) spjatý s barokním dominikánským klášterem. V komplexu kláštera ale již nesídlí mniši, prostory se využívají ke konání různých kulturních akcích. Jádro Viganje tvoří staré kamenné domy a vily vystavěné bohatými námořníky a kapitány. Právě v mnoha z nich je možno přenocovat.

 

 

Kus od Viganje u vesnice Nakovana se nachází jeskyně s ilyrskou svatyní plodnosti. Byly zde nalezeny úlomky nádob ze. století př. n. l. Pravděpodobně to bylo tehdy jedno z největších lidských sídel na jižním Jadrannu. Ilyrové na blízkém skalnatém kopci s výhledem na moře vybudovali velkou pevnost obehnanou hradbami. Z ní bylo možno kontrolovat pohyb plavidel v blízkém okolí, ale zároveň byla z pohledu od moře byla krytá ostrovem Korčula.

 

Co dalšího, kromě větrných pláží?

V okolí Viganje rostou neobvyklé druhy rostlin, které sem byly přivezeny námořníky z cesty po Středozemním moři. Vylézt můžete i na blízký kopec s názvem Sv. Ilja, který je vysoký téměř 1000 m n. m. Dá se na něj vyjít dobře prochozenou pěšinou vedoucí kolem několika jeskyní a propastí. Příznivci speleologie si zde jistě přijdou na své, jen je třeba mít s sebou dostatek vody a dlouhé lano či provazový žebřík.

 

Zdroj videa: YouTube CC eltigre001, Viganj

 

Autor: Terka G.

 

 

 

 

     
  Čtěte také:  
 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 
 

Velká chorvatská letiště

 
  Jak dlouho trvá cesta letadlem do Chorvatska?  
  Měna v Chorvatsku  
     


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.