Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

10 míst, které musíte navštívit v Barceloně

Poslední dobou je o Katalánsku slyšet hlavně z politických důvodů, jelikož několik let bojuje o nezávislost. Nachází se na severovýchodě  Španělska a sousedí s Francií a Andorrou.

Metropolí (a potenciálním hlavním městem) Katalánska je Barcelona; druhé největší španělské město, domovina významného evropského fotbalového týmu a živá památka na architekta Gaudího. Pojďme se podívat na deset míst která musíte v Barceloně vidět.

 

 


1. Casa Milà (Dům Milà)
Tato kamenná secesní stavba nese prvky gotiky a baroka je poslední světská stavba, kterou postavil Antoni Gaudí. Dům byl postaven pro bohatou a vlivnou rodinu a za jeho výstavbu bylo vystaveno několik pokut, protože parametry překračovaly původní plán. Gaudí se s budoucí paní domu několikrát názorově rozešel, proto stavbu v nejlepším opustil. K jejímu dokončení došlo až nedávno. Gaudí se vyhýbal přímým liniím a dům připomíná svým tvarem skalní útes. Velmi divoký, do detailu promyšlený interiér vévodí jménu Gaudí a je nádhernou památkou jeho génia.

 

 

 


2. Sagrada Familia (Chrám svaté rodiny)
Stavební práce trvají ještě dnes, a to od roku 1882. V chrámu je otištěn Gaudího nekonvenční přístup k architektuře; namísto konkrétního stavebního plánu architekt načrtával neostré skici a mnohé detaily měnil přímo na staveništi. Gaudí opustil tento svět, aniž by chrám Sagrada Familia dokončil. Pro jeho neobvyklé postupy a nepřesné plány nebylo možné ve stavbě pokračovat v jeho duchu. Stále probíhají spory o to, jestli je správné dokončit stavbu za nepřítomnosti génia.

 


3. Casa Battló
Další z památk na Antonia Gaudího, tentokrát jde ale o přestavbu domu z roku 1877. Gaudí potáhl o třicet let později dům etravagantní fasádou a detaily připomínající části lidské kostry. Od roku 2005 patří mezi památky UNESCO.

 

 

4. Park Güell
Gaudí vypracoval návrh zahradního města anglického typu s cca 60 parcelami. Z finančních důvodů projekt nebyl dokončen. Město projekt zpřístupnilo jako veřejný park. I zde Gaudí promítl svůj jedinečný styl. Sloupoví na promenádě připomíná tekoucí lávu a vyvýšená lokace parku nabízí nejkrásnější výhled na město.

 

By Year of the dragon (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

 

5. Torre Agbar
Tento mrakodrap je se svýmu 144 metry nejvyšší budovou ve městě. Návštěvníky Barcelony láká na své podmanivé noční osvětlení.

 


6. Gotická čtvrť Barri Gótic
Dominantou čtvrti je Plaça Reial, nejrušnější náměstí v Barceloně. Mezi množstvím domů a obchůdků vyvstává další Gaudího dílo: fontána obklopená palmami a světly. Ve čtvrti najdete skvělé pekárny, pivnice a restaurace.

 


7. Katedrála svaté Eulálie
Nachází se v gotické části města. Je postaven na základech bývalého vizigótského kostela a dnes zde sídlí tamní arcibiskup.

 

 

 

8. Mořské akvárium
Tato neobvyklá stavba skrývá 22 akvárií a jeden 80 metrů dlouhý skleněný tunel protínající nádrž se šesti miliony litry vody. Uvidíte zde několik druhů žraloků, rejnoků a další z 11.000 druhů živočichů ze Středozemního moře.

 

By Paul Hermans (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons, web:  www.aquariumbcn.com

 


9. Zábavní park na hoře Tibidabo

Ve stoletém parku na hoře rozpínající se nad městem můžete navštívit 25 atrakcí. Některé atrakce zde stojí v původní podobě. Woody Allen zde natáčel některé scény svého filmu.

 

By amaianos from Galicia (Tibidabo  Uploaded by tm) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons


10. Muzeum vědy Cosmocaixa

Muzeum z roku 2005 je plně interaktivní a sahání na exponáty se nejen že nezakazuje, ale dokonce doporučuje! Již u jeho vchodu vás spolu se zaměstnanci pokladny a ostrahy přivítají Albert Einstein a Charles Darwin sedící na židli za pultem. Muzeum vás zaujme například expozicí kusu amazonského deštného pralesa, planetáriem a dalšími exhibicemi představující návštěvníkům různé fyzikální jevy.

 

       Webové stránky musea: www.cosmocaixa.com

 

Autor: Kristýna Vaňková

 

 

Barcelona, zdroj videa: YouTube CC, autor: Around The World 4K

 

Mohlo by vás zajímat:

Cestopis: Rušná Barcelona

Pobřeží Costa Brava a výlet do Barcelony

Letecky Bratislava - Barcelona za 1 821 Kč

Letiště Barcelona (BCN) - El Prat

Mapa metra v Barceloně

Tip na levný eurovíkend: Barcelona

Jak dlouho trvá cesta do Barcelony?

Vlakové nádraží v Barceloně

MHD v Barceloně

 

 

 

 

Zdroje videa: YouTube CC, Tuber Ls, pláže - Barcelona

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Androny Prod, Průvodce - Barcelona

 

 

     
 

Mohlo by vás zajímat: Kde ve světě se mluví španělsky?

 
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.10.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.