Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kam v Praze za zelení? Park Stromovka

Park StromovkaPůvodní označení zní Královská obora, dnes se tomuto parku říká prostě Stromovka. Našli byste ji v pražské čtvrti Bubeneč, v údolí Vltavy. Rozkládá se v těsném sousedství holešovického Výstaviště. Zbudována byla ve stylu anglického parku a patří dnes v hlavním městě k těm vůbec největším.

Její aktuální rozloha činí zhruba 95 hektarů (některé zdroje uvádějí dokonce 104,55 ha), ovšem napříč historií se tento údaj značně měnil. O tom, k čemu sloužila na počátku své existence, svědčí už onen původní název.

 

 

 

Nechal ji vybudovat tehdejší český král Přemysl Otakar II. coby loveckou oboru. Předpokládá se, že se tak stalo již na konci 60. let 13. století. Nicméně historické prameny mají první záznamy s určitostí doloženy z doby o něco pozdější. Už je také na konci 15. století v nich zanesen vznik zdejšího letohrádku.

Zajímavé stromy

 

Park Stromovka

 

Historie a současnost

V 16. století se Stromovka za vlády císaře Rudolfa II. dočkala výrazného rozkvětu. Vznikla Rudolfova stoka, kanál, který náleží mezi zavlažovacími systémy k naprostým unikátům a dodnes návštěvníci tuto technickou památku obdivují. Jde vlastně o čtveřici rybníků, které jsou spojeny umělým kanálem, jež k nim přivádí vodu z Vltavy. Zatím měl celý prostor, byť si procházel stálou kultivací, sloužit především k tomu, aby se zde veselilo panstvo.

Veřejnost si sem našla cestu na konci 19. století. To tu vznikla restaurace a dekret císaře Františka I. toto prostranství oficiálně zpřístupnil. Současně také z této doby pochází oficiální název Stromovka. Patrně má svůj původ od štěpnice neboli ovocného sadu (německy Baumgarten).

 

Park Stromovka

Stromovka

 

Oblíbeným místem pro odpočinek a cílem rodinných výletů zůstává tento park pro Pražany dosud.

Vede přes něj naučná stezka, také patří k vyhledávaným lokalitám sportovců, a to dokonce i profesionálů.

Svůj areál zde má  Tenisový klub Sparta Praha. A lze se tady samozřejmě rovněž občerstvit. V dnešní době pod ní taky vede již dokončený Bubenečský tunel, který patří k dnes již po mnoha průtazích dokončené soustavě tunelů, známých pod souhrnným označením Blanka.

 

Sparta

Sparta

Každý rok se zde koná ženský tenisový turnaj Prague Open

 


Cyklostezky vedoucí přes park

 


Brána z Gotthardské ulice do parku

 

Přehled ubytování v této lokalitě

 

Poloha Královské obory neboli Stromovky, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

Další podobná místa v Praze:

Park Folimanka

Kinského zahrada

Havlíčkovy sady

Valdštejnská zahrada

Černínská zahrada

Žluté lázně

Ostrov Štvanice

Park Ladronka

  


Vložil/a: Daniel Česák 11.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.