Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Na toulkách Šumavou - Jezero Laka

Při toulkách Šumavou jistě navštívíte oblast Železné rudy, anebo obce Prášily. V těchto lokalitách vás rozcestníky upozorní, že jste se ocitli v blízkosti ledovcového jezera Laka. V mladší době ledové vznikaly na tomto území menší horské ledovce, a šumavská jezera jsou jejich pozůstatkem; jmenujme alespoň Černé jezero, Čertovo a Prášilské. Tato uvedená jezera mají kamenité dno, kdežto jezero Laka má na dně vrstvu rašeliny.

 

 

 

Jezero s poměrně mělkým (max. 4 metry hloubky) reliktním karem (ledovcovým kotlem) je skryto lidskému zraku v tišině  lesní samoty, mezi třemi horami, porostlými smrkovými lesy:

  • Debrník, neboli Plesná – 1336 m n. m.
  • Dřevěná hůl – 1206 m n. m.
  • Ždánidla – 1309 m n. m.

Jezero samotné má nadmořskou výšku 1096 metrů, čímž se stává nejvýše položeným jezerem Šumavy. Vodou ho zásobují dva horské potůčky, odvodňuje ho Jezerní potok, ústící do řeky Křemelná.

Jezero Laka pomalu prorůstá vegetací a postupně se mění na rašelinný močál. Probíhá tu proces, cituji: „přirozeného zanikání ledovcového jezera“.

 

 

                  Jezero Laka patří do Národního parku Šumava.

Cestu k jezeru – pěšky nebo na kole – najdete snadno;  cyklostezky, turistické i běžkařské trasy jsou dobře značeny. Můžete si vybrat start buď z Železné rudy, Nové Hůrky nebo obce Prášily. Cestu z Prášil lze využít od 15. července do 15. března, v jarním období je vstup a vjezd na určité části trasy zakázán.

 

 

Na počátku cesty můžete využít malou dřevěnou vyhlídku a po povalovém chodníku se přemístíte k vyhlídce druhé. Kolem jezera se pohybujte jen po vyznačených trasách a stezkách, mohl by vám hrozit pád do rašeliniště.

A kdo se opravdu rád toulá, může tu setrvat celé hodiny a odevzdat se do tiché a klidné náruče přírody.

 

 

Kromě putování kolem jezera můžete navštivit Archeopark Prášily. Je zde zrekonstruované keltské oppidum, s největší vstupní branou v Evropě. K vidění je panský dům, obytný srub a další menší příbytky, ukázky řemeslných prací té doby a bojové umění Keltů. Dále je v Prášilech pro turisty vybudováno lanové centrum a možná vás zláká i botanická zahrada.


Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

       
    Čtěte také:  
   

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

 
   

Ubytování na Šumavě (chaty, apartmány, penziony, hotely ...

 
       


Vložil/a: Daniel Česák 23.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.