Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vítejte v divoké přírodě západu - NP Šumava

Šumava byla dlouhé roky své historie světem přírody, který zůstával badateli neprozkoumaný. Hledači přírodního bohatství přicházeli pro přírodní bohatství krásné Šumavy a ihned ji opouštěli. Divoký a hustý les se tak opakovaně vracel na místa, kde býval. Postupem času se na území jednoho z nejnavštěvovanějších českých parků vytvářela přirozeným chodem fascinující propojení mezi kulturní a přírodní  krajinou či světem lidí a zvířat. Park, který oficiálně vznikl v roce 1991, je místem pro klid a psychické zotavení, domovem rozmanitých biotopů a biosystémů.

 

 

Poloha a hranice NP Šumava, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Objevuj

Šumava ve svém srdci skrývá celou řadu přírodních krás a člověkem nedotčených oblastí. Pokud mluvíme o nedotčených oblastí, nesmí nám uniknout „přírodní koncert“ pralesa Boubín. Je to zázrak, který žije bez vlivu člověka. To z něho dělá bujný, nespoutaný kus české přírody plný zdravých dřevin a malých živočichů. Boubín poskytuje turistům velký počet přírodních podivností. Ze starých kmenů vyrůstají mladé stromky, kmeny stromů si hledají přírodou svojí vlastní cestu, někdy i po měkkém šumavském mechu. Ochránci Boubínu hranice stále po kouskách rozšiřují a chrání další přírodní scenérie Šumavy.

 

Ukázka pralesu Boubín, Autor: Chmee2 – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15688471

 

To, co Šumavu dělá unikátním, je výskyt nespočtu rašelinišť, mokřad a slatí. Za zmínku stojí v prvé řadě především Modravské slatě a pláně, které představují díky své zachovalosti jednu z nejstarších částí úseku středohor střední Evropy. Území, které je přístupné pouze našemu dalekému zraku, je domovem chráněných živočichů a pramenem pro malé potoky a říčky, které jsem zdrojem pro některá šumavská jezera. V druhé řadě je velmi známá tzv. Chalupská slať. „Kiliánova trasa“, která je pojmenována po známém německém pašerákovi a hraničním převaděči z dob války, dovede turistu k největšímu rašelinnému jezeru na území České republiky.

 

 

Popularitu Šumavy umocňuje divoká řeka Křemelná, která si dodnes zachovala svá přirozená řečiště a krajinou, kterou svým tokem pozměnila. Protéká zelenou přírodou až ke svému soutoku s řekou Vydra. Je to právě Křemelná, která se zasloužila o vyhloubení nejhlubšího kaňonu Šumavy. Částečně ze zákona chráněná řeka byla součástí plavebního kanálu, po kterém se sváželo dřevo z lesů bohatých na jehličnany.

 

 

        Ukázka toku řeky Křemelné


V neposlední řadě nesmíme zapomenout jmenovat nejvyšší horu NP Šumava a nespočet ledovcových jezer. Je jím Plechý, který se tyčí do výšky 1378 metrů nad mořem a tvoří přirozenou hranici Čech s Rakouskem. Ledovec, který z části zasahoval až na území naší republiky, zanechal na území jedinečná ledovcová jezera. Jezera Laka, Plešné, Prášilské, Černé a Čertovo jsou dodnes vyhledávaná českými a zahraničními turisty.

Šumava doposud nabízí spoustu unikátních přírodních scenérií a zajímavostí, které člověka nepřestanou bavit. Pojďme objevovat.

 

Autor: Jan Petele
   
   

Čtěte také:

Šumava - jezera a Pancíř

Nejvyšší hora Šumavy

Výlet na prameny Vltavy

Vše, co byste měli vědět o vsi Nová Pec

Podnikněte výlet na šumavská rašeliniště

Stezka korunami stromů

České hory

Železná Ruda

 

 

 

 
 

Vložil/a: Daniel Česák 14.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.