Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Schwarzenberský palác v Praze

PalácJinak můžete znát Schwarzenberský palác také pod názvem Lobkovický. Našli byste jej v Praze na Hradčanském náměstí.

 

 

Renesanční klenot Prahy

Oba dnes užívané názvy získal po svých bývalých majitelích – rodu Lobkoviců a Schwarzenbergů. Těm patřil do doby, než byl ve 40. letech vyvlastněn. Nynějším majitelem je, a to od roku 2002, Národní galerie v Praze, jíž slouží coby expozice.

 

Schwazenrberský palác

 

Monumentální stavba vznikala v průběhu několika let v 16. století pod taktovkou Agostina Galliho, slavného italského architekta, který tvořil v éře renesance. Původně na jejím místě stálo hned sedm domů, ty však byly v roce 1541 zničeny požárem. Sloužit měl palác původně coby městská rezidence Jana mladšího Popela z Lobkovic.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Jeho charakteristickým prvkem je především bohaté sgrafitové zdobení benátského a severoitalského typu vyvedené v černobílé kombinaci.

Mezi další typické rysy patří výrazná lunetová římsa a pod ní čtvrtoblouk a vysoké štíty. Půdorys má tvar písmene T a jedná se o jednu z nejdokonalejších zachovaných ukázek renesačního paláce. Svým pojetím evokuje spíše zámek než městský palác.

 

Schwarzenberský palác

 

 

Další osudy Schwarzenberského paláce

První majitelé o něj konfiskací přišli pro urážku majestátu. Následně připadl do rukou Petra Voka z Rožmberka. Po rodu Rožmberků ho také vlastnili Švamberkové a následně i Eggenberkové. Od roku 1719 se nacházel v majetku Adama Františka knížete ze Schwarzenberka.

 

 

Pro zborcení západního štítu si Schwarzenberský palác prošel během 19. století rekonstrukcí. Klíčovou osobou byl při ní architekt Jan Schulz, který stál i za rekonstrukcí interiréru, v předchozím období patrně výrazně barokně upravených.

Nyní se zde tak nachází bohatá nástěnná i stropní malba s četnými motivy zvířat a výjevy z antické mytologie. Také došlo k obnovení sgrafit, a to podle nových návrhů, jejich původní podobu se podařilo obnovit až v první polovině 20. století.

 

Schwarzenberský palác

 

Nyní je tak Schwarzenberský palác přístupný veřejnosti a zájemci v něm mohou zhlédnout sbírky umění renesance, manýrismu a baroka v českých zemích.

 

Mapa

 Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Ubytování v této lokalitě

 

 
    Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které by byla škoda nenavštívit
 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Pražské zámky a hrady

Kam vyrazit v Praze?

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.01.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.