Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Hradčanské náměstí

Hradčanské náměstíHradčanské náměstí se nachází na Praze 1 přímo v srdci Hradčan, odtud také ostatně má i svůj název. Jde o hlavní zdejší náměstí, centrem se stalo již roku 1320.

 

 

 

 

Vznik a historie náměstí

Našli byste jej v těsném sousedství Pražského hradu. Právě proto zde od poloviny 16. století začala v hojném počtu vyrůstat šlechtická sídla, neboť mnozí zástupci urozených rodů toužili být nablízku panovníkovi. A to tím spíše, když si císař Rudolf II. českou metropoli znovu po dlouhé době vybral jakožto sídelní město královského dvora.

 

 

 

Z východní strany náměstí navazuje na první nádvoří, západní vstupní bránu a také západní průčelí zmiňovaného Pražského hradu. Zde se návštěvníkům otevírá Hradní rampa. Z ní je jeden z nejkrásnějších výhledů na Staré Město, Malou Stranu a také Nové Město za řekou. U příležitosti 150. výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka sem také byla umístěna jeho socha.

 

 

Hradčanské náměstí

 

 

 

Hradčanské náměstí

 

Zajímavosti v bezprostřední blízkosti

Na severní straně náměstí vyrostl monumentální Arcibiskupský palác, v němž sídlí pražský arcibiskup. Původně barokní budovat se v průběhu staletí dočkala mnoha přestaveb. Hned vedle vznikl na místě původní starší zástavby Šternberský palác, jedna z nejvýznamnějších ukázek světské architektury éry vrcholného baroka.

Západní straně dominuje především Toskánský palác. Jedná se o dílo, pod nímž je podepsán francouzský architekt Giovanni Antonio Canevalli. Ten pracoval podle návrhů francouzského architekta Jeana Baptiste Matheye.

Na jihu potom stojí hned trojice pozoruhodných staveb. Tou první je kostel sv. Benedikta s klášterem karmelitek. Dále také Schwarzenberský palác, renesanční výtvor architekta Agostina Galliho. A třetí významnou stavbou jižní strany náměstí je Salmovský palác, zbudovaný již v duchu klasicismu. Ze směru na jih na náměstí ústí i tzv. Královská cesta.

 

 

Za stěžejní monument středu náměstí pak můžeme považovat morový sloup Panny Marie. Navrhl jej český sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff, jeden z nejvýznamnějších reprezentantů barokního sochařství u nás.

 


Ubytování v této lokalitě na booking.com

 

Apartments U Labuti

Cena na noc pro dva - 2 150 Kč
 

Domus Henrici Boutique Hotel

Cena na noc pro dva - 2 210 Kč

Hradčany

         
    Mohlo by vás zajímat: Průvodce všemi pražskými památkami a zajímavostmi, čtěte zde    
         

 

 

Čtěte také:

Kam vyrazit v Praze?

Praha a deset málo známých zajímavostí

Pražské hrady a zámky

Informace - Strahovský klášter

Hranice Hradčan

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.