Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Židovské město Josefov

Josefov

Josefov je pražskou čtvrtí, kterou obklopuje Staré Město. Konkrétně se jedná o součást Prahy 1. V minulosti v této lokalitě stávala židovská čtvrť.

 

 

 

Josefov jako židovská čtvrť

První písemné zmínky o ní máme dokonce již z 11. století. Její vznik byl důsledkem pogromů v témže století, kdy ostatní židovské čtvrti naopak zanikly. Po celou svou éru měla poměrně striktně vymezené hranice. Významný rozvoj si pak prožila především za vlády tehdejšího císaře Rudolfa II. v 15. století, byť zároveň musela během své historie čelit mnohdy silnému protižidovskému naladění.

 

Mapa

Hanice Josefova, zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Dramatická situace zde vrcholila především v 16. století za panování Ferdinanda I. Tehdy byli zdejší obyvatelé měšťany obviněni z finančních podvodů, což vyústilo až v to, že císař nechal židy vypovědět ze země. Dřívější privilegia jim následně vrátil až Maximilián II., noví obyvatelé se sem však již stěhovat nesměli.

 

Josefov

Josefov

Josefov

 

Josefov v dalším vývoji

V 19. století byla původní židovská čtvrť zrušena a vznikla zde posléze čtvrť chudinská. Židovská čtvrť, v té době již notně zchátralá, tehdy padla za oběť Pražské asanaci, proto tato lokalita ve své dnešní podobě poměrně postrádá historický ráz.

Přežily pouze některé významné památky, mezi nimi zejména Staronová synagoga, dále starý hřbitov, radnice a některé další synagogy, které bývaly těmi nejdůležitějšími místy celého ghetta. K tomuto kroku došlo v roce 1848 za vlády Josefa II. a též se o dva roky později území dočkalo přejmenování na dosud platný název Josefov.

Více informací o památkách v této čtvrti se dozvíte na oficiálním webu - www.jewishmuseum.cz

 

Hotely v Praze přes booking.com 

 

Mordecai Twelve

Cena na noc pro dva -  2 098 Kč
 

Hostel Franz Kafka

Cena na noc pro dva - 1 230 Kč

 

O celém tomto poměrně dlouhém období, kdy zde žilo židovské obyvatelstvo, dnes nemáme příliš konkrétních důkazů, vzhledem k tomu, že boření staré zástavby proběhlo bez zevrubnějšího archeologického i stavebního průzkumu. Můžeme se tak jen domnívat, že dokonce již před jeho příchodem toto místo už osídleno bylo.

 

 

V současnosti se díky rozloze jedná o nejmenší pražskou čtvrť a to, co můžeme vidět nyní, představuje již pouze část z původní rozlohy ghetta. Spolu s Pražským hradem patří mezi hojně turisticky navštěvované lokality.

 

 
     Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které by vám neměly uniknout
 

 

 

Čtěte také:

Poloha městské části Josefov

Židovské město Josefov

Hrady a zámky v Praze a okolí

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.