Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Chorvatské město Novigrad a okolí

Novigrad - plážNovigrad je malé zemědělsko - rybářské město ležící na pobřeží  chorvatského poloostrova Istrie mezi městy Poreč a Umag. Patří k oblíbeným destinacím evropských turistů.

První zmínka o městu byla v písemnostech zaznamenána v roce 599, ale cestovní ruch se zde začal rozvíjet až na konci 19. století, tehdy zde byly pouze dva hotely. Dnes je ubytovací kapacita přes 12 000 míst. Hotelový areál se nachází asi 2 km od historické části města a dopravu zajišťuje rekreační vláček.

 

Ubytování v chorvatském městě  Novigrad pro dva  od 1000 kč/noc


Samotné město je známé historickými památkami, které svědčí o jeho dlouhé minulosti. Při procházce četnými uličkami města určitě neopomeňte zhlédnout architektonicky  zajímavé stavby.

Ve středu městečka se nachází románsky farní kostel sv. Pelagia a farní chrám sv. Agáty z 10. století. Do dnešní doby se zachovaly také zbytky opevnění města, které evokují jeho středověkou minulost.

V blízkosti centra leží rezidenční čtvrť v barokním stylu. Můžete zde také navštívit lapidárium, kde vás čeká rozsáhlá sbírka s kamennými památky od antiky, Byzancie a středověku. Barokní palác Rigo, kde najdete kolekci drahých kamenů, dále dům Belvedere a hrad Dajla.

Příznivci armádní historie určitě zavítají do námořního muzea z dob Rakousko - Uherska Gallerion s maketami lodí, fotkami, dokumenty a originálními zbraněmi.

 

 

Novigrad - opevnění

 

Čisté moře na pobřeží  bylo oceněno tzv. Modrou vlajkou / mezinárodně uznávané ocenění udělené za čistoty pláží a moře /. Pobřeží jsou lemována oblázkovými a kamennými plážemi s častým výskytem betonových plat s moly. Na některých místech dosahují borové lesy až k plážím.

 

 

Kam vyrazit na výlet? V Novigradu je možné podniknout spoustu zajímavých výletů. Třeba navštívit malé ostrovy. Oblíbené jsou také místní   rybí trhy.  Za zmínku stojí i historická města a národní parky v okolí.

Na své si přijdou rybáři a vyznavači jachtingu. Zájemci  o pronájem lodi ocení Marinu Novigrad. Marína nabízí veškeré vybavení pro opravy a údržbu lodí do hmotnosti 80 tun. V prostorách Maríny se nachází hotel Nautica Novigrad. Škoda nevyrazit na výlet lodí do 12 km dlouhého fjordu známého chovem ústřic a natáčením filmu Vinnetou.

Marina Novigrad - YouTube


Novigrad - pláž

Novigrad - pláž, slovenské turistky

Novigrad - Chorvatsko

 

V Novigradu  je k dispozici sportovní hala a venkovní sportoviště na  tenis,  fotbal, basketbal, plážový volejbal, minigolf, kuželky,město - Novigrad šipky, paragliding a různé druhy vodních sportů. Půjčovny jízdních  kol, potápěčských a surfařských potřeb jsou zde též.

Město je ideálním místem pro zájemce o cykloturistiku. Trasy klikatící se mezi vinicemi, vesničkami a zemědělskými usedlostmi jsou úchvatné. Také doporučuji projížďku na půjčeném kole do krápníkové jeskyně Beredine.

Pro zájemce o vodní atrakce lze navrhnout cestu do aquaparku Poreč vzdáleného 16km podél pobřeží, nebo aquaparku Istralandia, který je vzdálen 10 km od Novigradu.

Příznivci hudby mohou navštívit některý z novigradských diskobarů či plážových barů. Noční bary a disko se nachází i v nedalekých turistických městech Poreč a Umag.

Rozhodně nepromeškejte posezení v některé z místních restaurací u skleničky vynikajícího vína Malvazija. Pokud byste chtěli ochutnat gurmánské speciality tohoto regionu tak navštivte restauraci Santa Marija. Mezi místní speciality patří mušle, ryby a ústřice z Limského kanálu, ryba ďas mořský s kukuřičnou kaší.

 

Do Novigradu se z ČR nedostanete přímým leteckým spojem. Lze využít spoj s přestupem a nebo jedno z blízkých letišť. Nejčastější letecká varianta je Praha (PRG) – Záhřeb (ZAG).

 

Pokud se vydáte na cestu autem tak vzdálenost Novigradu z Prahy činí zhruba 860 km a ve voze strávíte přibližně 9 hodin.

Novigrad - Chorvatsko

Novigrad - pláž

 

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Paul Sippel Novigrad

 

 

  Čtěte také:      
 

Velká chorvatská letiště

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

   
 

Jak dlouho trvá let do Chorvatska

Co vzít do Chorvatska, kuny nebo eura?

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.08.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.