Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Na West Highland Way – den první aneb co to neseš v baťohu?

Skotské horyJedno letní sobotní dopoledne jsme v Milngavie vystoupili z vlaku a vykročili, doufáme, že pravou nohou, na skotský trek West Highland Way (WHW). Takže stojíte pevně na cestě, užíváte si krásné výhledy, zdravíte první pocestné a přemýšlíte, jak to vlastně všechno zmáknete. Už po pár set metrech si totiž s největší pravděpodobností uvědomíte, že váš baťoh, je fakt dost těžký a že vám s každým krokem přijde těžší a těžší. „Co jsem do toho baťohu proboha dal, že je tak těžký? Určitě samé nezbytnosti a nutnosti.“ Takže teď se podíváme, co máme v baťohu na WHW a je-li opravdu vše nezbytně nutné k přežití ve skotské vysočině.

 

 

Co máme v baťohu?

Předně je třeba vědět, jak svou cestu pojmeme. Budeme spát po chatkách/hotelích nebo ve stanu nebo snad dokonce v bivakovacím vaku? Asi nejčastější variantou je stan. O důležitosti vyzkoušení stanu předem a určité kvalitě stanu se ještě rozpovídám v budoucích dílech cestopisu z WHW, zatím pouze věřte, že to stojí za to. Takže tedy v baťohu je stan, dále karimatka, spacák a sada na opravu stanu. Oblečení si každý musí vytipovat sám. Zásadní je zůstat v suchu. Jasně, když nezmokneme, tak je to pohoda, ale myslete i na spocení. mokré tričko v ne příliš teplém počasí může být základem prima rýmy, přinejmenším. Zásobu ponožek, zvláště jednorázových, jsem shledala velice užitečnou a útulnost stanu zachraňující. Asi nemusím líčit, jak voňavé jsou navlhlé ponožky po celodenní túře. Takto navlhlé ponožky jsou ve Skotsku také neusušitelné, takže pokud je budete skladovat v mikroteňáku, nepřinese vám to nic dobrého. Ano, pračka to doma opravdu vypere, ale za jak dlouho budete doma? A věřte nevěřte, ač izolovány v mikrotenovém pytlíku, tyto časované bomby vám zcela jistě zamoří i čisté oblečení na cestu zpátky.

Dále následují různé mapy, baterka, sirky (lepší je zapalovač nebo škrtadlo), svíčky, šitíčko, lékárnička, hry proti trudomyslnosti a nádobí. Ešus může skvěle posloužit jako nepromokavá schránka pro některé výše zmíněné věci. Když mluvím o nepromokavém, napadla mě zcela úžasná, skvělá a nepostradatelná pláštěnka na sebe i na baťoh :-). Další nezbytností je ručník a nějaké mýdlo, kartáček a pasta. Hodně se osvědčila různá mini cestovní balení, bezvadně to šetří místo a 250 ml „hedendšouldrs“ vážně nepotřebujete. A nyní věc veledůležitá, ne-li nejdůležitější – jídlo.

 

Jídlo na WHW

Pokud chcete cestovat nízkonákladově a v trampském stylu, tak si určitě ponesete všelijaké zásoby na zádech. V našem baťohu jídlo zabíralo více než polovinu obsahu. Čím více jsme jedli, tím lehčeji se nám šlo. V některých chvílích se zdálo velmi lákavé vyžrat celý baťoh a ulehčit svým zádům a namlsat své jazyky. Ač jsme měli jídlo prosté a především trvanlivé, tak během dlouhé chůze na čerstvém vzduchu jednomu vytráví, přestane být zmlsaný a vybíravý a i kousek suchého chleba žvýká s nevýslovným gurmánským prožitkem. Nespoléhejte se však jenom na májku s rohlíkem. Vemte si i něco dobrého na zub, zvlášť při nevlídném počasí či začínající trudomyslnosti, vás třeba kousek čokolády, nebo zkrátka něčeho dobrého, doslova zahřeje. Taky dobře zahřeje čaj, kafe nebo třeba kakao. Fantazii se meze nekladou, záleží taky, co unesete, přeci jen plechovky či zavařovačky něco váží. Po cestě moc obchodů k doplnění zásob není. Obchod byl v Drymen, Tyndrum a Kinlochleven. Samozřejmě hospod a míst, kde si můžete dát teplou polívku i žejdlík dobrého piva, se pár najde, ale přesto bych vlastní zásobenost nepodcenila. Často jediné sousto může rozhodnout o tom, jak dobře a s jakou chutí se vám půjde.

 

Voda

S vodou na WHW nebudete mít vůbec potíž. V každém kempu či hospodě můžete poprosit o vodu a budete si ji moci doplnit do lahví. Potkali jsme řadu lidí, kteří pili vodu z místních potůčků či přímo z jezera Loch Lomond. To je asi na každém, aby si to zvážil, nicméně je zde spousta pastvin, takže bych doporučovala použít desinfekční tablety nebo přinejmenším převaření.

 

Okolo Loch Lomond

Cestovat nalehko, to se teda řekne mnohem snadněji, než provede. Každý si určitě zkušenostmi a časem svůj trekový seznam vyladíme :-).

 

Články s podobnou tématikou:

Třetí den na West Highland Way - Inversnaid - Auchtertyre Farm

Druhý den na West Highland Way – Balmaha – Inversnaid

Na West Highland Way – den první aneb co to neseš v baťohu?

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

První den na West Higland Way – pořádné sousto hned na začátku

Autor: Martina Zemanová

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.11.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.