Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

WHW logoNa West Highland Way, asi nejznámější trek ve Skotsku, jsme se vypravili letos v létě po předchozí úvaze, jak si nejlépe užít skotskou vysočinu a prozkoumat místní přírodu a i obyvatelstvo. A s jistotou můžu říct , že obojí nejlépe poznáte právě na treku. Zde je pár základních informací a postřehů k treku.

West Higland Way je 154 km dlouhý trek směřující na sever od Glasgow do Fort Williamu (dá se jít samozřejmě i obráceně). Trek začíná na okraji Glasgow v místě zvaném Milngavie (čte se Mólgáj - pro případ, že si budete kupovat jízdenky :-) a dostanete se sem pohodlně vlakem z centra Glasgow. Cesta stojí okolo 3 liber a trvá 30 minut. Toto je poslední cesta vlakem před trekem, od této chvíle už to bude jen na vašich nohách, zádech (pro případ, že jdete se stany) a hlavě.

V Milngavie určitě navštivte informační centrum a kupte si mapu a repelent - 2 nezásadnější věci na West Highland Way! Potom už můžete nastoupit na cestu, která podle vaší zdatnosti zabere 5 - 8 dní. Půjdete kolem obrovského Loch Lomond, a poté již vystoupáte na úbočí a vrcholky pohádkové Skotské vysočiny, kde setrváte až do konce treku.

 

Mapa WHW

Mapa West Higland Way se zobrazenými městečky s kempy. Rozdělení denních etap je vhodné dělat právě podle kempů a doplňování zásob.

Kdy vyrazit?

Nejvhodnějším obdobím bude léto. Je tepleji a tak často neprší. Nicméně během teplejšího července a srpna je vyšší výskyt mušek (velice otravné midges), zvláště na březích jezera Loch Lomond. Tyto mušky dokáží pěkně znepříjemnit život. Dobrý repelent není od věci. Nejdoporučovanější období pro trek je květen, červen nebo začátek září. V tuto dobu je na cestě i méně turistů, a pokud hledáte při svých toulkách samotu, bude pro vás toto období ideálnější. A hlavně, mušek už není tolik!

Co s sebou?

Co nesmí chybět ve vašem baťohu? Záleží na tom, jestli hodláte spát ve stanu a nést si vše potřebné na zádech nebo budete nocovat v hotelech, chatkách či ubytovnách. Pokud plánujete nocování v některém z ubytovacích zařízení, tak je velmi doporučované zarezervovat si nocleh, co nejdříve. Z vlastní zkušenosti vím, že shánět ubytování na poslední chvíli, či dokonce už po cestě, je úkol téměř nemožný. Pokud budete stanovat, tak výrazně doporučuji nešetřit na kvalitě stanu. I dobře vypadající stan může v horských podmínkách se silným větrem a vytrvalým deštěm vypovědět službu. Proto doporučuji mít to na paměti a stan si raději předem vyzkoušet. Dostatek všech nepromokavých věcí je asi samozřejmostí, vyplatí se mít s sebou i jedny boty na přezutí a dostatek novin na vycpání mokrých bot. Dále už se vybavte podle svých možností a myslete při tom na to, že celou dobu budete mít na zádech vše, co jste si zabalili.


Co se týká jídla a pití, tak záleží čistě na vás. Když si s sebou nic nevezmete, tak hlady určitě neumřete, ale počítejte, že polévka stojí kolem 4 - 6 liber, velká láhev vody 2 - 3 libry. Pokud si ponesete pití i zásoby s sebou, tak s vodou mít starosti nebudete. Po cestě je co 20 km nějaké menší městečko či kemp, kde můžete vodu  bez problému doplnit. V kempech bývají kohouty s pitnou vodou, a když  požádáte, určitě si budete moc doplnit zásoby. Někdo pil i vodu z místních potůčků, ale osobně bych doporučovala obezřetnost, protože je zde velké množství pastvin s ovcemi a nevíte, kudy na pohled průzračně čistá bystřina protéká. Můžete s sebou samozřejmě mít nějakou desinfekci do vody či filtraci, pak si myslím, že se voda v přírodě pít dá a nehrozí žádné riziko.

Dále mějte základní KPZ (krabičku poslední záchrany) s šitíčkem, léky, základní lékárničkou, baterkou, zapalovačem a vybavením pro malé opravy stanu (někdy i izolepa udělá divy).

Co když se stane něco nepředvídatelného?

Cestou na treku vás může potkat řada nepředvídatelných situací, od zranění až po zničení stanu. Je dobré vše brát s nadhledem. Ve Skotsku jsou milí lidé i ostatní turisté jsou ochotní pomoci z tísňové situace. Je samozřejmě dobré nespoléhat na to, že bude někdo po ruce a mít nějaké základní vybavení pro případy nouze. To se týká zejména výše zmíněné lékárničky a věcí na opravu stanu. Co však dělat, když už se nic dělat nedá? Pokud vám nestačí na zvládnutí situace vlastní síly a trek musíte přerušit, nic se neděje. V blízkosti stezky vede silnice, kde jezdí autobusy na trase Fort William - Glasgow. Další možností transportu je vlak nebo autostop.
Pořiďte si také průvodce s telefonními čísly na různá ubytovací zařízení v okolí pro případ, že se něco stane s vaším stanem či promoknete. Udržovat se pokud možno v suchu je zde zcela zásadní. Mokré puchýřovité nohy toho moc neujdou a nastydnout ve Skotsku i v létě není zdaleka nemožné. K tomu se váže ještě rada ohledně oblečení. Doporučuji mít nějakou spodní vrstvu z funkčního prádla, které odsává pot, abyste neměli na sobě mokré tričko. Paradoxně i v létě tak můžete prostydnout, protože průměrné teploty na Skotské vysočině se pohybují okolo 15°C. 

K obecným radám a postřehům k tomuto skvělému treku to je asi vše. Časem přibydou články z jednotlivých etap, tak doufám, že tam najdete cenné informace. Tak hodně zdaru na jednom z nejkrásnějších míst světa :-).

 

Loch Lomond, pohled z WHW

 

Články s podobnou tématikou:

Třetí den na West Highland Way - Inversnaid - Auchtertyre Farm

Druhý den na West Highland Way – Balmaha – Inversnaid

 Na West Highland Way – den první aneb co to neseš v baťohu?

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

První den na West Higland Way – pořádné sousto hned na začátku

 

Autor: Martina Zemanová

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.11.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.