Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

První den na West Higland Way – pořádné sousto hned na začátku

Skotské krávyRáno asi v 8 hodin jsme přijeli do Glasgow a přivítalo nás pravé skotské počasí - déšť. Než jsme ale dojeli do Milngavie, tak se vyjasnilo a my dobře naladěni pěkným počasím jsme vyrazili na náš první delší trek. Nějak jsme minuli informační centrum na začátku treku, takže jsme byli odkázání pouze na náš orientační (ne)smysl a příležitostné značení – taky se to dá, nicméně později s mapou už byla orientace mnohem lepší. Chvilku trvalo, než jsme se vymotali z Milngavie, ale poté už nás čekala jen rozhlehlá vřesoviště, louky a pastviny.

Počasí bylo nádherné, slunce dokonce víc než příjemně hřálo. Otevírali jsme jednu branku za druhou a krásnou krajinou šli stále za nosem. Občas se stalo, že jsme sešli z cesty, ale vždycky jsme měli po ruce nějaké kolemjdoucí, kterých jsme se mohli zeptat na radu. Obecně je to se značením na WHW tak, že značená sice je, ale rozhodně ne na každém kroku, jak jsme zvyklí z našich krajin. Značku očekávejte pouze při změně směru a sem tam po pár kilometrech, jen tak pro ujištění, že jdete správně. Výhodou treku je, že vede de facto stále přímo na sever, takže celou dobu jdete skoro rovně, ale mapa se rozhodně hodí, zvláště v pozdějších úsecích.

 

Pastviny na cestě do Drymen

Pastviny a vřesoviště po cestě z Milngavie do Drymen


WHW je rozdělena na etapy, které nejčastěji spojují nějaká městečka, či osady s kempem. Nicméně denní etapy si můžete zvolit podle své zdatnosti a časových možností.  První etapa vede tedy z Milngavie do městečka Drymen. Je to asi jediný úsek, kde půjdete delší dobu po asfaltu a ačkoliv okolní příroda byla nádherná, tak mě osobně v porovnání s dalšími úseky přišel „nejslabší“. Možná právě proto, že chybělo to absolutní uchvácení okolím, které se dostavilo později. Po cestě do Drymen, které od Milngavie vzdálené asi 19,5 km jsme stihli několikrát zmoknout a uschnout, zkrátka pravé Skotsko! V Drymen jsme pořídili průvodce, bohužel mapu měli vyprodanou, ale aspoň něco! Druhá etapa WHW poté stoupá na Conic Hill a sestupuje v Balmaze k jezeru Loch Lomond.

Výstup prý rozhodně stojí za to, z Conic Hill je nádherný výhled na Loch Lomond. Možná už jsme byli unavení trávením dvou nocí v autobuse, překvapení opravdovou tíhou baťohů (ještě plně naložené jídlem a vodou vážily bezmála 20 kg), nicméně rozhodli jsme se na Conic Hill nevystoupat a zkrátit si cestu do Balmahy po silnici. Na břehu Loch Lomond od Balmahy po Rovardeenan platí zákaz stanování, takže musíme popojít ještě kousek dál do kempu v Millarochy Bay. Stavíme stan a zjišťujeme, že jestli tento stan přežije Skotsko a my v něm nezmokneme, tak budeme mít z pekla štěstí. Nicméně dnes v noci to na déšť nevypadá, tak povečeříme zeleninu, chleba a nějaké opečené klobásky, zahrajeme si karty a vmžiku usínáme. Jak by ne, v nohách máme nakonec kolem 25 km. Celková délka obou etap bez zkratky je 31 km.

 

Malá kamenná zídka podél cesty

 

 

 

Články s podobnou tématikou:

Třetí den na West Highland Way - Inversnaid - Auchtertyre Farm

Druhý den na West Highland Way – Balmaha – Inversnaid

Na West Highland Way – den první aneb co to neseš v baťohu?

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

První den na West Higland Way – pořádné sousto hned na začátku

 

 

 

Autor: Martina Zemanová


Vložil/a: Daniel Česák 03.12.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.