Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Třetí den na West Highland Way - Inversnaid - Auchtertyre Farm

Glen Falloch„Ráno čerstvě po dešti už jen padala voda ze stromů, když zafoukal vítr. Zdá se, že náš stan přečkal zkoušku ohněm, tedy vlastně vodou.“ Tato etapa je dlouhá asi 20 km, první polovina podél jezera je trochu náročnější, druhá polovina naopak velmi příjemná chůze po zpevněných cestách.

Další část treku kopírovala ještě břeh Loch Lomond a poté už se ubíhala dál na sever do Skotské vysočiny. Úsek po břehu lochu je známý na West Highland Way mezi jedny z nejnáročnějších. Úzká kamenitá pěšina tu kopíruje celý břeh lochu až k Inverarnan.

Čeká na vás spousta malých potůčků a vodopádů padajících ze strmých strání, na kterých můžete vidět pasoucí se kozy. Občas se některá zatoulá i dolů na cestu. Chvilku předtím, než za sebou nadobro zanecháte jezero, dojdete k Doune Bothy, druhé a poslední bothy na West Highland Way. Je velmi útulná s krbem a velkou konvicí na vodu, kterou můžete ohřát nad ohništěm. Uvnitř se zapište do knížky. Jeden pocestný, kterého jsme potkali, nám vysvětlil, že kdybyste se ztratili, tak se záchranáři dívají v bothies, jestli tam nenajdou vepsané vaše jméno do knížky a je pro ně snazší zjistit, kde se můžete nacházet. V této bothy jsou také připravené některé základní zásoby, konzervy a dřevo. V Inverarnan je další kemp a velmi příjemná hospůdka, kde mají dobré pivo a teplé jídlo za příjemné ceny. Po propršeném dni venku oceníte teplé houby se smetanovou omáčkou a domácím chlebem nebo třeba hustou čočkovou polévku.

 

Řeka Falloch

 

Posilněni jsme se vydali na další cestu, odpoledne nám již počasí přálo a rozhodli jsme se tudíž dojít co nejdál. Nyní se cesta ubíhá proti proudu řeky Falloch, kde uvidíte mohutné vodopády. Asi 10 km dlouhý úsek mezi Inverarnan a Crianlarich vás provede nenáročnou cestou v údolí řeky Falloch (Glen Falloch). Crianlarich je hlavním turistickým bodem Jižní vysočiny, můžete zde doplnit zásoby, posedět v hospůdce či zde přenocovat v některém z ubytovacích zařízení. Je zde také nádraží, odkud jezdí vlaky do Fort Williamu nebo zpět do Glasgow. Z Crianlarichu se musíte kousek vráti, abyste se opět napojili na West Highland Way. Vystoupáte do borového lesíka, který zakrátko opustíte, opět překročíte řeku Falloch a stanete před pozůstatky kaple sv. Fillana.

 

 

Sv. Fillan byl irský misionář žijící v 8. století, který přišel do Skotska hlásat křesťanskou víru. Nicméně z bývalého opatství zbyly dnes jen ruiny kaple a malý hřbitov. Kousek za kaplí se nachází farma Auchtertyre, kde je malý obchůdek s místními dobrotami a v létě čerstvou zeleninou, což po jezení samých konzerv a sucharů, je moc příjemná změna. Nachází se zde rovněž kemp s příjemným zázemím a také malými dřevěnými chatičkami, kdyby vás už omrzelo spaní ve stanu. Tyto je ale třeba hodně dopředu zarezervovat.

 

Skotské krávy

 

 

 

 

Články s podobnou tématikou:

Třetí den na West Highland Way - Inversnaid - Auchtertyre Farm

Druhý den na West Highland Way – Balmaha – Inversnaid

Na West Highland Way – den první aneb co to neseš v baťohu?

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

První den na West Higland Way – pořádné sousto hned na začátku

 


Autor: Martina Zemanová

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.