Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Cihelná ulice v Praze

Na pražské Malé Straně, poblíž Karlova mostu můžete najít krátkou uličku (délka je přibližně 160 metrů) se jménem Cihelná ulice (do roku 1870 název U cihelny). Ulice leží na levém břehu Vltavy a oba její konce vedou do ulice U Lužického semináře.

 

 

      Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Svůj název má ulička zasloužený a oprávněný. V této lokalitě se kdysi nalézala hlína, která byla velmi vhodná pro pálení cihel a také střešních tašek. Největším zpracovatelem této suroviny byl Franz Anton Leonard Herget (1741 – 1800), pocházející z Andělské Hory. V Čechách byl vrchním stavebním inženýrem. Cihelnu vybudoval v roce 1781 a ta nesla název Hergetovy cihelny. Herget patřil mezi velké boháče a údajně nechal zbořit, tehdy již chátrající, Betlémskou kapli, aby mu nestínila jeho 10 ti pokojový byt.

Vnuk Antona Hergeta, Max Herget, byl také významný podnikatel; patřily mu v Praze a jejím okolí rovněž cihelny (Smíchov, Bubeneč, Dejvice), vápenky a cementárna v Radotíně. Skoupil také vrch Barrandov kvůli těžbě vápence; zemřel však na zápal plic a k těžbě nedošlo – jinak by asi Barrandov v dnešní podobě již neexistoval. Celý rod Hergetů je pochován u zlíchovského kostelíka sv. Filipa a Jakuba.

 

     
 

                      Ubytování v této lokalitě    U Páva

 
 

 

 

Dnes je v Cihelné ulici místo cihelny restaurace s názvem Hergetova Cihelna, s výhledem na Karlův most. Je tu i kavárna, salonky a terasy u řeky.

 

 

 

A jak je to s parkováním v Cihelné ulici?

Na to odpovím citací vedoucí oddělení dopravy Městské části Praha 1:

„Praha 1 je Zónou placeného stání rozdělenou na "modrou, "oranžovou", "zelenou" a "smíšenou" zónu, kde všechna parkovací místa jsou zpoplatněna. V ul. Cihelná a okolí je "modrá" zóna pro držitele parkovacích karet - tj. rezidenty a abonenty z Prahy 1, návštěvník "modré" zóny zde může parkovat pomocí parkovacího stíracího lístku v ceně 120,--Kč/2 hod. nebo 400,-- Kč/10 hod. v době 8-18 hod. Veškeré další informace naleznete na www.praha1.cz, dále rubrika Doprava a parkování, dále Zóna placeného stání.“

Autor: Jaroslava Linková

 


 

 

 

 

 

 

Malostranská pivnice, Cihelná 3, 118 00 Malá Strana

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 08.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.