Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Cihelná ulice v Praze

Na pražské Malé Straně, poblíž Karlova mostu můžete najít krátkou uličku (délka je přibližně 160 metrů) se jménem Cihelná ulice (do roku 1870 název U cihelny). Ulice leží na levém břehu Vltavy a oba její konce vedou do ulice U Lužického semináře.

 

 

      Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Svůj název má ulička zasloužený a oprávněný. V této lokalitě se kdysi nalézala hlína, která byla velmi vhodná pro pálení cihel a také střešních tašek. Největším zpracovatelem této suroviny byl Franz Anton Leonard Herget (1741 – 1800), pocházející z Andělské Hory. V Čechách byl vrchním stavebním inženýrem. Cihelnu vybudoval v roce 1781 a ta nesla název Hergetovy cihelny. Herget patřil mezi velké boháče a údajně nechal zbořit, tehdy již chátrající, Betlémskou kapli, aby mu nestínila jeho 10 ti pokojový byt.

Vnuk Antona Hergeta, Max Herget, byl také významný podnikatel; patřily mu v Praze a jejím okolí rovněž cihelny (Smíchov, Bubeneč, Dejvice), vápenky a cementárna v Radotíně. Skoupil také vrch Barrandov kvůli těžbě vápence; zemřel však na zápal plic a k těžbě nedošlo – jinak by asi Barrandov v dnešní podobě již neexistoval. Celý rod Hergetů je pochován u zlíchovského kostelíka sv. Filipa a Jakuba.

 

     
 

                      Ubytování v této lokalitě    U Páva

 
 

 

 

Dnes je v Cihelné ulici místo cihelny restaurace s názvem Hergetova Cihelna, s výhledem na Karlův most. Je tu i kavárna, salonky a terasy u řeky.

 

 

 

A jak je to s parkováním v Cihelné ulici?

Na to odpovím citací vedoucí oddělení dopravy Městské části Praha 1:

„Praha 1 je Zónou placeného stání rozdělenou na "modrou, "oranžovou", "zelenou" a "smíšenou" zónu, kde všechna parkovací místa jsou zpoplatněna. V ul. Cihelná a okolí je "modrá" zóna pro držitele parkovacích karet - tj. rezidenty a abonenty z Prahy 1, návštěvník "modré" zóny zde může parkovat pomocí parkovacího stíracího lístku v ceně 120,--Kč/2 hod. nebo 400,-- Kč/10 hod. v době 8-18 hod. Veškeré další informace naleznete na www.praha1.cz, dále rubrika Doprava a parkování, dále Zóna placeného stání.“

Autor: Jaroslava Linková

 


 

 

 

 

 

 

Malostranská pivnice, Cihelná 3, 118 00 Malá Strana

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 08.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!