Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Big Ben – hodinová věž

Big Ben je nepopiratelně nejznámějším symbolem Londýna, který při vaší návštěvě tohoto velkoměsta nemůžete opominout. Tato hodinová věž se nachází ve Westminsteru a je součástí Westminsterského paláce, známého spíše jako budovu parlamentu.

 

 

Kde Big Ben najdeme

      Co se umístění této turistické atrakce týče, nalezneme ji na severním břehu řeky Temže u Westminster Bridge. Nachází se téměř souměrně s Londýnským okem, který od paláce dělí právě jen řeka.

 

 

      Nejrychleji se k Big Benu dostanete pravděpodobně metrem na lince Circle, District nebo Jubilee. Stanice Westminster Station se nachází přímo před severovýchodní částí paláce. Můžete se však k němu vydat i procházkou pěšky z Trafalgarského náměstí. Pokud byste se však chtěli podívat přímo do věže, budete zklamaní, jelikož přístup turistům není umožněn.

 

 

 

Čím je tato atrakce výjimečná

      Zajímavostí této atrakce je, že název Big Ben je vlastně přezdívkou, a to ani ne samotné věže či hodin, ale jejího největšího zvonu Great Bell, vážícího téměř 14 tun. Nikdo však s určitostí neví, odkud jméno pochází, jelikož se nabízí hned několik možností, z nichž nejpravděpodobnější je jméno hlavního stavitele sira Benjamina Halla. Celá věž je vysoká více než 96 metrů a nese název Elizabeth Tower. Londýn se jí pyšní již od první poloviny 19. století.

 

Zdroj: YouTube (CC), Paweł Wróbel, Výhled z  London Eye

 

      Další zajímavostí je přesnost hodin na věži, jenž jsou na sekundu přesné. I přesto ale ani je nemine občasný výpadek z důvodu špatného počasí či oprav. Počet takových situací však není velký. Naposledy se tak stalo v roce 2005. Tedy alespoň co se samotných hodin týče. Momentálně je však věž ve stavu rekonstrukce, a tak po dobu příštích čtyř let zde zvony nebudou odbíjet. Pro samotné Londýňany je taková situace téměř nepochopitelná, útěchou však pro ně jen fakt, že alespoň ve zvláštních případech se zvony rozezní.

Autor: Eva Klásková

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Notting Hill – ojedinělá čtvrť, kterou byste neměli minout!

Při návštěvě Británie nezapomeňte na Windsor

Nákupy v britské metropoli: Regent Street

Navštivte Westminsterskou katedrálu

Londýn v období adventu

Kam vyrazit v Londýně?

Na nákupy do Londýna

Londýnská muzea

Londýnské trhy

Piccadilly Circus

Londýnské parky

Oxford Street

Regent's Park

London Eye

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.