Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Muzea zadarmo po Evropě

louvre

 

Neni nic lepšího než mít vstup zdarma. Je tu pokračování přehledu vstupů do muzeií, galerií zdarma tentokrtát celé Evropě. Turista musí platit letenky nebo jízdenky na autobus či vlak, ubytování a jídlo nejsou ve většině zemí Evropy nijak levné a vstupné do různých památek a atrakcí stojí také dost.

Vídeň

Každou první neděli v měsíci nabízí vstup zdarma všechny pobočky Vídeňského muzea (www.wienmuseum.at). V Římském muzeu poznáte, jak žili římští legionáři. Techničtěji zaměřené turisty zase zaujme Muzeum hodin nebo pavilon architekta Otty Wagnera. Do celé řady muzeí a galerií včetně Albertiny, která nyní hostí jedinečnou výstavu impresionistů, je vstup zdarma pro děti a mládež do 19 let. Všichni pak mají příležitost zajít zdarma do vybraných vídeňských muzeí 26. října, v den rakouského státního svátku.

 

 

MUSA: Muzeum po ruce

Pod tímto názvem se skrývá sbírka současného výtvarného umění odboru kultury města Vídně a také kulturní instituce ležící přímo naproti radnici. V aktuálním programu by české návštěvníky mohla zaujmout výstava nazvaná Formáty transformace 89-09. Jde o projekt, který se snaží umělecky popsat a interpretovat změny, které se ve společnosti udály v prvním desetiletí po sametové revoluci. Výstavu připravilo sedm kurátorů a objeví se na ní díla například Lenky Klodové, Milana Tittela nebo Rafanů. Vstup je celý rok zdarma.

Zahrady zámku Schönbrunn

Zatímco za prohlídku klasicistního zámku, v němž sídlili habsburští císaři, musíte zaplatit, vstup do rozlehlého zámeckého parku je zdarma. Zahrady se pro veřejnost otevřely už v roce 1779 a od té doby se staly oblíbeným místem pro odpočinek Vídeňanů i turistů. Barokní styl zahrad se spolu se změnami provedenými v posledních letech vlády Marie Terezie zachoval do dnešních dnů prakticky nezměněn.

 

Paříž

Zavítáte-li sem na začátku měsíce, čeká vás vskutku složitý výběr. Vstup zdarma totiž nabízejí v první neděli měsíce pařížské top instituce: Louvre, Musée d'Orsay nebo Centre Georges Pompidou. Kromě toho ale můžete zavítat také do etnografického Musée de Quie Branly, obdivovat plátna nejslavnějšího kubisty v Musée Picasso nebo si zajet do královského sídla ve Versailles. Ve stejný den, ale jen během zimního období, lze také vylézt na Vítězný oblouk a vychutnat si z výšky pohled na bulvár Champs Elysées.

Milovníci módy vědí, že Paříž je vedle Milána Mekkou nakupování. Ne každý už ale tuší, že zde můžete zdarma zajít na módní přehlídku. Třicetiminutové "fashion shows" pořádají obchodní domy Galleries Lafayette nebo Printemps. Prvně jmenovaný je pořádá každý pátek v 15 hodin (nyní je zimní přestávka, přehlídky pokračují 12. března) a je třeba si telefonicky rezervovat místa; do druhého lze přijít každé úterý v 10 hodin.

Muzeum parfémů

V ulici Scribe se v historické budově z roku 1860 skrývá Muzeum parfémů firmy Fragonard. Najdete tu vše o slavných vůních minulosti i současnosti, od antiky až do 21. století. Vstup je zdarma, stejně jako služby průvodce. Na závěr si můžete ve firemním obchůdku koupit parfémy za výrobní ceny.

 

Londýn

Britská metropole je v tomto směru neuvěřitelná - zatímco vše ostatní je zde pro turisty poměrně drahé, ta nejlepší muzea a galerie jsou zcela zdarma. Podívat se můžete například do těchto institucí:

Victoria and Albert Museum: www.vam.ac.uk
National Gallery: www.nationalgallery.org.uk
Imperial War Museum: www.iwm.org.uk
Natural History Museum: www.nhm.ac.uk
National Maritime Museum: www.nmm.ac.uk
Museum of London: www.museumoflondon.org.uk
London Transport Museum: www.ltmuseum.co.uk

Britské muzeum

Jde o jedno z největších a nejvýznamnějších muzeí historie a kultury na světě.  Muzeum obsahuje sbírky víc než sedmi milionů předmětů ze všech kontinentů dokumentujících historii lidstva od počátku až do současnosti. Na návštěvu Britského muzea si určitě vyhraďte nejméně jeden den. Mezi nejobdivovanější exponáty patří mramorové sochy a plastiky z aténského Parthenonu a především slavná Rosettská deska. Až do 5. dubna tu můžete zhlédnout výstavu věnovanou fascinujícímu světu severoamerických indiánů. Ve stejný den končí i výstava nazvaná Revoluce na papíře: mexické tisky z let 1910 - 1960.

Muzeum vědy

Muzeum, v němž najdete víc než 300 tisíc exponátů, je interaktivní - mnoho věcí si tu můžete vyzkoušet. Ve výstavních sálech jsou umístěny panely s hádankami k různým tématům. Mezi nejznámější exponáty patří Stephensonova parní lokomotiva, první model DNA nebo historické parní stroje. Vstup je zdarma s výjimkou kina IMAX 3D a některých výstav.

Berlín

Seznam berlínských muzeí a galerií, které nabízejí vstup zdarma, naleznete na této internetové adrese: www.berlin.de/orte/museum/freier-eintritt. Nová národní galerie, známý "chrám skla a světla", vystavující sbírku obrazů a soch z 20. století, je zdarma každý čtvrtek od 18 do 21 hodin. Uvidíte tu Picassova, Munchova nebo Kokoschkova díla. Pozor, až do 9. února je zavřeno. Ve stejný den a ve stejném čase mají vstup zdarma i další berlínské instituce, například Pergamonské muzeum, Egyptské muzeum, Muzeum evropského umění a další.

Řím

Vatikánská muzea

Zdejší expozice patří k nejstarším na světě a ročně sem zamíří přes čtyři miliony návštěvníků. Zdarma se do Vatikánských muzeí dostanete poslední neděli v měsíci od 9 do 12.30 hodin. Volný vstup je také 27. září, kdy se slaví Světový den turistiky.

Pantheon

Tato stavba patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům ve městě.  Dnes je zde národní mauzoleum. Vstup do Pantheonu je zdarma.

Amsterdam

První atrakce zdarma vás uvítá hned na letišti Schiphol. Svou pobočku tu má Rijksmuseum (Amsterdamské historické muzeum). Letištní galerie je otevřena každý den do 20 hodin a je umístěna v prostoru za pasovou kontrolou: je tedy přístupná pouze pro pasažéry. Vstup do samotného Rijksmusea v centru města je sice zpoplatněný, malou ukázku holandských mistrů ale přesto uvidíte. Hned u vchodu totiž naleznete pasáž s patnácti velkými plátny ze 17. století, kam se dostanete zadarmo. Pasáži se říká Schuttersgalerij (Galerie občanské stráže). Jde o realistické portréty bohatých měšťanů ze stejné éry, v níž Rembrandt maloval svoji slavnou Noční hlídku.

Jedním z největších amsterdamských lákadel jsou bezesporu kanály. Ne každý ví, že se po nich můžete projet zdarma - z centra města jsou vypravovány lodě do severního Amsterdamu. Pravda, cesta po řece Ij trvá asi jen pět minut, výlet ale stojí za to. Den památek se v Nizozemsku slaví 11. až 12. září, v tento den se do muzeí a galerií dostanete zadarmo.

 

Madrid

prado-museumDo nejslavnější galerie El Prado s plátny Goyi a Velázqueze se bez placení dostanete od úterka do soboty mezi šestou a osmou hodinou večer, v neděli od pěti do osmi. Vstup zdarma můžete využít také 2. května, 18. května, 12. října, 19. listopadu a 6. prosince. Až do 11. dubna potrvá v Pradu výstava holandských mistrů. Další důležité muzeum, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (je zde sbírka Picassových obrazů) nabízí vstup zdarma denně od 19 do 21 hodin, v sobotu od 14.30 a v neděli od 10 do 14.30. Každou středu je také možné zdarma navštívit Královský palác.

Zapamatujte si rovněž datum 19. září. V tento den probíhá v Madridu Noc bez spánku - od 21 hodin do sedmi ráno následujícího dne jsou otevřená všechna muzea a jejich kavárny, zastaví se provoz aut a Španělé vyrážejí za kulturou.

 


Mohlo by vás zajímat:

Londýnská muzea

Muzea zadarmo - Praha

Louvre – Muzeum uměleckých pokladů

Nejlepší muzea čokolády na světě

Berlín - město muzeí a památek

Muzeum Policie České republiky

Museum Kampa

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.02.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.