Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Gerlachovský štít

Foto, cs.wikipedia.orgS 2654,4 metry výšky se jedná o nejvyšší vrchol Vysokých Tater, Slovenska a zároveň i celých Karpat. Název dostal podle podtatranské obce Gerlachov, na jejímž území se nachází. Patří též pod ochranu Tatranského národního parku.

Gerlachovský štít není turisticky zpřístupněn a nahoru se smíte vydat pouze v doprovodu horského vůdce, přičemž toto opatření vyvolává mnohé kritické ohlasy. Zastánci nařízení naproti tomu argumentují, že výstup nepatří k těm úplně snadným. Terén se vyznačuje značnou členitostí a nebezpeční skýtá hlavně náhlá změna počasí. Ostatně už si vyžádal i lidské životy. Přesto patří k nejnavštěvovanějším a pokud vás zmíněné nástrahy neodradí, odměnou se vám stane nádherný výhled.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Author=Radek DRLIČKA |Permission=CC-BY-SA-2.5


Dlouho stál poněkud na okraji zájmu, až roku 1837 jej Ľudovít Greiner změřil a přisoudil mu primát nejvyšší hory. O prvovýstupu panují nejasnosti, některé zdroje jej datují do roku 1868, jiné hovoří o tom, že se tak mohlo stát již 1834.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Nejvyšší hora Slovenska

Morskie oko: perla Vysokých Tater

Letiště Poprad (TAT)

Belianské Tatry, nejvýchodnější část Tater

Na hory do Tater třeba do Zakopaného od 150.- Kč

Zakopane: populární turistické středisko

Krajem Jánošíka, Velký Rozsutec

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.