Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Ostrov Robinsona Crusoe

Relativně malý vulkanický ostrov omývaný Pacifikem na první pohled moc pozornosti nepřitáhne, ale když zazní jeho jméno, ihned každý zbystří. Ještě aby ne, když je nejen jeho historie tak úzce svázána s nejvýznamnějším dílem anglického spisovatele Daniela Defoe.

 

 

 

 

Ostrov jako součást souostroví Juana Fernandéze, který jej roku 1574 objevil, patří k Chile. Svou rozlohou příliš nevyniká. Je dokonce o něco málo menší než naše vodní nádrž Lipno. Žije zde necelá tisícovka místních, kterým poskytuje obživu převážně lov mořských živočichů a turisté putující sem nejen za knižní legendou.

 

Mapa ostrova

 

Jaký příběh ostrov vypráví?

Když byl ostrov v roce 1574 objeven, žádnou lidskou duši tu Juana Fernandéz nepotkal a ostrov dostal jméno Más a Tierra. O 130 let později tu byl z lodní paluby vysazen skot Alexander Selkirk po roztržce s kapitánem. To on inspiroval Daniela Defoe k sepsání příběhu o Robinsonovi.

Selkirk žil na ostrově 4 roky a 4 měsíce, než jej odtud zachránila posádka anglických pirátů plavících se po moři ve službách anglické koruny. Jeho život se od toho Robinsonova poněkud lišil. Žil v naprosté izolaci, neměl žádného věrného přítele Pátka, ale na druhou stranu ani lidojedů se obávat nemusel. Ostrov nebyl obydlen.

Podmínky, které mu toto místo s mírným klimatem po celý rok poskytovalo, byly pro život velmi přijatelné. Nalezl tu zdroj obživy i dostatek materiálu potřebného na stavbu obydlí.

Poté co se na palubě pirátské lodi dostal Selkirk zpět do Anglie, strávil mnoho času vysedáváním po hospodách, kde mimo jiné vyprávěl ostatním pijákům o svém dobrodružství. Pravděpodobně takto se dostal jeho příběh k Danielu Defoe, který z něho čerpal inspiraci pro svou knihu vydanou roku 1719.

 

 

Isla Robinson Crusoe, By No machine-readable author provided. Serpentus~commonswiki assumed . CC-BY-SA-3.0 , via Wikimedia Commons

 

 

Co bylo s ostrovem dál?

Poté, co jej opustil Alexander Selkirk, ostrov opět na krátký čas osiřel. Během následujících 50 let se zde vystřídalo několik různých výprav. Ostrov byl zmapován a v polovině 18. století kolonizován Španěly. Ti s sebou na ostrov přivezli i některá domácí zvířata a zemědělské plodiny.

Ostrovní pevninu během let formovala nepřízeň počasí, divoké moře i změny v osídlení.  Životy místních byly vždy úzce spjaty s mořem, které bylo nejen hrozbou, ale i hlavním zdrojem obživy.

Během této doby příběh Daniela Defoe nabyl na významu. Spolu s jeho popularitou stoupl i zájem o ostrov, a ten byl roku 1966 oficiálně pojmenován Ostrov Robinsona Crusoe. Nové jméno mu mělo zvednout popularitu mezi cestovateli. Pravděpodobně i díky němu je dnes turismus druhým nejvýznamnějším zdrojem příjmů místních.

 

Není to jen příběh, ale také příroda, co sem návštěvníky táhne

Zvýšený zájem o ostrov má i své stinné stránky. Dnes je zde UNESCEM chráněná biosférická rezervace. Její účel je jasný, uchránit před přílivem turistů zdejší přírodu pro další generace.

Návštěvníky sem láká Robinson i unikátní flora a fauna. Setkáváme se zde s výjimečnými rostlinnými i živočišnými druhy vyskytujícími se výhradně v určité oblasti, takzvanými endemity. Jako endemit zde byl popsán například kriticky ohrožený pták příbuzný kolibříkům. Samci a samice tohoto opeřence jsou na první pohled tak odlišní, že si badatelé původně mysleli, že se jedná o dva odlišné druhy.

Vedle toho tady žije také jihoamerický tučňák megallanský. Nelétavý pták, který se živí drobnými mořskými korýši, měkkýši i drobným mořským krilem. Pije mořskou vodu a přebytečnou sůl pak vykašlává.

Představení všech unikátních opeřenců by trvalo dlouho. Se savci je to snazší. Jediný současný endemitický savec na souostroví žije v moři. Jmenuje se lachtan dlouhosrstý.

Z endemitické flory stojí za zmínku drobnolistý keř Lactoris fernandeziana, ale roste tu i mnoho jiných botanicky zajímavých rostlin. A stále je co objevovat. Vydat se sem je jako navštívit nový svět.

Autor: J.M.

 

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org , (Isla Robinson Crusoe), Ostrovy Juana Fernandéze, Juan Fernández, Provincia de Valparaíso, Valparaiso Region, Chile , ostrov leží cca 667 kilometrů od přístavního města Valparaiso.

 

 

 

 

Čtěte také:

Řecký ostrov z filmu Mamma Mia    Chorvatsko láká na známá filmová místa

Souostroví Phi Phi skrývá filmovou „Pláž“ s L. DiCapriem

Thajsko - dovolená v zemi stříbrného plátna

Kde se natáčel film Trója?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 24.05.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.