Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Rady a tipy pro cestu na Kubu

KubaKuba je jedna z nemnoha zemí, kterou stále ovládá vláda komunismu. Kromě toho ale proslula doutníky či koktejly z kubánského rumu. Na své si přijdou i milovníci moře, protože pláže jsou tu více než okouzlující.

 

 

 

Před cestou

Pro cestu na Kubu je samozřejmě potřeba mít platný občanský průkaz. Mimo něj potřebujete ale i turistické vízum, které platí 30 dní a zaplatíte za něj kolem 600 Kč. V případě, že tu chce pobýt déle, lze vízum za poplatek prodloužit. Nutností je také sjednání cestovního pojištění. Pokud byste jej neměli, budete k sjednání donuceni na letišti. (detailní informace o vízech na mzv)

 

Kuba

 

 

Zdravotnictví

Když se vydáte na Kubu, nemusíte mít žádné extra očkování. Obvykle má navíc každý hotel svou malou ordinaci, kde jsou schopni, vás ošetřit. Jinak v zemi funguje 8 větších středisek, kde jsou schopni ošetřit i cizince v případě vážnějších zranění při úrazu.

 

Měna

Státní měnou je Kubánské peso, které nemůžete dovážet ani vyvážet. Jeho zkratkou je CUP.

V zemi ale lze platit také Pesos Convertible, zkratkou CUC. Toto Pesos budete používat vy, coby turisté, protože měna se používá při obchodním styku se zahraničím a v cestovním ruchu. Upozorňujeme, že není výhodné, směňovat dolary za Pesos, protože směna je zatížena 11% poplatkem. Vyplatí se tak směňovat za eura. Státní směnárny lze najít ve všech větších městech, kurzy na letišti bývají samozřejmě velmi znevýhodněné a rozhodně nesměňujte peníze jen tak s někým na ulici!

 

Kurzy kubánského pesa (CUP)


Platit kartou se úplně nevyplácí, a to z toho důvodu, že ačkoli má restaurace označení přijímání bezhotovostního styku, budou stejně radši, když zaplatíte cash. Kartou lze platit většinou v lepších hotelech, a tak je opravdu vhodnější, nespoléhat se na bezhotovostní platební styk a mít u sebe alespoň nějakou hotovost.

 

Ostatní užitečné informace

Oproti Evropě je zde časový posun -5 hodin. Své hodinky tak přesuňte o 6 hodin, protože Středoevropský čas (tedy i čas pro ČR) je + 1.

 

 Aktuální kubánský čas zde.


Co se týče elektrického napětí, většina domů má pouze 110V. Připravte se, že tu jsou časté výpadky proudu, díky kterým poteče třeba pouze vlažná voda. Zásuvky mají od Evropy odlišné, proto si kupte adaptér, tzv. ježka.

Nedoporučujeme pít vodu ani v luxusních hotelech! Raději kupujte balenou.

Prodej jídla na ulici v uličkách obvykle znamená nedostatečnou hygienu, a tak byste si mohli způsobit pěkné zažívací potíže.

 

 

Nejsou tu žádní jedovatí živočichové, ale komárů je dost. Ty však lze odehnat repelentem či zapnutím klimatizace. Rozhodně nenechávejte povalovat v pokoji potraviny, jinak přilákáte šváby a krysy, kterých je tu opravdu mnoho.

Kuba sice patří k zemím s nejmenší kriminalitou, co se Karibiku a Latinské Ameriky týče, ale i tak nic nepodceňujte. Dávejte si pozor na podvodníky na ulicích, nenechávejte nic ve voze a v hotelu se nebojte využít trezor.

 


Politická situace:

Situace v tomto donedávna komunistickém ráji se po dlouhých desetiletích mění. Spojené státy a Kuba minulý rok po dlouhých 54 letech navázaly diplomatické spojení. Tento rok v březnu ji navštívil i Barack Obama jako první prezident USA po neuvěřitelných 88 letech. A v srpnu bylo obnoveno pravidelné letecké spojení mezi těmito státy. První letoun vzlétl po více než půl století z Miami.


 

Seznam největších kubánských letišť

Kuba

Kiwi.com

 Přehled destinací z Prahy na Kiwi.com

 

Adresa velvyslanectví na Kubě:

Ave. Kohly No. 259 entre 41 y 43
Nuevo Vedado
Ciudad de La Habana
C.P. 10600

tel: (+53) 7883 3201, 7883 3467
e-mail: havana@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/havana

 

Mohlo by vás zajímat: Ostrov Kuba – současný stav a ubytování

 

 

                          Obsáhlý cestopis z Kuby  
 

 

 


    

 

 

 

Čtěte také:

Letenky na Kubu a do Dominikánské republiky

Eurowings: Kuba z Německa za 7 314 Kč

Lety Eurowings z Německa na Kubu

Panama, Havana aj. z Amsterdamu od 4 374 Kč

Havana z Vídně za 12 290 Kč

Letiště José Martí (HAV) na Kubě

Varadero: Turistický ráj na Kubě

Havana z Říma za 6 440 Kč

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.