Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Kuba na 8 dní – co se dá stihnout? (část 1.+2.)

Osm dní na objevování tohoto pestrobarevného ostrova není moc. Pokud zvolíte cestu po trojúhelníku Havana – Vinales -  Trinidad a zpět, určitě nebudete litovat. Havana je rušné město, které kombinuje kubánskou uvolněnost a metropolitní živost, pár dní v hlavním měste Kuby vám tedy stačí na první aklimatizaci.

 

 

 

Co se vám hodí, když přiletíte do Havany

Havana – konečně jste tady! Na letišti ukážete vízum, které se dá pořídit na kubánské ambasádě v ČR za 750 Kč, ale pokud letíte na Kubu s Air Canada, dostanete je na palubě zdarma. Hned na letišti jsou směnárny, kde si lze pořídit konvertibilní pesa určená pro turisty (CUC). Je lepší vyměňovat eura nežli dolary, jeden CUC se zhruba rovná jednomu euru. Kubánci platí svou měnou, a to kubánským pesem (CUP), které má hodnotu asi 1 Kč. Přepočítávání cen na Kubě je tedy docela jednoduché, ale jste na dovolené, tak to nedělejte.

Na cestu do centra Havany si vezměte taxi, kterých je před letištěm spousta. Cenu si dohodněte s řidičem předem, maximální cena je 30 CUC za cestu, ale dá se usmlouvat i nižší taxa. Smlouvání vám půjde nejlépe ve španělštině, protože ne každý na Kubě umí alespoň pár slov anglicky. Před cestou na Kubu si tedy oprašte alespoň číslovky ve španělštině, hodí se také určení času a místa. Šikovným pomocníkem je aplikace Duolingo, kde máte základní fráze pěkně připravené a opakováním dokola se vám vryjí pod kůži. Cuanto cuesta?

 

Popisek k obrázku: Taxi by mělo být řádně označeno. Za svezení touhle nádherou si ovšem připlatíte, pokud chcete cestovat rozumně, vyberte si obyčejnější auto

 

Pokud chcete Kubu poznat důvěrně a zblízka, zkuste ubytování v tzv. casa particular, tedy ubytování v soukromí přímo v domě kubánské rodiny. Každé ubytování je jiné, někde do svých pokojíků jdete přímo přes obývací pokoj rodiny, někde máte k dispozici celý dům nebo byt. Cena se pohybuje kolem 25 CUC za pokoj, dá se ale usmlouvat i níže. Rodina je většinou ochotná připravit vám i snídani a večeři. U snídaně nechybí čerstvé exotické ovoce nebo šťávy, ale i slané varianty jako vejce nebo toast. Za tohle královské pohoštění zaplatíte 5 CUC na osobu. Zkuste u místních i večeři, která vyjde na 10 – 15 CUC, v ceně máte i autentický zážitek z uvolněného karibského stolování.

 

Popisek k obrázku: Snídaně v kubánském stylu

 

Je příjemné, když vám první den v Havaně řekne základní informace někdo v češtině. Na pěkném a klidném místě bydlí Helena Rodriguez (Google vám ji najde bez problémů), která vám vedle ubytování poskytne i spoustu rad, dá vám CUPy na cestování místním autobusem a připraví vynikající snídani se šťávou z rostliny, o které se pečlivě stará Helenin manžel. Helena může pomoci i s itinerářem cesty a doporučí vám sdílený taxík, tzv. taxi collectivo, které vás za slušnou cenu doveze do další destinace. Využívat služby na doporučení lze na Kubě obecně doporučit, můžete se tak vyhnout nepříjemným situacím či neočekávaným navýšením ceny.

 

Popisek k obrázku: Ubytování v klidné rezidenční čtvrti u Češky žijící na Kubě

 

Casa se dá zarezervovat i přes airbnb, pokud jedete ve větší skupině lidí, najdete tu i pronájem celého apartmánu. Doporučit lze Apartmento Lealtad & Concordia, casa, která nabídne skvělé ubytování přímo v centru Havany. Cena za noc přes stránky airbnb je 877 Kč, při jednání napřímo s majitelem se dostanete na cenu mnohem nižší. Snídaně poskytuje přímo královské.

Teď už tedy příjemně bydlíte a můžete vyrazit do města!

 

Kam v Havaně

Havana je velmi živá a kontrastní. Vedle krásných koloniálních budov potkáte chátrající obytné domy, živý ruch ulic je střídán klidnou scenérií na pobřeží, kde rybáři čekají na svůj úlovek. Možností, jak cestovat po Havaně, je více. Pokud nebydlíte přímo v centru Havany, určitě kousek od vašeho ubytování najdete zastávku městského autobusu, kterým jezdí místní. Cesta tímto autobusem je zážitek přímo adrenalinový! Pokud se do zoufale přeplněného autobusu vůbec namačkáte, hodíte řidiči jedno místní peso (takže cestujete za jednu korunu) a jedete vozem, u kterého nechápete, jak může ještě držet pohromadě. Dávejte si ovšem velký pozor na vaše osobní věci, krade se tu.

 

Popisek k obrázku: Místní autobus, vždy plný, ale starší dámu pustí každý muž galantně sednout

 

Rychlou dopravu po Havaně spojenou s prohlídkou všech důležitých turistických částí zajišťuje také příjemný hop on hop off, a to za 10 CUC na den a osobu. Zaveze vás do staré části Havany (Havana Vieja), kde najdete nejvíce architektonických památek a muzeí, které si můžete pohodlně obejít pěšky. Procházku starou Havanou určitě nevynechejte, potkáte oblíbené podniky Ernesta Hemingwaye (La Bodeguita del Medio a El Floridita), kde si můžete dát skvělé daiaquiri za přemrštěnou cenu, zajezte ho klasickou pochoutkou z trhaného masa ropa vieja, a pak jděte spokojeně trávit na romantickou promenádu Malecon, která lemuje celou délku centrální části Havany. Při procházce si dávejte pozor na jineteros, místní naháněče, kteří s vámi začnou přátelsky konverzovat a následně vás seznámí se svým těžkým osudem a mámí z vás peníze. Nebojte se je odbýt hned na začátku.

 

Popisek k obrázku: Hop on hop off s příjemnou otevřenou střechou vás zaveze do všech míst, které byste měli v Havaně vidět

 

Popisek k obrázku: La Bodeguita del Medio – vždy plná lidí, živé hudby a drahých drinků


Ve staré části Havany se nachází také muzeum rumu (Museum del Ron Havana Club), jehož návštěvu lze rozhodně doporučit. Kubánci jsou na svůj kvalitní, nijak nedochucovaný rum náležitě hrdí, za 7 CUC vám průvodce mluvící anglicky ukáže, jak se rum vyrábí a na závěr můžete jeho kvalitu sami otestovat při ochutnávce v příjemném baru.

 

Popisek k obrázku: Jak asi vypadá továrna na rum?

 

Popisek k obrázku: Na závěr prohlídky vás čeká ochutnávka v příjemném baru

 

Kuba na 8 dní – co se dá stihnout? (část 2.)

Za dva dny si stačíte vychutnat velkoměstskou atmosféru Havany, takže vzhůru na kubánský venkov! Viñales nabízí klid a procházky krásně vybarvenou přírodou s vůní tabáku, který se zde pěstuje. Pro milovníky architektury připomínající staré časy je ideální návštěva jižně položeného Trinidadu, udržovaného koloniálního městečka.


Po Viñales na koňském hřbetu

Po pár hodinách jízdy z Havany se ráz krajiny změní, oceán není vidět, za to vás obklopují vysoké hory z vápence (tzv. mogoty) s krasovými jeskyněmi, a také nekonečná červená zem, kde se prohání místní zemědělci na koních a kontrolují úrodu tabáku. Z Havany do Viñales se nejlépe dostanete taxi collectivo, cena za osobu se může dostat na 15 CUC i níže. Ubytování tu nabízí snad každý obyvatel nízkého domku s verandou, takže se dá vyrazit i bez předem domluveného bydlení. Hostitelé také většinou nabízí snídaně i večeře přímo v ubytování, na hlavní ulici města Viñales s malým náměstím ovšem najdete i dobré restaurace s přijatelnými cenami. Ubytování v casa particular vám také jistě doporučí taxikář, který vás veze, anebo předchozí hostitel v Havaně. Takto jsme se dostali do příjemné rodiny v Casa Julio Cesar y Yanelkys, která svým hostům udělá, co jim na očích vidí, ovšem neumí ani slovo anglicky.

 

Popisek k obrázku: Všechny barvy Viñales

 

Při příjezdu se vás určitě rád ujme místní podnikavec s koňmi a nabídne vám projížďku po údolí. Cena není zrovna nízká (25 CUC na osobu), ale zážitek za to stojí. Koně jsou krotké a poslouchají na slovo, můžete se kochat pohledem na krásně barevnou krajinu pozvolným cvalem, anebo tryskem objet celé údolí několikrát. Čeká vás zastávka u některé z četných krasových jeskyň, do které se můžete za pár CUC podívat a vykoupat se tu. Zajímavý je i výklad v sušírně tabáku, kde můžete vyzkoušet čerstvě ubalený doutník a koupit si některý z těchto voňavých kousků hned nadoma.

 

Popisek k obrázku: Čím výš jsou listy v sušírně tabáku, tím jsou kvalitnější


Až si prohlédnete poklidné Viñales, vyražte na celodenní výlet na Cayo Jutias, panenský azurový ostrůvek. Tohle je ten pravý Karibik! Ostrůvek se dá obejít pěšky, jsou zde jen dvě restaurace, kde si můžete koupit sendvič za 2 CUC a na žízeň kokosový ořech. Není tu žádná nabídka ubytování, takže taxikář vás večer zase odveze zpět. Ve vašem ubytování ve Viñales vám určitě nějaké taxi collectivo rádi domluví, auto vás odveze tam a zpět za zhruba 50-60 CUC, tato cena se ale rozdělí mezi všechny pasažéry. Cesta z Viñales na Cayo Jutias trvá zhruba hodinu, řidič musí cestou prokázat svou zručnost při objíždění děr na silnici, kterých je tu více než v ementálu. Určitě se sem ale vyplatí vyrazit.

 

Popisek k obrázku: Divoká příroda a azurový oceán na Cayo Jutias


Staré koloniální časy v Trinidadu

Z Viñales do Trinidadu je cesta dlouhá, trvá okolo 10 hodin autobusem. V kanceláři dopravce Viazul stojí jízdenka na autobus 37 CUC na osobu. Trinidad vás dostane svou atmosférou – původní koloniální domy s vysokými střechami, kamenné ulice, večerní salsa o desáté a živé promenády. Trinidad nezklame ani gurmány, pěkný zážitek si odnesete například z restaurace Guitarra Mia, kde se jídlem potěšíte nejen chuťově, ale polahodíte i oku. K jídlu se skvěle hodí kubánský nápoj canchanchara, tmavý sedmiletý rum zjemněný medem a osvěžený limetkou. Vše doplňuje živá hudba a skvělý večer je na světě.

 

Popisek k obrázku: Trinidad, město, kde se zastavil čas

 

Rum a doutník si můžete vychutnat i na terase vaší casa particular, ubytování je v Trinidadu hodně a kvalita je vysoká. Celý dům s krásnou terasou vám dají k dispozici v case La Malvasía, ubytování je kousek od hlavního náměstí Plaza Mayor, hluk odsud vás ale neruší.

Procházky po kolonádě města můžete vystřídat s projížďou na koni k nedalekým vodopádům Cubana, kde je příjemné koupání v přírodních jezírcích. Nevýhodou tohoto místa ovšem je, že vodopád zde už vyschnul a za vykoupání zaplatíte 6 CUC. Zchladit se můžete také na pláži Playa Ancón, která je označována jako nejkrásnější pláž na jižním pobřeží kubánského ostrova. Z Trinidadu sem jezdí autobus, kde zaplatíte za jízdu do 5 CUC, lze ovšem opět využít taxi collectivo, které vás vyjde na zhruba 8 CUC na osobu. Na pláž si raději vezměte jídlo a pití s sebou, nabídka služeb tu není veliká. Vyplatí se zaplatit zhruba 10 CUC na osobu za vyjížďku lodí dál od břehu, kde se dá pěkně šnorchlovat. Místní z lodě krmí rybičky, takže ty plavou přímo kolem vás, k vidění jsou i pěkné zachovalé korály. Šnorchl vám zapůjčí na místě. Na Ancón se nejspíš potkáte i s mítními, kteří z vody téměř nevylézají, zejména když s sebou mají láhev rumu Havana. Tohle je Kuba!

 

Popisek k obrázku: Vodopády Cubana, kde sice voda nepadá, ale přírodní jezírka příjemně osvěží

 

Popisek k obrázku: Playa Ancón, perla jižního pobřeží

 

Autor: Martina Horová

 

 

 

 

 

          Čtěte také: Ostrov Kuba – současný stav a ubytování

 
   
     

 

 

       
  Dříve napsáno:    
 

Varadero: Turistický ráj na Kubě

Nová linka Praha - Kuba

 
 

Seznam letišť na Kubě

Rady a tipy pro cestu na Kubu

 
  Měna a placení Další postřehy a informace  
  Doba letu na Kubu Průvodce Karibikem  
       

 

 

 

 

 

       
      Last minute zájezdy na Kubu
       

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.06.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.