Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Římský Pantheon

Řím je městem, kde historii potkáte na každém kroku. Jednou z nejstarších, nejvýznamnějších a také nejlépe dochovaných antických památek tohoto krásného města je Pantheon, do jehož zdí se historie zapsala doslovně – z pohanského chrámu byl přestaven na kostel a později na památník. Dokladem významu této stavby je, že slovo pantheon se dostalo i do jiných jazyků jako místo odpočinku významných osobností. Nejznámější je po římském asi ten pařížský.

 

 

Historie stavby
Původní chrám nechal postavit zeť císaře Augusta Marcus Vipsanius Agrippa, a to zřejmě v posledních třech dekádách před naším letopočtem, ale jeho dnešní podoba vznikla až v roce 123 našeho letopočtu v době vlády císaře Hadriána. Ještě ve 3. století našeho letopočtu byl chrám opravován, ale od 5. století již udržován nebyl. Nakonec ho východořímský císař Fokas věnoval papeži a tak byl roku 609 zasvěcen Panně Marii a mučedníkům. A právě proměna v křesťanský chrám uchránila Pantheon na rozdíl od mnoha jiných starověkých staveb před zničením.

V 7. století byly z kopule sneseny původní bronzové tašky a stejný osud čekal také tašky na střeše předsíně v 17. století. Během velké rekonstrukce o 200 let později bylo doplněno mramorové obložení a podlaha.

 

 
       Mohlo by vás zajímat: 10 míst, které musíte vidět v Římě
 

 

Současná podoba
Z vnějšku upoutá jako první pozornost mohutné sloupoví - portikus tvořený 16 žulovými sloupy s korintskými hlavicemi. 13 z nich je jedinou dochovanou částí původní Agrippovy stavby, zbylé 3 sloupy jsou replikami ze 17. století. Sloupy vysoké 12 m jsou ve třech řadách (v první je jich 8, v dalších dvou po 4 sloupech).

 

 

Chrámová loď má podobu kruhové auly s výškou 43,2 m, kterou kryje polokulovitá klenba se středovým otvorem (okulem), který má průměr 9 m a je zdrojem denního světla a dovnitř jím také proniká čerstvý vzduch, případně i déšť. Kopule byla postavena z litého pucolánového  a uvnitř je odlehčena pěti řadami lichoběžníkových kazet. Obvodové zdi jsou vybudovány z cihel a jsou neobvykle silné (u země 6,4 m, směrem vzhůru se postupně ztenčují). Je v nich celkem 7 výklenků. Zajímavostí mramorové podlahy s antickými geometrickými vzory je, že je mírně vypuklá. To má dva důvody – odtok vody a optické zvětšení prostoru.

 

 

Adresa: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, Itálie, mapa

 

Na co se podívat
V současnosti slouží Pantheon jako katolický kostel a zároveň také jako národní mauzoleum. Významné osobnosti jsou pohřbívány již od 16. století a chrám je tak místem posledního odpočinku mimo jiné těchto osobností:

  • italští králové Viktor Emanuel II. a Umberto I. 
  • malíř a architekt Raffael Santi a jeho snoubenka
  • hudební skladatel Arcangelo Corelli
  • architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola

Současné vybavení interiéru je mladší než stavba, nejstarší je z 15. století. Na oltáři nad hrobkou Raffaela Santiho je „Kamenná Madona“, jejímž autorem je sochař Lorenzetto. Před chrámem, který najdete na náměstí Piazza della Rotonda, je fontána z roku 1578 od Giacoma della Porta. Na fontáně je egyptský obelisk, který tam nechal roku 1711 umístit papež Klement XI.

 

 

 

 

                          Další informace o Římu načerpejte zde

 

 

 

 

 

 

       
  Čtěte také:    
 

Jak dlouho trvá let do Říma?

   
 

Veřejná doprava (MHD) v Římě

   
 

Římský monument – Koloseum

   
 

10 míst, které musíte navštívit v Římě

   
 

Řím nabízí několik tváří: antickou, katolickou, renesanční ...

   
       

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.