Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vranské jezero

Sladkovodní jezero o rozloze 5,8 km² se nachází uprostřed ostrova Cres, který spolu s ostrovem Krk patří k největším z jadranských ostrovů.

Vranské jezero je 5,5 km dlouhé, 1,5 km široké, jeho průměrná hloubka je 73 m a díky tomu, že vzniklo kryptodepresí, zde můžeme pozorovat zajímavý přírodní jev, kdy se hladina jezera nachází 13 m nad mořem a jeho dno je v hloubce 68 m pod hladinou moře.

Jezero je obrovskou přírodní nádrží, která zásobuje pitnou vodou celý ostrov Cres i nedaleký Lošinj již od roku 1953, proto je zde zakázáno koupání i rybaření a celá oblast je přísně chráněna.

 

 

Jezero vodou zásobují podzemní sladkovodní prameny z pevniny, důležitým zdrojem jsou také srážky, vědci se však dodnes přou, jakého původu vody v jezeře opravdu jsou. Zásoby vody čítají asi 200 milionů m³. Díky velice kvalitní a čisté vodě se zde daří také mnoha druhům sladkovodních  ryb, například štikám, kaprům a línům.

 

 Tip na hotel:  Apartment & Room Lily Cena na noc pro dva - 1 180 Kč

 

K místnímu jezeru se dokonce váže i legenda, která říká, že pod jezerem se nachází zámek, který kdysi patřil velmi bohaté ženě, která ovšem odmítla pomoci své chudé sestře, a za trest byl tedy její zámek zaplaven při obrovské bouři. Legenda také říká, že i dnes lze za velmi větrných dnů zaslechnout zámecké zvony.  

 

Mapa - openstreetmap.org


Vranská jezera jsou však v  Chorvatsku dvě. To druhé, největší chorvatské přírodní jezero s rozlohou 30,2 km² se nachází mezi historickými městy Šibenik a Zadar. Vzniklo zaplavením krasového pole podzemními vodami, stejně jako to na ostrově Cres. S mořem je spojeno kanálem Prosika a část jeho vod odtéká i přírodními podzemními cestami do Pirovackého zálivu. Původně sladkovodní jezero obsahuje důsledkem propojení s mořem vodu brakickou, proto se zde dobře daří rybám sladkovodním i mořským. Díky tomu se jezero stalo rájem  rybářů, dokonce i turisté mají možnost zakoupit si v okolních autokempech či restauracích jednodenní  rybářské lístky.

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 

Jak dlouho trvá let do Chorvatska

 

Hranice Chorvatska

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.