Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Chorvatský ostrov Cres

  Chorvatský ostrov Cres leží severně v Jaderském moři po boku ostrovů Krk a Lošijn, s kterým je spojen zvedacím mostem, je největším chorvatským ostrovem a láká turisty nejen do stejnojmenného města Cres, ale také do krásné přírody severního Jadranu a na klidné, nepřeplněné pláže.

Největší a jediné město Cres na ostrově si prošlo zajímavou historií, jenž se odráží v jeho ulicích a poskytuje tedy turistům zajímavou alternativu, pokud nechtějí trávit celý den na pláži.

 

 

 

Příroda na ostrově

Cres má kopcovité až hornaté území a pobřeží dohromady tvoří 248 kilometrů. Právě malé, nepřelidněné a oblázkové pláže bývají cílem turistů. Nejvyšší hora je Gorice, která měří 648 metrů a hned po ní hora Sis s 639 metry. Obě hory se nachází v severní části ostrovu, zatímco jedno z nejzajímavějších míst na ostrově se nachází uprostřed ostrova. Je to sladkovodní Vranské jezero, které je díky své unikátnosti přísně chráněné. Hladina tohoto jezera se ocitá 13 metrů nad hladinou moře, zatímco jeho dno je až 68 metrů pod hladinou. Voda je navíc velmi čistá a kvalitní, zásobuje tedy okolní města a proto je v něm koupání zakázáno.

Další zajímavostí je, že ostrov je vápencovitého původu a na jeho území žiji velmi vzácní Supi bělohlaví. Díky tomu je na ostrově také jedna ze tří chorvatský ornitologických rezervací, která udržuje a uchovává hnízda supů.

 

 

Město Cres

Hlavní město ostrova s téměř tři tisíci obyvateli je historické, kulturní a turistické centrum. Cres má zajímavou historii, která se odráží v ulicích a památkách. Město vzniklo ve 14. století a prošlo si poměrně výraznými změnami napříč dobou, do roku 1792 patřilo Benátské republice, což se dodnes v atmosféře města hodně odráží. Centrum je specifické starověkou zástavbou, jejíž součástí jsou i staré hradby. Na ostrově tyto hradby nejsou jediné, tak zvané Gromače neboli zdi bez pojiva jsou vidět v metrové výšce napříč celým ostrovem. Byly postaveny původním obyvatelstvem, jsou tudíž opravdu staré.

 

 

Tip na hotel ve městě Cres: Villa Lavanda
Cena na noc pro dva - 2 230 Kč

 

 

Město Cres je pochopitelně největším turistickým centrem na ostrovu, zároveň je administrativním centrem pro vlastní ostrov i vedlejší ostrov Lošijn. Ubytování můžete najít v Cres, jenž je plné restaurací, zmrzlinových stánků a obchodů se suvenýry, anebo v menších osadách, kde naleznete větší klid.

 

Osady na ostrově Cres

Kromě města Cres jsou na ostrově také osady – Lubi, Lubenice a Valun. Lubenice jsou horská vesnice umístěná na skále, z níž máte perfektní výhled na moře.

Lubenice jsou označované za nejkrásnější vesnici na ostrově, je však téměř vylidněná, což kouzelné atmosféře možná ještě více přidává. Snahou o oživení je koncertní festival, který se v Lubenici koná na náměstí před kostelem pod širým nebem. Naopak třetí zmínění osada Valun je typická rybářská vesnička s oblázkovou pláží.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Mario Fajt ostrov Cres

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Seznam letišť v Chorvatsku

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Chorvatská měna

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.