Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Za sluncem do Valletty

Vydáte-li se jižním směrem od Itálie, přesněji řečeno od Sicílie (a to pro začátek třeba jen na mapě), objevíte téměř v srdci Středozemního moře menší souostroví nazývané Malta, oficiálně Maltská republika. Vzdálenost od Sicilského ostrova není velká – pouhých 95 kilometrů a na jihozápadě od Malty se po 290 kilometrech objeví africké pobřeží, konkrétně Tunisko.

 

 

          Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Maltu tvoří tři obydlené ostrovy. Na největším z nich, Maltě, se rozkládá hlavní město země Valletta, menší ostrov se nazývá Gozo a mezi nimi leží maličký ostrov Comino. K souostroví patří ještě tři malé ostrůvky Cominotto, Filfla a St. Paul´s Island; ty však obydlené nejsou. Přes tyto ostrovy byla v dávných dobách propojena Evropa s Afrikou.

Vzestupem mořské hladiny byla suchozemská cesta cca před 11000 lety zatopena.

 

 

Malta nemá žádné přírodní zdroje ani bohatství, nejsou tam řeky ani hory. Má však jedno smutné prvenství, a to nejméně sladké vody na světě.

Na ostrově jsou čtyři úpravny vody z mořské na pitnou. V zemědělství a na veškeré rostlinstvo se používá voda dešťová, pečlivě zachytávaná do nádrží (přes léto obvykle neprší vůbec).

 • ostrov Comino – žije tu jen pár starousedlíků – rolníků, nejezdí tu prakticky ani auta, na pláži stojí jediný hotel, s ostatní pevninou je spojení lodní dopravou, život tu plyne pomalu a klidně; ráj pro toho, kdo hledá klid a průzračně čistou vodu
 • ostrov Gozo – má své hlavní město Victoria (také Rabat), lidé se tu živí zemědělstvím a rybolovem

Na ostrově Gozo stával po staletí jedinečný přírodní vápencový útvar – skalní brána, zvaná Azurové okno (maltsky it-Tieqa Żerqa). Jedním koncem jako by vyrůstala z východního pobřežního útesu, klenula se nad vodou a na západní straně byla zanořena v moři. Její výška byla 28 metrů a šířka 25 metrů.

Tento unikátní útvar byl zařazen mezi památky Světového dědictví UNESCO a mezi Evropská chráněná území NATURA 2000.

V březnu roku 2017 se tento monument – opotřeben erozí - nenávratně zřítil do moře.

 

 • ostrov Malta – má velmi členité pobřeží, střídají se tu zátoky, skaliska, pláže, přístavy, obživa obyvatelstva je založena rovněž na zemědělství a rybolovu, ale rybolov i zemědělská produkce nejsou dostačující, musí se do země dovážet

Jak už bylo dříve řečeno, hlavním městem souostroví je Valletta, nejslunnější město v Evropě.

 

 

Valletta byla odjakživa napadána různými kolonisty, a proto byla v minulosti na její ochranu vybudována opevnění s mnohými bastiony; přístup do města je Městskou bránou. Pohybujete se zde převážně pěšky – mnoho schodišť, úzké uličky, málo místa k parkování (auta zanechte na Centrálním parkovišti Floriana). Na projížďku celým městem můžete použít autobusy – stanice je u Městské brány.

Stavby a historické památky jsou vesměs v barokním stylu, s příměsí dalších architektonických slohů: neoklasicismus, manýrismus a moderní architektura (ve II. světové válce bylo město značně poničeno – nová výstavba). Město jako celek patří mezi památky Světového kulturního dědictví UNESCO.

Při prohlídce města věnujte pozornost především:

 • Pallazzo Ferreria – neoclasicistní sloh, stojí hned vedle Městské brány
 • Katedrála svatého Jana – klenot maltského barokního umění; postaven Řádem rytířů
 • Fontána Tritonfountain – hned u Městské brány
 • Svatý Andrewský skotský kostel – gotická stavba
 • Vallettagardens – horní zahrady Barrakka (dříve soukromé zahrady Řytířů svatého Jana); nabízí mj. panoramatický výhled a panoramatickým výtahem jsou spojeny s přístavem Grand Harbour
 • Palác Casa Rocca Piccolla – palác z 16. století
 • Námořní válečné muzeum
 • Hypogeum ál-Saflieni - záhadný podzemní třípatrový hřbitov, vytesaný do skály – hluboký až 11 metrů; nalezeny byly jen ženské kostry, vrstvené na sebe
 • Megalitické chrámy – sakrální stavby

 

 

Maltézští rytíři

Řád rytířů svatého Jana Jeruzalémského, Maltézští rytíři, Johanité, Špitální rytíři – to vše jsou názvy nejstaršího rytířského řádu na světě, jehož posláním je, cituji:  „obrana víry a pomoc chudým“.

Pro rok 2018 byla Valletta vybrána jako Evropské hlavní město kultury. V těchto dnech (až do 23. 1. 2018) zde probíhá festival barokní hudby.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Porvoolainen travel channel , Valletta


Ubytování v této lokalitě:

 

Osborne Hotel

Cena na noc pro dva - 1 780 Kč
 

Luciano Valletta Boutique

Cena na noc pro dva - 1 850 Kč

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Igor Zivkovic Valletta

 

Čtěte také:

Dovolená na Maltě

Malta – Ostrov, kde se člověk nenudí

Air Malta - informace o dopravci

Letiště Malta (MLA)

Cestujeme k moři: na Maltu

Malta - Popeye Village a Golden Bay

Malta letecky z Norimberku a zpět za 920 Kč

AirMalta: Praha - Malta za 3 150 Kč

AirMalta: Praha – Malta a zpět za 2 190 Kč

Přes podzim s ČSA poleťte na Maltu za 2 992 Kč

Eurowings: Malta z Vídně za 2 240 Kč

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.