Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Chorvatský Pirovac

PirovacPirovac je malebné přístavní městečko v  Chorvatsku nedaleko Šibeniku. Nabízí překrásné východy a západy slunce, oblázkové pláže, výhled na protilehlý ostrov Sustipanac. Kolem se táhnou vinice a olivové háje, fíkovníky a moruše lákají svými sladkými plody a tamaryšky se zachvívají i v nejslabším vánku.

 

Místo je to úpravné, čisté a klidné jako z pohádky. V blízkosti leží několik národních parků – Krka, Kornati a Vranské jezero.

 

 

 

Mapa

  Zdroj: openstreetmap.org


Architektura a struktura domů a ulic Pirovacu je velmi typická pro tuto část Středomoří – světlé, vysoké budovy s téměř plochými střechami vystavěné z vápence, kterého je tu nazbyt, a úzké uličky, do kterých nahlíží malá okénka s dřevěnými okenicemi.

 

Pirovac

 

V přízemí leckterého domu najdete obchod se suvenýry, a nutno podotknout, že místní si potrpí na originalitu. Hlavním klenotem pobřeží je přístav, ve kterém kotví lodě různých tvarů i velikostí, a věž kostela, původně renesanční, v současnosti napodobující baroko.

Národní park Krka je pojmenován po řece, jež jím protéká. Leží jen pár kilometrů severovýchodně od Šibeniku. Byl vytvořen pro ochranu Krky. Pro své vodopády a další přírodní krásy je velice oblíben.

Díky své zvláštní poloze a rozmanitém rozložení různých prostředí se v něm nachází přes osm set druhů rostlin, a to včetně několika endemických exemplářů. V řece, jež jím protéká žije osmnáct druhů ryb, z nichž deset nenajdeme nikde jinde. Na březích žije mnoho dravých ptáků, a za zmínku stojí i savci, neboť národní park skýtá útočiště mimo jiné i ohrožené vydře říční.

Národní park Kornati je řetězcem sto devíti ostrovů. Nejsou trvale osídleny, většina z nich je velmi malých a jejich povrch je kamenitý, pustý a nehostinný. Přesto se zde vyskytuje široká škála různých živočichů; rostlin jen pomálu, dominují suchomilné druhy jako levandule a divoké skalničky. Pod vodou je mnohem živěji – souostroví Kornati se honosí mořskými řasami, korály, kraby, rybami, měkkýši a ježovkami. Není neobvyklé zde spatřit delfíny nebo mořské želvy.

Vranské jezero je největším přírodním chorvatským jezerem; jeho vápencová mísa leží pod úrovní mořské hladiny. V mokřadech kolem něj, porostlých rákosím, travami a sítím, žije celkem dvě stě devětačtyřicet druhů vodního ptactva, čtyři z nich ohrožené v Evropě a sedm dalších ohrožených v Chorvatsku. Pro některé z opeřenců je toto jezero jediným místem, kde hnízdí. Každoročně zde přezimuje nejméně sto tisíc ptáků. Jezero samo je oblíbené mezi sportovními rybáři díky velké rozmanitosti ryb.

 

   
Tip na levný apartmán: Marija    Cena na noc pro tři osoby  - 1050 Kč
   

 

 Přehled ubytování v této lokalitě přes booking.com

Booking.com

 

Za návštěvu určitě stojí i Zadar pro jeho cenné historické památky nebo Šibenik v době konání některého z jeho četných letních festivalů.

Kdyby však srdce zatoužilo po klidu a relaxaci na mořském břehu namísto cestování po pamětihodnostech, tak i to může Pirovac poskytnout.

 

 

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, eNavtika Si Pirovac

 

 

     
  Čtěte také:  
 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 
 

Velká chorvatská letiště

 
  Hranice Chorvatska  
     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.