Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Korsika dosud neobjevená

Mnohdy se na naše rozhodnutí ohledně dovolené řídí zažitým klišé. Posuzujeme letní destinace podle kvality služeb a četnosti pozitivních recenzí, avšak ochuzujeme se tím o možnost zažívat na našich cestách nečekané objevy.

Pokud naše kroky míří jen z hotelu na pláž a z pláže do baru, pak se nám nepodaří potkat rázovité domorodce a pochopit jejich mentalitu. Zůstáváme tak jen na půl cesty za hranicemi našeho všedního života, který ze sebe chceme na dovolené setřást.

Pokud se vydáme na Korsiku, pak se staneme skutečnými cestovateli. Co nás čeká? Moře i hory, přímořská města a jejich obyvatelé, za jejichž zádumčivými pohledy můžeme tušit kořeny pradávné krevní msty - vendety.

 

 

Geografie a demografie

Korsika,  francouzsky Corse, je ostrovem v severozápadní části Středozemního moře, ležícím severně od Sardinie. 8 860 km2 je udávaný rozměr ostrova, na kterém žije přibližně 250 000 obyvatel, převážně italského původu.

Hustota osídlení, která činí 27 lidí na km2, je jedna z vůbec nejnižších v Evropě, takže se lze o samotě toulat krajinou nejen hodiny, ale klidně i dny.

Oficiálním jazykem francouzština, hovoří se tu ale často italsky a také korsicky. Tento původní jazyk byl dlouhá léta zakázán, ale dnes se běžně vyučuje na středních a vysokých školách. 

 

 

Jak se italský ostrov stal francouzským departamentem?

Na Korsice jsme sice ve  Francii, jíž je ostrov podřízen, ale tato skutečnost, převážně italskému obyvatelstvu, přece jen poněkud vadí. Korsičané jsou hrdý národ. Říká se, že Korsičan Korsičana nikdy neudá. Zajímavé je, že tvar ostrova připomíná zaťatou pěst se zvednutým palcem, jako by chtěl říct za své obyvatele: „Na nás si jen tak nepříjdete!“

Korsika padla do područí Francie v roce 1798. V roce 1942 ostrov na krátko obsadili Italové, ale dnes je Korsika autonomií s vlastním parlamentem, avšak přináležející stále Francii.

 

Nejslavnější rodák

Ajacciu, které je správní střediskem severu ostrova se narodil, nejslavnější Korsičan Napoleon Bonaparte. Sám pak na své rodiště zanevřel a Korsičany pronásledoval, tak není divu, že to není místními nejmilovanější Korsičan. Jeho rodný dům je dnes muzeum.

 

V jako vendeta

Vendeta – krevní msta, je často první asociací, která se nám vybaví při slově Korsika. Jedná se o kolotoč vzájemné nevraživosti, který mnohdy zasahoval celé generace. Stačilo prý, aby osel jedné rodiny vstoupil co cesty pohřebního průvodu rodiny druhé a na problém bylo zaděláno. Vendeta vznikla jako reakce na nevšímavost vrchnosti. Nejhorším přečinem pak bylo zneuctění sestry nebo dcery. Ostatně sami Korsičané s oblibou tvrdí, snad, aby dodali trochu exotiky místními koloritu, že na Korsice se nediskutuje, ale střílí.

 

Přírodní kontrasty ostrova

Úzké, klikaté cesty vysoká v horách, přesto s výhledem na moře, lákají poutníky, kteří chtějí zažít také nějaký ten adrenalin.

Nejvyšší horou ostrova je Monte Cinto které dosahuje 2706  m n. m. Turisty je vyhledáváno především členité západní pobřeží, na kterém lze najít i docela opuštěné romantické malé pláže.

Korsika skýtá opravdu nemalé přírodní krásy. Je zde možné navštívit až 18 přírodních parků, nadechnout se vůně tymiánu a vřesovce, které se tu hojně vyskytují a skrýt se v horkých dnech před sluncem pod korunami kaštanovníků. Ty ostatně kromě stínu, poskytují i významný zdroj pro místní jídelníček. Kaštany se zde zpracovávají na mouku a z ní je pečen např. kaštanový chléb. Časté jsou požáry, které vznikají vlivem sucha v letních měsících.

Nejmagičtěji působí úplný jih ostrova, kde můžeme najít slavnou jeskyni posetou modrými kameny. Město Bonifacio zde hledí směrem k Sardinii. Můžeme zde nalézt schody krále Aragonského z 15. století, které byly prý vytesány do útesu nad mořem za jedinou noc, aby posloužily panovníkovi k útěku před piráty.

Nejsevernější částí ostrova je Cap Corse, což je onen vztyčený prst (dle tvaru pevniny). Zde pobyl ve vyhnanství za císaře Klaudia slavný filosof Seneca. Správním střediskem severu je město Bastia, největší a nejdůležitější přístav Korsiky.

 

  2x tip na hotel ve městě Bastia

 

Hotel Cyrnea

Cena na noc pro dva - 1 620 Kč
 

Hôtel Sampiero

Cena na noc pro dva - 1 980 Kč

 
Přehled ubytovacích možností v této lokalitě
 

 

 

Korsika na talíři

Nebyl by to úplný zážitek z cesty, kdybychom jej nevychutnali všemi smysly.  Vyhlášený je např. kozí sýr, který se liší podle stupňů zralosti a velikosti.  Domorodci vám jej podají s fíkovým džemem a kaštanovým chlebem. Zapíjet jej pak můžete známým korsickým červeným vínem, které mimo jiné prý čistí krev.

 

 

O Korsice jsme psali i v tomto článku

 

 


 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Jonas Lindemann

 

Mohlo by vás zajímat:

Korsika letecky z Vídně za 1 620 Kč, psali jsme zde.

Kaskády Manganello - jeden den v horách KORSIKY

Last minute zájezdy na Korsiku

Jak dlouho trvá let na Korsiku

Tip na dovolenou u moře: Korsika

Korsika – malý evropský ráj

Korsika z Prahy za 3 041 Kč

Seznam letišť na Korsice

 

 

 

Poloha Korsiky, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.