Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Sardinie – ostrov mýtického válečníka

cs.wikipedia.orgOdkud vzal druhý největší ostrov  Itálie své jméno? Jedna z legend vypráví o bájném vojevůdci Sardovi, synovi samotné poloboha Herkula, jenž ostrov dobyl a vtiskl mu tak své jméno.

Zajímavé je, že pojmenování Sardinie používali staří Římané, zatímco Řekové znali ostrov pod jménem Ichnussa. Stejně tak, jako se původ názvu ostrova ztrácí v mýtických dobách, je nejasná i historie jeho osídlení.

 

 


Geografie ostrova

Ostrov leží ve Středozemním moři, v ohnisku pomyslných čar, vedených od jihozápadu z Apeninského poloostrova, od západu ze Španělska, od severu z Korsiky a od jihu z Tuniska. Celý region má rozlohu 24 090 km2.

Sardinie je rovněž názvem pro hlavní  správní oblast ostrova. Centrem, této autonomní oblasti Itálie, je město Cagliari. Celkově zde nalezneme 8 provincii, ve kterých žije 1,6 milionů Sardů. Kromě italštiny, se zde mluví také sardinštinou. Původ obyvatel je nejasný, ale skutečnost, že ve městě Alghera se mluví dokonce katalánsky, ukazuje na vazby k iberskému poloostrovu.

 

cs.wikipedia.org

   Autor fotky - volné dílo


Příroda

Pokud nehledáme jen pláže, ale cílem naší dovolené bude i cesta za poznáním fauny a flory, pak nás Sardinie rozhodně nezklame. Příroda je zde vpravdě panenská, za což můžeme poděkovat řídkému osídlení.

Naší objevitelskou touhu uspokojí několik rozsáhlých parků a přírodních rezervací, kde se můžeme nejen kochat neporušenou středomořskou přírodou, ale také potkat vzácné živočichy, jako jsou například mufloni, velké želvy a hlavně tuleni monačtí. Posledně jmenovaní si „zahráli“ v česko-italském dokumentárním filmu s titulem Mír s tuleni, který byl po celé Sardinii promítán také v kinech.

Pokud nakonec přece jen spočineme na pláži, abychom si prohřáli své středoevropské kosti, určitě by to měla být Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží) na severovýchodě ostrova, patřící mezi ty vůbec nejkrásnější.

 

cs.wikipedia.org

 

Památky

Jako ve stroji času se můžeme cítit při pouti za sardskými památkami. Čekají nás pravěká archeologická naleziště,  megalitické stavby – sardinské nuraghy pocházející z let 1 500 až 300 př. n. l., kterých je na ostrově  na 7 000.

S antikou se potkáme v Cagliari, kde nás čeká starořímský amfiteátr a kostel San Saturnino, který upomíná byzantskou dobu. K nejnavštěvovanějším městům na ostrově patří Nuoro, kde můžeme nasát pravou sardskou atmosféru v podobě etnických oděvů, šperků a dalších předmětů.

 

Zdroj videa: YouTube CC - Luca Rebecchi, Cagliari

 

Sardinie je ostrov, kde můžeme trávit dovolenou téměř v jakémkoliv ročním období. Už jen proto, že nás zde, podle dostupných statistik, čeká 300 slunečních dnů v roce.

 


Mapa regionu Sardinie - By File:Map of region of Sardinia, Italy, with provinces-it.svg: Vonvikken File:Italy provincial location map 2016.svg: TUBS Derivative work: Mess [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons


*Autor úvodní fotky - trolvag [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

       

 

Mohlo by vás zajímat: 5 největších italských ostrovů

1. Sicílie - více informací zde

2. Sardinie - více informací zde

3. Elba - více informací zde

4. Sant'Antioco - více informací zde

5. Pantelleria - více informací zde

 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Olbia, turisty oblíbené město Sardinie

Levně na Sardinii

Průvodce - Cagliari

Alghero, italské město s katalánskými vlivy

Levné letenky: Sardinie, Londýn, Glasgow

Last minute zájezdy do Sardínie

Přehled měst a letovisek na Sardinii

Rybaření - Sardinie

Doba letu na Sardinii

Přehled letišť na Sardinii

 

 

 

 

 Vložil/a: Daniel Česák 16.12.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.